Grip Exerciser with Base, IMI-2850
₹2,500.00
Product Details:
| Usage/Application | Grip Exerciser |
| Model Number | IMI 2850 |
| Application | Strength |
| Operation Mode | Mechanical, Mechanical |
| Packaging Type | Carton |
| Intended Use | Finger & Grip Exerciser |
| Features | With Six Springs & Base |
| Brand | IMI |
Finger & Grip exerciser is suitable for Adult patients with very weak / infirm hand.* Metal Frame with chrome plated finish is 240mm long x 140mm high and fitted with Two plastic handles.* Metallic Frame is fitted on a 250mm long x 75mm wide laminated base.* Unit gives light to heavy resistance with Six detachable springs.* The wooden base is fitted with a sticker, calibrated in centimetres and is provided with a mark to record the daily progress.
Additional Information:
- Item Code: IMI-2850
- Port of Dispatch: New Delhi
- Production Capacity: 500
- Delivery Time: 1 week
- Packaging Details: Carton.
Category: Shoulder, Arm & Hand Exercise units
Be the first to review “Grip Exerciser with Base, IMI-2850” Cancel reply
Related products
REHAB WORKSTATION for UPPER EXTREMITIES (Physio)
₹100,000.00
Product Details:
| Material | Different materials |
| Type | Physiotherapy Equipment |
| Shape | Rectangular |
| Brand | IMI 2800 |
| Usage/Application | To improve: ROM, Flexibility, Strengthening & Endurance of Fingers, Grip, Wrist, Elbow & Shoulder. |
- Production Capacity: 20
- Delivery Time: 4 Weeks
- Packaging Details: Carton packing.
Dumbbells Set, Pair Of 1kg To 5kg
₹20,000.00
Product Details:
| Head Shape | Round |
| Weight | Pair of 1kg, 2kg, 3kg, 4kg, & 5kg. |
| Usage | Wrist, Elbow & Shoulder Exercises |
| Brand | IMI 2854 |
| Maximum Weight for Adjustable Dumbbell | Fixed Weight |
| Model No. | IMI 2854 |
- Item Code: IMI-2854
- Pay Mode Terms: L/C (Letter of Credit),T/T (Bank Transfer),D/P,D/A
- Port of Dispatch: Delhi
- Production Capacity: 50-70
- Delivery Time: 3 Weeks
- Packaging Details: Carton, Bundles.
Ball Medicine, Set with Cabinet. IMI 2863 (Rubber Shell, Set of 5 Ball):
₹21,000.00
Product Details:
| Brand | IMI 2863 |
| Usage/Application | Used for Functional core strength training. |
| Cabinet: | Double door, well-polished, wooden cabinet with a shelf to hold five ball medicines. |
| Set Consists: | Five Balls; 1kg, 2kg, 3kg, 4kg, & 5kg. each & Cabinet. |
| Medicine Balls: | Maintains their round shape and makes it easy to catch and work with. |
| Surface: | Textured rubber surface for improved grip. |
- Production Capacity: 30
- Delivery Time: 2 Weeks
- Packaging Details: Carton Packing.
Yes! I am Interested
HAND-GRIP EXERCISER, Reciprocal Type for Both Hands.
₹5,400.00
Product Details:
| Brand | IMI 2834 |
| Usage/Application | Finger & Grip Exerciser. |
| Grip Adjustment: | Distance between the Grip bars is adjustable according to grip length. |
| Feed-Back: | Scales are provided to measure & record the improvement. |
| Construction: | Two stainless steel tubes, one in a fixed position and the other one turning around a centre axel. |
| Hand Exerciser: | Grip strengthening exercises in reciprocal, assistive or in resistive modes. |
- Pay Mode Terms: L/C (Letter of Credit),T/T (Bank Transfer),D/P,D/A
- Port of Dispatch: Delhi
- Production Capacity: 100
- Delivery Time: 1 Week.
- Packaging Details: Carton.
Shoulder Wheel with 360 Deg. Scale
₹23,000.00
Product Details:
| Model Name/Number | IMI 2801 |
| Construction: | 100cm diameter, tubular steel constructed Wheel. |
| Arc of motion: | Can be varied on Stainless steel Arm from 30cm to 80cm. |
| Height Adjustment: | Two wall boards are fitted with Two STAINLESS STEEL channels. Height Adjustment 50cm. |
| Feed Back: | A 360 degree scale is provided on the drum to measure & record the degree of revolution. |
| Mounting: | Wall mountable unit, set include mounting hardware. |
- Pay Mode Terms: L/C (Letter of Credit),T/T (Bank Transfer),D/P,D/A
- Port of Dispatch: New Delhi
- Production Capacity: 100
- Delivery Time: 4 to 6 weeks
- Packaging Details: Carton, Size 43" x 43" x 13".
Resistive Exercise Band (Stretch-It), 1.7 Mtr. Long, IMI 8081
₹700.00
Product Details:
| Usage/Application | Resistive treatment and exercise system |
| Brand | IMI 8081C |
| Usage | Office, Gym, Household |
| Features | Portable |
| Pack Size | 1.7 meter long |
| Type | Exercise Band |
| Dimension | 15cm wide x 1.7 meter long |
| Length | 1.7 meter long |
| Operation Mode | Manual |
| Portable | Yes |
| Model No. | IMI 8081C |
- Resistance Colour
- Medium-Light: Red.
- Item Code: IMI-8081C
- Pay Mode Terms: L/C (Letter of Credit),T/T (Bank Transfer),D/A
- Port of Dispatch: New Delhi
- Production Capacity: 1000
- Delivery Time: One Week.
- Packaging Details: Carton. Delivery through courier
Nautical Cum Shoulder Wheel
₹26,000.00
Product Details:
| Mount Type | Wall Mounted |
| Wheel Diameter | 100 cm |
| Resistance Type | Brake Drum |
| Model Name/Number | IMI 2803 |
| Construction: | 100cm diameter, tubular steel constructed Wheel. |
| Nautical Wheel: | Fitted with 12cm long 8 handles on a tubular circle for Nautical Motion Exercises. |
| Arc of Motion: | Shoulder Arc of motion can be varied on Stainless steel Arm from 30cm to 80cm. |
| Height Adjustment: | Two wall boards are fitted with Two STAINLESS STEEL channels for adjustment. |
| Feed Back: | A 360 degree scale is provided on the drum to measure & record the degree of revolution. |
- Pay Mode Terms: L/C (Letter of Credit),T/T (Bank Transfer),D/P,D/A
- Port of Dispatch: Delhi
- Production Capacity: 40
- Delivery Time: 3-4 Weeks
- Packaging Details: Carton packing, assembly required at destination.
Shoulder Pulley Set, IMI-2808
₹2,500.00
Product Details:
| Model Name/Number | IMI 2808 |
| Type | Shoulder Exerciser |
| Construction: | Wide Tubular steel bracket is fitted with Two close hooks to fix pulleys. |
| Pulleys: | Two, Nylon pulleys covered in metal sheet casing with Hooks to fix. |
| Grip Handles: | Two, spring steel wire handles with plastic grips. |
| Rope/Cord: | Durable interwoven Nylon cord of suitable length. |
| Mounting: | Wall mountable unit, set include mounting hardware. |
- Pay Mode Terms: T/T (Bank Transfer),D/P,D/A
- Port of Dispatch: New Delhi
- Production Capacity: 500
- Delivery Time: 1 week
- Packaging Details: Carton pack. The pulley set can be couriered. Deposit the amount in our Bank account & inform.


Reviews
There are no reviews yet.