REHAB WORKSTATION for UPPER EXTREMITIES (Physio)
₹100,000.00
| Material | Different materials |
| Type | Physiotherapy Equipment |
| Shape | Rectangular |
| Brand | IMI 2800 |
| Usage/Application | To improve: ROM, Flexibility, Strengthening & Endurance of Fingers, Grip, Wrist, Elbow & Shoulder. |
IMI 2800, The sturdy, mobile exercise station contains everything you need for optimum patient therapy and provides storage space for the following 15 most recognized activities appropriate to a variety of patients to improve: ROM, Flexibility, Strengthening & Endurance of fingers, grip, wrist, elbow & shoulder. Exercise Station Consists the following;* Dumbbells Set: ONE pair Each of 1kg, 1.5kg, 2kg, 2.5kg & 3kg. (Total weight 20kg).* Cuff Weights:ONE pair each of 0.5kg, 1kg, 1.5kg, 2.00kg & 3kg. (Weight 16kg).* Medicine Ball Set: FIVE balls,1,2,3,4 & 5kg.* Resistive Bands:FIVE Resistances in 5.5 meter length.* Therapy Putty:FIVE Packs of 100gm Each in Five Different Resistances.* Shoulder Pulley Unit: ONE.* Axial Shoulder Wheel:ONE, with attachment for supination & pronation exercises.* Grip Exerciser:ONE, with Six springs.* Hand Gym Kit Board:ONE, for fingers & grip.* Wrist Roll with Resistance: ONE.* Hand Skate Roller:ONE.* Springs with Marked Tension: Set of Five.* Shoulder Abduction Ladder: ONE.* Wire Handle: TWO. * Holding Mitt: ONE.SPECIFICATION:* Construction: Hardwood & ply board construction with three storage shelves & mounted on four 4″ dia. lockable casters. Size: 28″x28″x68″ high.
Additional Information:
- Production Capacity: 20
- Delivery Time: 4 Weeks
- Packaging Details: Carton packing.
Related products
Resistive Exercise Band (Stretch-It), 1.7 Mtr. Long, IMI 8081
| Usage/Application | Resistive treatment and exercise system |
| Brand | IMI 8081C |
| Usage | Office, Gym, Household |
| Features | Portable |
| Pack Size | 1.7 meter long |
| Type | Exercise Band |
| Dimension | 15cm wide x 1.7 meter long |
| Length | 1.7 meter long |
| Operation Mode | Manual |
| Portable | Yes |
| Model No. | IMI 8081C |
- Resistance Colour
- Medium-Light: Red.
- Item Code: IMI-8081C
- Pay Mode Terms: L/C (Letter of Credit),T/T (Bank Transfer),D/A
- Port of Dispatch: New Delhi
- Production Capacity: 1000
- Delivery Time: One Week.
- Packaging Details: Carton. Delivery through courier
Shoulder Wheel with 360 Deg. Scale
| Model Name/Number | IMI 2801 |
| Construction: | 100cm diameter, tubular steel constructed Wheel. |
| Arc of motion: | Can be varied on Stainless steel Arm from 30cm to 80cm. |
| Height Adjustment: | Two wall boards are fitted with Two STAINLESS STEEL channels. Height Adjustment 50cm. |
| Feed Back: | A 360 degree scale is provided on the drum to measure & record the degree of revolution. |
| Mounting: | Wall mountable unit, set include mounting hardware. |
- Pay Mode Terms: L/C (Letter of Credit),T/T (Bank Transfer),D/P,D/A
- Port of Dispatch: New Delhi
- Production Capacity: 100
- Delivery Time: 4 to 6 weeks
- Packaging Details: Carton, Size 43" x 43" x 13".
Wall Bar, Single Section, Wooden, IMI-2824
| Material | Wooden |
| Usage/Application | Shoulder & Balance Treatment |
| Model No. | IMI 2824 |
| SECTION | Single Section |
| FINISH | Polished |
| KNEE PAD | Foam Padded, Available |
- Size: 90cm wide x 244cm high.
- Rungs: 13, oval shaped rungs fitted squarely into vertical bars.
- Adjustable Bar: One Bar (10th) is adjustable in height in Three Steps.
- Chinning Bar: One bar is provided at top outside the frame for chinning exercise.
- Wall mountable unit: set include mounting hardware.
- Finnish: Natural wood polish finish. STANDARD ACCESSORIES:
- Knee Support: One, foam padded knee support is provided as an aid for wheelchair patients for pull up exercises.
- Item Code: IMI-2824
- Port of Dispatch: New Delhi
- Production Capacity: 100
- Delivery Time: 2 weeks
- Packaging Details: Carton.
Shoulder Pulley Set, IMI-2808
| Model Name/Number | IMI 2808 |
| Type | Shoulder Exerciser |
| Construction: | Wide Tubular steel bracket is fitted with Two close hooks to fix pulleys. |
| Pulleys: | Two, Nylon pulleys covered in metal sheet casing with Hooks to fix. |
| Grip Handles: | Two, spring steel wire handles with plastic grips. |
| Rope/Cord: | Durable interwoven Nylon cord of suitable length. |
| Mounting: | Wall mountable unit, set include mounting hardware. |
- Pay Mode Terms: T/T (Bank Transfer),D/P,D/A
- Port of Dispatch: New Delhi
- Production Capacity: 500
- Delivery Time: 1 week
- Packaging Details: Carton pack. The pulley set can be couriered. Deposit the amount in our Bank account & inform.
Arm Exerciser, For Elbow & Shoulder.
| Usage/Application | Arm, Elbow & Shoulder Exerciser |
| Model | IMI 2816 |
| Weight plates: | One Set, 10 X 1kg painted M.S. Plates in a set. |
| Pulley Block; | Swivel pulley-block with Height Adjustment at different Levels. |
| Rope Adjuster; | Rope length can be adjusted as per Height level of Pulley Block. |
| Handles: | Two, (One for single grip & One for both hands). |
- Item Code: IMI-2816
- Port of Dispatch: Delhi
- Production Capacity: 50
- Delivery Time: 1-2 Weeks
- Packaging Details: Carton packing
HAND-GRIP EXERCISER, Reciprocal Type for Both Hands.
| Brand | IMI 2834 |
| Usage/Application | Finger & Grip Exerciser. |
| Grip Adjustment: | Distance between the Grip bars is adjustable according to grip length. |
| Feed-Back: | Scales are provided to measure & record the improvement. |
| Construction: | Two stainless steel tubes, one in a fixed position and the other one turning around a centre axel. |
| Hand Exerciser: | Grip strengthening exercises in reciprocal, assistive or in resistive modes. |
- Pay Mode Terms: L/C (Letter of Credit),T/T (Bank Transfer),D/P,D/A
- Port of Dispatch: Delhi
- Production Capacity: 100
- Delivery Time: 1 Week.
- Packaging Details: Carton.
Ball Medicine, Set with Cabinet. IMI 2863 (Rubber Shell, Set of 5 Ball):
| Brand | IMI 2863 |
| Usage/Application | Used for Functional core strength training. |
| Cabinet: | Double door, well-polished, wooden cabinet with a shelf to hold five ball medicines. |
| Set Consists: | Five Balls; 1kg, 2kg, 3kg, 4kg, & 5kg. each & Cabinet. |
| Medicine Balls: | Maintains their round shape and makes it easy to catch and work with. |
| Surface: | Textured rubber surface for improved grip. |
- Production Capacity: 30
- Delivery Time: 2 Weeks
- Packaging Details: Carton Packing.
Dumbbells Set, Pair Of 1kg To 5kg
| Head Shape | Round |
| Weight | Pair of 1kg, 2kg, 3kg, 4kg, & 5kg. |
| Usage | Wrist, Elbow & Shoulder Exercises |
| Brand | IMI 2854 |
| Maximum Weight for Adjustable Dumbbell | Fixed Weight |
| Model No. | IMI 2854 |
- Item Code: IMI-2854
- Pay Mode Terms: L/C (Letter of Credit),T/T (Bank Transfer),D/P,D/A
- Port of Dispatch: Delhi
- Production Capacity: 50-70
- Delivery Time: 3 Weeks
- Packaging Details: Carton, Bundles.


Reviews
There are no reviews yet.