Arm Exerciser, For Elbow & Shoulder.
₹25,000.00
Product Details:
| Usage/Application | Arm, Elbow & Shoulder Exerciser |
| Model | IMI 2816 |
| Weight plates: | One Set, 10 X 1kg painted M.S. Plates in a set. |
| Pulley Block; | Swivel pulley-block with Height Adjustment at different Levels. |
| Rope Adjuster; | Rope length can be adjusted as per Height level of Pulley Block. |
| Handles: | Two, (One for single grip & One for both hands). |
IMI-2816. Arm Exerciser that allows effective weight resistive exercises at different levels for Shoulder, Elbow and Chest.
SPECIFICATIONS:
* Construction; Chrome-plated, tubular steel construction mounted on wooden platform and fitted with painted wall-bracket at the top for wall mounting.
* Weight plates: One Set, (10 X 1kg plates in set)
* Handles: Two, (One for single grip & One for both hands).
* Pulley Block; Swivel pulley-block with Height Adjustment at different Levels.
* Rope Adjuster; Rope length can be adjusted as per Height level of Pulley Block.
* Ankle strap: One.
* Wall Mounting; Unit comes with wall fixing hard-ware
Additional Information:
- Item Code: IMI-2816
- Port of Dispatch: Delhi
- Production Capacity: 50
- Delivery Time: 1-2 Weeks
- Packaging Details: Carton packing
Category: Shoulder, Arm & Hand Exercise units
Be the first to review “Arm Exerciser, For Elbow & Shoulder.” Cancel reply
Related products
HAND-GRIP EXERCISER, Reciprocal Type for Both Hands.
₹5,400.00
Product Details:
| Brand | IMI 2834 |
| Usage/Application | Finger & Grip Exerciser. |
| Grip Adjustment: | Distance between the Grip bars is adjustable according to grip length. |
| Feed-Back: | Scales are provided to measure & record the improvement. |
| Construction: | Two stainless steel tubes, one in a fixed position and the other one turning around a centre axel. |
| Hand Exerciser: | Grip strengthening exercises in reciprocal, assistive or in resistive modes. |
- Pay Mode Terms: L/C (Letter of Credit),T/T (Bank Transfer),D/P,D/A
- Port of Dispatch: Delhi
- Production Capacity: 100
- Delivery Time: 1 Week.
- Packaging Details: Carton.
Nautical Cum Shoulder Wheel
₹26,000.00
Product Details:
| Mount Type | Wall Mounted |
| Wheel Diameter | 100 cm |
| Resistance Type | Brake Drum |
| Model Name/Number | IMI 2803 |
| Construction: | 100cm diameter, tubular steel constructed Wheel. |
| Nautical Wheel: | Fitted with 12cm long 8 handles on a tubular circle for Nautical Motion Exercises. |
| Arc of Motion: | Shoulder Arc of motion can be varied on Stainless steel Arm from 30cm to 80cm. |
| Height Adjustment: | Two wall boards are fitted with Two STAINLESS STEEL channels for adjustment. |
| Feed Back: | A 360 degree scale is provided on the drum to measure & record the degree of revolution. |
- Pay Mode Terms: L/C (Letter of Credit),T/T (Bank Transfer),D/P,D/A
- Port of Dispatch: Delhi
- Production Capacity: 40
- Delivery Time: 3-4 Weeks
- Packaging Details: Carton packing, assembly required at destination.
Therapy Putty, 100 Grams Pack, for Fingers & Grip
₹850.00
Product Details:
| Type | Putty for Fingers & Grip Exercises. |
| Model | IMI 4202 |
| Weight | 100gms |
| Color | Red, Green, Blue, or Purple |
| Therapy Putty: | Designed to meet a wide range of hand / arm strengthening needs. |
| Putty: | Putty is Bleed proof, nontoxic, clean & non-oily. |
| Putty: | Can be Squeezed, Stretched, Twisted or Pinched. |
| Packing: | Pack of 100 gms of single colour Putty. |
- One pack of 100 grams of single resistance.
- Pay Mode Terms: L/C (Letter of Credit),T/T (Bank Transfer),D/A,Other
- Port of Dispatch: New Delhi
- Production Capacity: 100 Packs
- Delivery Time: Two days after receipt of payment
- Packaging Details: Door delivery by courier to any Metro city.
Ball Medicine, Set with Cabinet. IMI 2863 (Rubber Shell, Set of 5 Ball):
₹21,000.00
Product Details:
| Brand | IMI 2863 |
| Usage/Application | Used for Functional core strength training. |
| Cabinet: | Double door, well-polished, wooden cabinet with a shelf to hold five ball medicines. |
| Set Consists: | Five Balls; 1kg, 2kg, 3kg, 4kg, & 5kg. each & Cabinet. |
| Medicine Balls: | Maintains their round shape and makes it easy to catch and work with. |
| Surface: | Textured rubber surface for improved grip. |
- Production Capacity: 30
- Delivery Time: 2 Weeks
- Packaging Details: Carton Packing.
Yes! I am Interested
Dumbbells Set, Pair Of 1kg To 5kg
₹20,000.00
Product Details:
| Head Shape | Round |
| Weight | Pair of 1kg, 2kg, 3kg, 4kg, & 5kg. |
| Usage | Wrist, Elbow & Shoulder Exercises |
| Brand | IMI 2854 |
| Maximum Weight for Adjustable Dumbbell | Fixed Weight |
| Model No. | IMI 2854 |
- Item Code: IMI-2854
- Pay Mode Terms: L/C (Letter of Credit),T/T (Bank Transfer),D/P,D/A
- Port of Dispatch: Delhi
- Production Capacity: 50-70
- Delivery Time: 3 Weeks
- Packaging Details: Carton, Bundles.
Grip Exerciser with Base, IMI-2850
₹2,500.00
Product Details:
| Usage/Application | Grip Exerciser |
| Model Number | IMI 2850 |
| Application | Strength |
| Operation Mode | Mechanical, Mechanical |
| Packaging Type | Carton |
| Intended Use | Finger & Grip Exerciser |
| Features | With Six Springs & Base |
| Brand | IMI |
- Item Code: IMI-2850
- Port of Dispatch: New Delhi
- Production Capacity: 500
- Delivery Time: 1 week
- Packaging Details: Carton.
Rowing Machine Cum Sliding Seat, with Adjustable Base.
₹30,000.00
Product Details:
| Resistance Type | Springs Resistance |
| Max User Weight | 120 kg |
| Resistance Level | Five Springs |
| Model Name/Number | IMI 2819 |
| Type | Exercises of both upper and lower limbs |
| Resistance Technology | Spring Loaded |
| Target Muscle | Upper & Lower Body Parts |
| Accessory Type | Handle Grip, Nylon Pulley |
| Warranty | One Year |
| Surface Finish | Chrome Plated & Powder Coated |
| Is It Adjustable | Adjustable |
- Pay Mode Terms: L/C (Letter of Credit),T/T (Bank Transfer),D/A
- Port of Dispatch: Delhi
- Production Capacity: 40
- Delivery Time: 4 Weeks
- Packaging Details: Carton
Skate Roller for Elbow-Shoulder-Leg, Foam Padded, IMI 2866
₹2,200.00
Product Details:
| Brand | India Medico |
| Size | Free Size |
| Model Name/Number | IMI 2866 |
| Suitable: | Skate Roller is suitable to increase Elbow, Shoulder & Leg range of motion. |
| Size: | Skate Board size: 6" x 12" (15cm x 30cm) long. |
| Wheels: | Roller is fitted with Four, 38mm (1.5") Caster Wheels. |
| Straps: | Roller is fitted with Velcro straps to hold Arm or Leg. |
| Usage: | Useful for Range of Motion (ROM) exercises. |
- Production Capacity: 100
- Delivery Time: 1 Week
- Packaging Details: Carton.


Reviews
There are no reviews yet.