Skate Roller for Elbow-Shoulder-Leg, Foam Padded, IMI 2866
₹2,200.00
Product Details:
| Brand | India Medico |
| Size | Free Size |
| Model Name/Number | IMI 2866 |
| Suitable: | Skate Roller is suitable to increase Elbow, Shoulder & Leg range of motion. |
| Size: | Skate Board size: 6″ x 12″ (15cm x 30cm) long. |
| Wheels: | Roller is fitted with Four, 38mm (1.5″) Caster Wheels. |
| Straps: | Roller is fitted with Velcro straps to hold Arm or Leg. |
| Usage: | Useful for Range of Motion (ROM) exercises. |
IMI 2866. Skate Roller, foam padded, is suitable to increase Elbow, Shoulder & Leg range of motion.* Skate Board size: 6″ x 12″ (15cm x 30cm) long. * Roller is fitted with Four, 38mm (1.5″) Caster Wheels.* Wheels with Soft PU Casters has 360 Degree rotation. * Slanted Foam padded Skate Roller is covered with rexine.* Roller is fitted with Velcro straps to hold Arm or Leg.* Useful for Range of Motion (ROM) exercises.
Additional Information:
- Production Capacity: 100
- Delivery Time: 1 Week
- Packaging Details: Carton.
Category: Shoulder, Arm & Hand Exercise units
Be the first to review “Skate Roller for Elbow-Shoulder-Leg, Foam Padded, IMI 2866” Cancel reply
Related products
Wall Bar Cum Multi-Exercise Unit, IMI-2825
₹36,000.00
Product Details:
| Usage/Application | Gym |
| Material | Stainless Steel |
| Application | Elbow & Shoulder Exercises |
| Size | Size 90cm wide x 240cm high |
| Rungs: | 13, round metal rungs are P.V.C. sheathed in multi colours. |
| Construction: | Rectangular & Round pipe constructed unit. |
| Knee Support: | One, foam padded knee support provided. |
- Item Code: IMI-2825
- Pay Mode Terms: T/T (Bank Transfer),D/P,D/A
- Port of Dispatch: Delhi
- Production Capacity: 10-20
- Delivery Time: 1-2 Weeks
- Packaging Details: CARTON.
Grip Exerciser with Base, IMI-2850
₹2,500.00
Product Details:
| Usage/Application | Grip Exerciser |
| Model Number | IMI 2850 |
| Application | Strength |
| Operation Mode | Mechanical, Mechanical |
| Packaging Type | Carton |
| Intended Use | Finger & Grip Exerciser |
| Features | With Six Springs & Base |
| Brand | IMI |
- Item Code: IMI-2850
- Port of Dispatch: New Delhi
- Production Capacity: 500
- Delivery Time: 1 week
- Packaging Details: Carton.
Smooth Exercise Table, IMI-2870
₹32,000.00
Product Details:
| Model No. | IMI 2870 |
| Usage/Application | Elbow & Shoulder Exercise Unit. |
| Condition | New |
| Height | Adjustable from 60cm to 90cm. |
| Top Size: | Laminated Top is 150cm long x 90cm wide. |
- Pay Mode Terms: L/C (Letter of Credit),T/T (Bank Transfer),D/A
- Port of Dispatch: New Delhi
- Production Capacity: 20
- Delivery Time: 4 weeks
- Packaging Details: Carton
Shoulder Pulley Set, IMI-2808
₹2,500.00
Product Details:
| Model Name/Number | IMI 2808 |
| Type | Shoulder Exerciser |
| Construction: | Wide Tubular steel bracket is fitted with Two close hooks to fix pulleys. |
| Pulleys: | Two, Nylon pulleys covered in metal sheet casing with Hooks to fix. |
| Grip Handles: | Two, spring steel wire handles with plastic grips. |
| Rope/Cord: | Durable interwoven Nylon cord of suitable length. |
| Mounting: | Wall mountable unit, set include mounting hardware. |
- Pay Mode Terms: T/T (Bank Transfer),D/P,D/A
- Port of Dispatch: New Delhi
- Production Capacity: 500
- Delivery Time: 1 week
- Packaging Details: Carton pack. The pulley set can be couriered. Deposit the amount in our Bank account & inform.
Shoulder Abduction Ladder, Vertical, IMI 2813
₹4,000.00
Product Details:
| Brand | IMI |
| Model Name/Number | IMI 2813 |
| Size | Standard |
| Usage | Personal, Hospital, Clinical |
| Finish | PLASTIC |
| Age Group | 16 to 80 years |
| Usage/Application | Shoulder Exerciser |
- Item Code: IMI-2813
- Port of Dispatch: New Delhi
- Production Capacity: 1000
- Delivery Time: 2 weeks
- Packaging Details: Carton packing.
Resistive Exercise Band (Stretch-It), 1.7 Mtr. Long, IMI 8081
₹700.00
Product Details:
| Usage/Application | Resistive treatment and exercise system |
| Brand | IMI 8081C |
| Usage | Office, Gym, Household |
| Features | Portable |
| Pack Size | 1.7 meter long |
| Type | Exercise Band |
| Dimension | 15cm wide x 1.7 meter long |
| Length | 1.7 meter long |
| Operation Mode | Manual |
| Portable | Yes |
| Model No. | IMI 8081C |
- Resistance Colour
- Medium-Light: Red.
- Item Code: IMI-8081C
- Pay Mode Terms: L/C (Letter of Credit),T/T (Bank Transfer),D/A
- Port of Dispatch: New Delhi
- Production Capacity: 1000
- Delivery Time: One Week.
- Packaging Details: Carton. Delivery through courier
Dumbbells Set, Pair Of 1kg To 5kg
₹20,000.00
Product Details:
| Head Shape | Round |
| Weight | Pair of 1kg, 2kg, 3kg, 4kg, & 5kg. |
| Usage | Wrist, Elbow & Shoulder Exercises |
| Brand | IMI 2854 |
| Maximum Weight for Adjustable Dumbbell | Fixed Weight |
| Model No. | IMI 2854 |
- Item Code: IMI-2854
- Pay Mode Terms: L/C (Letter of Credit),T/T (Bank Transfer),D/P,D/A
- Port of Dispatch: Delhi
- Production Capacity: 50-70
- Delivery Time: 3 Weeks
- Packaging Details: Carton, Bundles.
Ball Medicine, Set with Cabinet. IMI 2863 (Rubber Shell, Set of 5 Ball):
₹21,000.00
Product Details:
| Brand | IMI 2863 |
| Usage/Application | Used for Functional core strength training. |
| Cabinet: | Double door, well-polished, wooden cabinet with a shelf to hold five ball medicines. |
| Set Consists: | Five Balls; 1kg, 2kg, 3kg, 4kg, & 5kg. each & Cabinet. |
| Medicine Balls: | Maintains their round shape and makes it easy to catch and work with. |
| Surface: | Textured rubber surface for improved grip. |
- Production Capacity: 30
- Delivery Time: 2 Weeks
- Packaging Details: Carton Packing.
Yes! I am Interested


Reviews
There are no reviews yet.