Grip Exerciser with Base, IMI-2850
₹2,500.00
Shoulder Pulley Set, IMI-2808
₹2,500.00
Dumbbells Set, Chrome Plated, IMI 2855
₹27,000.00
Product Details:
| Weight | 1 kg to 5 kg, Set of 54 Kg. |
| Material | Steel |
| Usage/Application | Elbow & Shoulder Exercises |
| Maximum Weight for Adjustable Dumbbell | Nine Pairs Set, 1 to 5kg |
| Model Number | IMI 2855 |
| STAND | YES |
IMI 2855. Solid steel dumbbells with chrome plated finish and comes with powder coated cart.
* Dumbbells; 9 Pairs, Set consists of 2 Dumbbells of each weight: 1kg, 1.5kg, 2kg, 2.5kg, 3kg, 3.5kg, 4kg, 4.5kg. & 5kg.
* Total weight of the set 54kg.
* Cart; Two tier, painted, tubular constructed mobile cart for organised storage of dumbbells.
* Cart moves on two 10cm heavy duty wheels.
Additional Information:
- Item Code: IMI-2855
- Port of Dispatch: Delhi
- Production Capacity: 30-40
- Delivery Time: 2-3 Weeks
- Packaging Details: Bundle.
Category: Shoulder, Arm & Hand Exercise units
Be the first to review “Dumbbells Set, Chrome Plated, IMI 2855” Cancel reply
Related products
Skate Roller for Elbow-Shoulder-Leg, Foam Padded, IMI 2866
₹2,200.00
Product Details:
| Brand | India Medico |
| Size | Free Size |
| Model Name/Number | IMI 2866 |
| Suitable: | Skate Roller is suitable to increase Elbow, Shoulder & Leg range of motion. |
| Size: | Skate Board size: 6" x 12" (15cm x 30cm) long. |
| Wheels: | Roller is fitted with Four, 38mm (1.5") Caster Wheels. |
| Straps: | Roller is fitted with Velcro straps to hold Arm or Leg. |
| Usage: | Useful for Range of Motion (ROM) exercises. |
- Production Capacity: 100
- Delivery Time: 1 Week
- Packaging Details: Carton.
REHAB WORKSTATION for UPPER EXTREMITIES (Physio)
₹100,000.00
Product Details:
| Material | Different materials |
| Type | Physiotherapy Equipment |
| Shape | Rectangular |
| Brand | IMI 2800 |
| Usage/Application | To improve: ROM, Flexibility, Strengthening & Endurance of Fingers, Grip, Wrist, Elbow & Shoulder. |
- Production Capacity: 20
- Delivery Time: 4 Weeks
- Packaging Details: Carton packing.
Dumbbells Set, Pair Of 1kg To 5kg
₹20,000.00
Product Details:
| Head Shape | Round |
| Weight | Pair of 1kg, 2kg, 3kg, 4kg, & 5kg. |
| Usage | Wrist, Elbow & Shoulder Exercises |
| Brand | IMI 2854 |
| Maximum Weight for Adjustable Dumbbell | Fixed Weight |
| Model No. | IMI 2854 |
- Item Code: IMI-2854
- Pay Mode Terms: L/C (Letter of Credit),T/T (Bank Transfer),D/P,D/A
- Port of Dispatch: Delhi
- Production Capacity: 50-70
- Delivery Time: 3 Weeks
- Packaging Details: Carton, Bundles.
Shoulder Wheel with 360 Deg. Scale
₹23,000.00
Product Details:
| Model Name/Number | IMI 2801 |
| Construction: | 100cm diameter, tubular steel constructed Wheel. |
| Arc of motion: | Can be varied on Stainless steel Arm from 30cm to 80cm. |
| Height Adjustment: | Two wall boards are fitted with Two STAINLESS STEEL channels. Height Adjustment 50cm. |
| Feed Back: | A 360 degree scale is provided on the drum to measure & record the degree of revolution. |
| Mounting: | Wall mountable unit, set include mounting hardware. |
- Pay Mode Terms: L/C (Letter of Credit),T/T (Bank Transfer),D/P,D/A
- Port of Dispatch: New Delhi
- Production Capacity: 100
- Delivery Time: 4 to 6 weeks
- Packaging Details: Carton, Size 43" x 43" x 13".
Wall Bar, Single Section, Wooden, IMI-2824
₹25,000.00
Product Details:
| Material | Wooden |
| Usage/Application | Shoulder & Balance Treatment |
| Model No. | IMI 2824 |
| SECTION | Single Section |
| FINISH | Polished |
| KNEE PAD | Foam Padded, Available |
- Size: 90cm wide x 244cm high.
- Rungs: 13, oval shaped rungs fitted squarely into vertical bars.
- Adjustable Bar: One Bar (10th) is adjustable in height in Three Steps.
- Chinning Bar: One bar is provided at top outside the frame for chinning exercise.
- Wall mountable unit: set include mounting hardware.
- Finnish: Natural wood polish finish. STANDARD ACCESSORIES:
- Knee Support: One, foam padded knee support is provided as an aid for wheelchair patients for pull up exercises.
- Item Code: IMI-2824
- Port of Dispatch: New Delhi
- Production Capacity: 100
- Delivery Time: 2 weeks
- Packaging Details: Carton.
Grip Exerciser with Base, IMI-2850
₹2,500.00
Product Details:
| Usage/Application | Grip Exerciser |
| Model Number | IMI 2850 |
| Application | Strength |
| Operation Mode | Mechanical, Mechanical |
| Packaging Type | Carton |
| Intended Use | Finger & Grip Exerciser |
| Features | With Six Springs & Base |
| Brand | IMI |
- Item Code: IMI-2850
- Port of Dispatch: New Delhi
- Production Capacity: 500
- Delivery Time: 1 week
- Packaging Details: Carton.
Arm Exerciser, For Elbow & Shoulder.
₹25,000.00
Product Details:
| Usage/Application | Arm, Elbow & Shoulder Exerciser |
| Model | IMI 2816 |
| Weight plates: | One Set, 10 X 1kg painted M.S. Plates in a set. |
| Pulley Block; | Swivel pulley-block with Height Adjustment at different Levels. |
| Rope Adjuster; | Rope length can be adjusted as per Height level of Pulley Block. |
| Handles: | Two, (One for single grip & One for both hands). |
- Item Code: IMI-2816
- Port of Dispatch: Delhi
- Production Capacity: 50
- Delivery Time: 1-2 Weeks
- Packaging Details: Carton packing
Ball Medicine, Set with Cabinet. IMI 2863 (Rubber Shell, Set of 5 Ball):
₹21,000.00
Product Details:
| Brand | IMI 2863 |
| Usage/Application | Used for Functional core strength training. |
| Cabinet: | Double door, well-polished, wooden cabinet with a shelf to hold five ball medicines. |
| Set Consists: | Five Balls; 1kg, 2kg, 3kg, 4kg, & 5kg. each & Cabinet. |
| Medicine Balls: | Maintains their round shape and makes it easy to catch and work with. |
| Surface: | Textured rubber surface for improved grip. |
- Production Capacity: 30
- Delivery Time: 2 Weeks
- Packaging Details: Carton Packing.
Yes! I am Interested


Reviews
There are no reviews yet.