Rowing Machine Cum Sliding Seat, with Adjustable Base.
₹30,000.00
| Resistance Type | Springs Resistance |
| Max User Weight | 120 kg |
| Resistance Level | Five Springs |
| Model Name/Number | IMI 2819 |
| Type | Exercises of both upper and lower limbs |
| Resistance Technology | Spring Loaded |
| Target Muscle | Upper & Lower Body Parts |
| Accessory Type | Handle Grip, Nylon Pulley |
| Warranty | One Year |
| Surface Finish | Chrome Plated & Powder Coated |
| Is It Adjustable | Adjustable |
IMI 2819 Rowing machine strengthen weak muscles through load resisting exercises of both upper and lower limbs.
* Upper Frame: Bright Chrome plated tubular steel frame of 22 mm diameter tube with bright chrome plated finish, size 60″long x 13″wide.
* Base: Incline adjustable base with powder coated finish is fitted with Upper frame.
* Speciffically designed foam padded seat is fitted with FOUR nylon wheels that slides smoothly over the frame.
* Unit comes with FIVE Springs of different tensions.: Two high tension springs attached to the seat for resistive leg exercises: Three light tension springs are fitted with Rope & Two Handles for resistive Arm and Shoulder exercises.
* Resistance can be varied by removing or adding the springs.
* Further resistance can be given by adjusting the incline plane of the base.
Additional Information:
- Pay Mode Terms: L/C (Letter of Credit),T/T (Bank Transfer),D/A
- Port of Dispatch: Delhi
- Production Capacity: 40
- Delivery Time: 4 Weeks
- Packaging Details: Carton
Related products
Nautical Cum Shoulder Wheel
| Mount Type | Wall Mounted |
| Wheel Diameter | 100 cm |
| Resistance Type | Brake Drum |
| Model Name/Number | IMI 2803 |
| Construction: | 100cm diameter, tubular steel constructed Wheel. |
| Nautical Wheel: | Fitted with 12cm long 8 handles on a tubular circle for Nautical Motion Exercises. |
| Arc of Motion: | Shoulder Arc of motion can be varied on Stainless steel Arm from 30cm to 80cm. |
| Height Adjustment: | Two wall boards are fitted with Two STAINLESS STEEL channels for adjustment. |
| Feed Back: | A 360 degree scale is provided on the drum to measure & record the degree of revolution. |
- Pay Mode Terms: L/C (Letter of Credit),T/T (Bank Transfer),D/P,D/A
- Port of Dispatch: Delhi
- Production Capacity: 40
- Delivery Time: 3-4 Weeks
- Packaging Details: Carton packing, assembly required at destination.
Grip Exerciser with Base, IMI-2850
| Usage/Application | Grip Exerciser |
| Model Number | IMI 2850 |
| Application | Strength |
| Operation Mode | Mechanical, Mechanical |
| Packaging Type | Carton |
| Intended Use | Finger & Grip Exerciser |
| Features | With Six Springs & Base |
| Brand | IMI |
- Item Code: IMI-2850
- Port of Dispatch: New Delhi
- Production Capacity: 500
- Delivery Time: 1 week
- Packaging Details: Carton.
Shoulder Wheel with 360 Deg. Scale
| Model Name/Number | IMI 2801 |
| Construction: | 100cm diameter, tubular steel constructed Wheel. |
| Arc of motion: | Can be varied on Stainless steel Arm from 30cm to 80cm. |
| Height Adjustment: | Two wall boards are fitted with Two STAINLESS STEEL channels. Height Adjustment 50cm. |
| Feed Back: | A 360 degree scale is provided on the drum to measure & record the degree of revolution. |
| Mounting: | Wall mountable unit, set include mounting hardware. |
- Pay Mode Terms: L/C (Letter of Credit),T/T (Bank Transfer),D/P,D/A
- Port of Dispatch: New Delhi
- Production Capacity: 100
- Delivery Time: 4 to 6 weeks
- Packaging Details: Carton, Size 43" x 43" x 13".
Therapy Putty, 100 Grams Pack, for Fingers & Grip
| Type | Putty for Fingers & Grip Exercises. |
| Model | IMI 4202 |
| Weight | 100gms |
| Color | Red, Green, Blue, or Purple |
| Therapy Putty: | Designed to meet a wide range of hand / arm strengthening needs. |
| Putty: | Putty is Bleed proof, nontoxic, clean & non-oily. |
| Putty: | Can be Squeezed, Stretched, Twisted or Pinched. |
| Packing: | Pack of 100 gms of single colour Putty. |
- One pack of 100 grams of single resistance.
- Pay Mode Terms: L/C (Letter of Credit),T/T (Bank Transfer),D/A,Other
- Port of Dispatch: New Delhi
- Production Capacity: 100 Packs
- Delivery Time: Two days after receipt of payment
- Packaging Details: Door delivery by courier to any Metro city.
Shoulder Pulley Set, IMI-2808
| Model Name/Number | IMI 2808 |
| Type | Shoulder Exerciser |
| Construction: | Wide Tubular steel bracket is fitted with Two close hooks to fix pulleys. |
| Pulleys: | Two, Nylon pulleys covered in metal sheet casing with Hooks to fix. |
| Grip Handles: | Two, spring steel wire handles with plastic grips. |
| Rope/Cord: | Durable interwoven Nylon cord of suitable length. |
| Mounting: | Wall mountable unit, set include mounting hardware. |
- Pay Mode Terms: T/T (Bank Transfer),D/P,D/A
- Port of Dispatch: New Delhi
- Production Capacity: 500
- Delivery Time: 1 week
- Packaging Details: Carton pack. The pulley set can be couriered. Deposit the amount in our Bank account & inform.
Resistive Exercise Band (Stretch-It), 1.7 Mtr. Long, IMI 8081
| Usage/Application | Resistive treatment and exercise system |
| Brand | IMI 8081C |
| Usage | Office, Gym, Household |
| Features | Portable |
| Pack Size | 1.7 meter long |
| Type | Exercise Band |
| Dimension | 15cm wide x 1.7 meter long |
| Length | 1.7 meter long |
| Operation Mode | Manual |
| Portable | Yes |
| Model No. | IMI 8081C |
- Resistance Colour
- Medium-Light: Red.
- Item Code: IMI-8081C
- Pay Mode Terms: L/C (Letter of Credit),T/T (Bank Transfer),D/A
- Port of Dispatch: New Delhi
- Production Capacity: 1000
- Delivery Time: One Week.
- Packaging Details: Carton. Delivery through courier
Arm Exerciser, For Elbow & Shoulder.
| Usage/Application | Arm, Elbow & Shoulder Exerciser |
| Model | IMI 2816 |
| Weight plates: | One Set, 10 X 1kg painted M.S. Plates in a set. |
| Pulley Block; | Swivel pulley-block with Height Adjustment at different Levels. |
| Rope Adjuster; | Rope length can be adjusted as per Height level of Pulley Block. |
| Handles: | Two, (One for single grip & One for both hands). |
- Item Code: IMI-2816
- Port of Dispatch: Delhi
- Production Capacity: 50
- Delivery Time: 1-2 Weeks
- Packaging Details: Carton packing
Dumbbells Set, Pair Of 1kg To 5kg
| Head Shape | Round |
| Weight | Pair of 1kg, 2kg, 3kg, 4kg, & 5kg. |
| Usage | Wrist, Elbow & Shoulder Exercises |
| Brand | IMI 2854 |
| Maximum Weight for Adjustable Dumbbell | Fixed Weight |
| Model No. | IMI 2854 |
- Item Code: IMI-2854
- Pay Mode Terms: L/C (Letter of Credit),T/T (Bank Transfer),D/P,D/A
- Port of Dispatch: Delhi
- Production Capacity: 50-70
- Delivery Time: 3 Weeks
- Packaging Details: Carton, Bundles.


Reviews
There are no reviews yet.