Ball Medicine, Set with Cabinet. IMI 2863 (Rubber Shell, Set of 5 Ball):
₹21,000.00
Product Details:
| Brand | IMI 2863 |
| Usage/Application | Used for Functional core strength training. |
| Cabinet: | Double door, well-polished, wooden cabinet with a shelf to hold five ball medicines. |
| Set Consists: | Five Balls; 1kg, 2kg, 3kg, 4kg, & 5kg. each & Cabinet. |
| Medicine Balls: | Maintains their round shape and makes it easy to catch and work with. |
| Surface: | Textured rubber surface for improved grip. |
IMI 2863. Medicine Balls Set. A modern day medicine balls constructed of a thick Rubber shell with no stitches, patches or seams to break for Arm & Leg exercises. * These Balls maintains their round shape and makes it easy to catch and work with.* Used for Functional core strength training.* Surface; Textured rubber surface for improved grip.* Set consist Five Balls; 1kg, 2kg, 3kg, 4kg, & 5kg. each. * Cabinet; Double door, well-polished, wooden cabinet with a shelf to hold five ball medicines.* Medicine balls comes in different diameters.
Additional Information:
- Production Capacity: 30
- Delivery Time: 2 Weeks
- Packaging Details: Carton Packing.
Yes! I am Interested
Category: Shoulder, Arm & Hand Exercise units
Be the first to review “Ball Medicine, Set with Cabinet. IMI 2863 (Rubber Shell, Set of 5 Ball):” Cancel reply
Related products
Resistive Exercise Band (Stretch-It), 1.7 Mtr. Long, IMI 8081
₹700.00
Product Details:
| Usage/Application | Resistive treatment and exercise system |
| Brand | IMI 8081C |
| Usage | Office, Gym, Household |
| Features | Portable |
| Pack Size | 1.7 meter long |
| Type | Exercise Band |
| Dimension | 15cm wide x 1.7 meter long |
| Length | 1.7 meter long |
| Operation Mode | Manual |
| Portable | Yes |
| Model No. | IMI 8081C |
- Resistance Colour
- Medium-Light: Red.
- Item Code: IMI-8081C
- Pay Mode Terms: L/C (Letter of Credit),T/T (Bank Transfer),D/A
- Port of Dispatch: New Delhi
- Production Capacity: 1000
- Delivery Time: One Week.
- Packaging Details: Carton. Delivery through courier
Wall Bar, Single Section, Wooden, IMI-2824
₹25,000.00
Product Details:
| Material | Wooden |
| Usage/Application | Shoulder & Balance Treatment |
| Model No. | IMI 2824 |
| SECTION | Single Section |
| FINISH | Polished |
| KNEE PAD | Foam Padded, Available |
- Size: 90cm wide x 244cm high.
- Rungs: 13, oval shaped rungs fitted squarely into vertical bars.
- Adjustable Bar: One Bar (10th) is adjustable in height in Three Steps.
- Chinning Bar: One bar is provided at top outside the frame for chinning exercise.
- Wall mountable unit: set include mounting hardware.
- Finnish: Natural wood polish finish. STANDARD ACCESSORIES:
- Knee Support: One, foam padded knee support is provided as an aid for wheelchair patients for pull up exercises.
- Item Code: IMI-2824
- Port of Dispatch: New Delhi
- Production Capacity: 100
- Delivery Time: 2 weeks
- Packaging Details: Carton.
Skate Roller for Elbow-Shoulder-Leg, Foam Padded, IMI 2866
₹2,200.00
Product Details:
| Brand | India Medico |
| Size | Free Size |
| Model Name/Number | IMI 2866 |
| Suitable: | Skate Roller is suitable to increase Elbow, Shoulder & Leg range of motion. |
| Size: | Skate Board size: 6" x 12" (15cm x 30cm) long. |
| Wheels: | Roller is fitted with Four, 38mm (1.5") Caster Wheels. |
| Straps: | Roller is fitted with Velcro straps to hold Arm or Leg. |
| Usage: | Useful for Range of Motion (ROM) exercises. |
- Production Capacity: 100
- Delivery Time: 1 Week
- Packaging Details: Carton.
Shoulder Abduction Ladder, Vertical, IMI 2813
₹4,000.00
Product Details:
| Brand | IMI |
| Model Name/Number | IMI 2813 |
| Size | Standard |
| Usage | Personal, Hospital, Clinical |
| Finish | PLASTIC |
| Age Group | 16 to 80 years |
| Usage/Application | Shoulder Exerciser |
- Item Code: IMI-2813
- Port of Dispatch: New Delhi
- Production Capacity: 1000
- Delivery Time: 2 weeks
- Packaging Details: Carton packing.
HAND-GRIP EXERCISER, Reciprocal Type for Both Hands.
₹5,400.00
Product Details:
| Brand | IMI 2834 |
| Usage/Application | Finger & Grip Exerciser. |
| Grip Adjustment: | Distance between the Grip bars is adjustable according to grip length. |
| Feed-Back: | Scales are provided to measure & record the improvement. |
| Construction: | Two stainless steel tubes, one in a fixed position and the other one turning around a centre axel. |
| Hand Exerciser: | Grip strengthening exercises in reciprocal, assistive or in resistive modes. |
- Pay Mode Terms: L/C (Letter of Credit),T/T (Bank Transfer),D/P,D/A
- Port of Dispatch: Delhi
- Production Capacity: 100
- Delivery Time: 1 Week.
- Packaging Details: Carton.
REHAB WORKSTATION for UPPER EXTREMITIES (Physio)
₹100,000.00
Product Details:
| Material | Different materials |
| Type | Physiotherapy Equipment |
| Shape | Rectangular |
| Brand | IMI 2800 |
| Usage/Application | To improve: ROM, Flexibility, Strengthening & Endurance of Fingers, Grip, Wrist, Elbow & Shoulder. |
- Production Capacity: 20
- Delivery Time: 4 Weeks
- Packaging Details: Carton packing.
Smooth Exercise Table, IMI-2870
₹32,000.00
Product Details:
| Model No. | IMI 2870 |
| Usage/Application | Elbow & Shoulder Exercise Unit. |
| Condition | New |
| Height | Adjustable from 60cm to 90cm. |
| Top Size: | Laminated Top is 150cm long x 90cm wide. |
- Pay Mode Terms: L/C (Letter of Credit),T/T (Bank Transfer),D/A
- Port of Dispatch: New Delhi
- Production Capacity: 20
- Delivery Time: 4 weeks
- Packaging Details: Carton
Arm Exerciser, For Elbow & Shoulder.
₹25,000.00
Product Details:
| Usage/Application | Arm, Elbow & Shoulder Exerciser |
| Model | IMI 2816 |
| Weight plates: | One Set, 10 X 1kg painted M.S. Plates in a set. |
| Pulley Block; | Swivel pulley-block with Height Adjustment at different Levels. |
| Rope Adjuster; | Rope length can be adjusted as per Height level of Pulley Block. |
| Handles: | Two, (One for single grip & One for both hands). |
- Item Code: IMI-2816
- Port of Dispatch: Delhi
- Production Capacity: 50
- Delivery Time: 1-2 Weeks
- Packaging Details: Carton packing


Reviews
There are no reviews yet.