Shop
- All products
- Arm & Hand Exercise10 products
- Assessment & Evaluation Systems0 products
- Covid-19, Tools to Fight1 product
- Electro therapy Equipment10 products
- Exercise Therapy Equipment17 products
- hot deals4 products
- Hydrotherapy Equipment6 products
- Medical Furniture10 products
- New Arrival4 products
- Occupational Therapy Equipment25 products
- Panchakarma Accessories4 products
- Panchkarma(Ayurvedic) Products9 products
- Peg Boards for Occupational Therapy18 products
- Physiotherapy Equipment42 products
- Rehabilitation Aids4 products
- Sanding Units for Arm Shoulder exercises3 products
- Sensory Motor1 product
- Shoulder0 products
- Shoulder, Arm & Hand Exercise units18 products
- Therapy Stool1 product
- Walkers, Walking Frames16 products
- Walking Sticks and Crutches6 products
Showing 109–120 of 206 results
Pin-Spots & Mirror Ball Bundle With Rotating Motor, IMI 1305
₹23,000.00
Product Details:
| Material | Mirror/Glass |
| Brand | IMI 1305 |
| Usage/Application | For Children with Special Need |
| Usage | Sensory Room Tool |
| Size/Dimension | Mirror Ball-30 cm |
| Power | 220V AC . |
| Lights | LED & Red - Blue Spot Lights |
| Wall Fitting | System mounted on Wall Board |
- Production Capacity:Â 100
- Delivery Time:Â 4 Weeks.
- Packaging Details:Â Carton Packing. Assembly is required at the destination.
Pinch Tree/Pinch Exercise Board, IMI 1560
₹10,000.00
Product Details:
| Usage/Application | Fine motor activity to facilitate Prehension and Coordination |
| Brand | IMI 1560 |
| PINCH RESISTANCE | Different, low to high. |
| Size | 60cm high post is fitted with S.S. Scale. |
| Pins/Clips | 24 plastic cloth clips/pins in different tensions. |
| Use | To build range of motion, arm, wrist, hand and finger proficiency. |
- Item Code:Â IMI-1560
- Pay Mode Terms:Â L/C (Letter of Credit),T/T (Bank Transfer),D/P,D/A
- Port of Dispatch:Â Delhi
- Production Capacity:Â 100
- Delivery Time:Â 4 Week
- Packaging Details:Â Carton.
Platform Swing Seat (size 75cm Long X 45cm Wide), Imi 1513a
₹5,500.00
Product Details:
| General Use | For Children with Special Needs. |
| Usage/Application | Swinging for Sensory Integration. |
| Swing Seat: | Foam padded seat is covered with Rexene in Two attractive colours. |
| Accessories: | Provided with nylon rope with snap-hooks to fit in Roof-Hooks or Swing frames. |
| Seat: | Platform seat is fitted on 5mm thick iron strip base with rings at corners to hang. |
| Swing Use: | Improve vestibular function, develop visual spatial perception and improve trunk control. |
- Production Capacity:Â 100
- Delivery Time:Â 4 Weeks
- Packaging Details:Â Carton.
Posting Box / Shape Sorter, IMI 1553
₹4,600.00
Product Details:
| Material | wooden |
| Application | Manipulative for Shape recognition and basic sorting skill |
| Posting Box | With cut-outs at the top that correspond to each shape |
| Shapes | Six pairs of different geometric shape blocks. |
| Usage | Helps in Fine motor skills, Finger dexterity, Strength in arms, Eye-hand coordination |
| Blocks | Blocks are painted in different colors. |
- Production Capacity:Â 100
- Delivery Time:Â 4 Weeks
- Packaging Details:Â Carton.
Prone Crawling Board (with Wheels)
₹8,000.00
Product Details:
| Usage/Application | Child learn body control, shifting weight, changing directions and maintain balance. |
| Brand/Make | IMI 1500 |
| Top: | High density Foam padded top is covered with nylon fabric in two colours. |
| Construction: | Ply-wood base is supported on angle iron frame. |
| Mobility: | Fitted with (4) four, 50mm diameter castors. |
| Size: | Board Size, 90cm long x 30cm wide. |
- Pay Mode Terms:Â L/C (Letter of Credit),T/T (Bank Transfer),Other
- Port of Dispatch:Â Delhi
- Production Capacity:Â 50-100
- Delivery Time:Â 1-2 Weeks
- Packaging Details:Â Carton.
Pulsed Shortwave Diathermy With Disc & Pad Electrodes, IMI 2575
₹99,000.00
Product Details:
| Model Name/Number | IMI 2575 |
| Power Output | Continues 500W & Pulsed 1000W |
| Operating Frequency | 27.12MHz |
| Usage/Application | For intense deep tissue heating |
| Voltage | 220V AC |
| Therapy Modes | Pulsed & Continuous |
- Production Capacity:Â 30
- Delivery Time:Â 4 Weeks
- Packaging Details:Â Carton packing.
Pyramid Round, IMI 1591
₹5,500.00
Product Details:
| Brand | IMI 1591 |
| Usage/Application | Pyramid develops size consistency, concept and sequential placement |
| Height | Central Peg 40 cm (16") high. |
| Blocks | Wooden Blocks are of 5cm to 17cm in diameter. |
| Base | Laminated & Painted wooden base. |
- Pay Mode Terms:Â L/C (Letter of Credit),T/T (Bank Transfer),D/A
- Port of Dispatch:Â Delhi
- Production Capacity:Â 100
- Delivery Time:Â 4Week
- Packaging Details:Â Carton.
Pyramid Square with 10 Blocks, IMI-1592
₹6,500.00
Product Details:
| Model | IMI 1592 |
| Usage | Clinical, Hospital, Personal |
| Use | Develops size consistency, concept and sequential placement of decreasing size. |
| Blocks | Square Wooden Blocks are of 5cm to 17cm. |
| Finish | These are laminated on both sides in different colours |
| Base | Laminated & painted wooden base of 18cm square. |
- Pay Mode Terms:Â L/C (Letter of Credit),T/T (Bank Transfer),D/A
- Port of Dispatch:Â Delhi
- Production Capacity:Â 100
- Delivery Time:Â 4 Week
- Packaging Details:Â Carton.
Quadriceps Exercise Chair (Children)
₹22,000.00
Product Details:
| Brand | IMI |
| Model No. | 1469 |
| Usage/Application | Household |
| Material | Wooden |
| Usage | Hospital, Clinical |
| Condition | New |
| Type | Exercise Equipment |
| Operation Mode | Manual |
| Color | Polish |
| Size/Dimension | Child |
| Age Group | 03 to 09 |
| Coating Type | Wooden |
- Item Code:Â IMI-1469
- Pay Mode Terms:Â D/P,D/A,Other
- Port of Dispatch:Â Delhi
- Production Capacity:Â 40
- Delivery Time:Â 1-2 Weeks
Quadriceps Exercise Table with Backrest (Nirmala)
₹35,000.00
Product Details:
| Brand | IMI 2901 |
| Torque Unit: | ONE set, (for Left OR Right Leg). |
| Goniometry: | A degree scale is provided on the torque unit to measure and record the range of motion. |
| Seat & Armrests: | Fixed height, Foam padded Seat is fitted with adjustable Arm-rests. |
| Backrest: | Foam padded backrest can be positioned from vertically to horizontally. |
| Stabilizing Straps: | Provided with torso & thigh straps for patient safety. |
- Torque Units: ONE set, (for Left OR Right Leg). Resistance Arms is calibrated so that resistance can be varied from Minimum, 1/2, 3/4 & Maximum without adding weights, the unit consists two lever arms, one of which hold the Weights while the other arm with shin foam roller provides contact with the patient's leg.
- Goniometry: A degree scale is provided on the torque unit to measure and record the range of motion from either Direction.
- Seat & Armrests: Fixed height, Foam padded Seat is fitted with adjustable Arm-rests.
- Backrest:Â Foam padded back can be positioned from vertically to horizontally for more exercise options.
- Stabilizing Straps: Provided with torso & thigh straps for patient safety.
- Resistance: By changing angle between the two arms, maximum or minimum resistance can be given without adding Weight.
- Weight Plates:Â 2 of 0.5kg each, & 5 of 1kg each. Total weight 06 kgs.
- Size:Â 70cm x 80cm x 135cm high.
- Finish:Â Frame, with Powder coated finished,Torque Unit & working parts with Chrome plated finish.
- Pay Mode Terms:Â L/C (Letter of Credit),T/T (Bank Transfer),D/P
- Port of Dispatch:Â Delhi
- Production Capacity:Â 50
- Delivery Time:Â 3-4 Weeks
- Packaging Details:Â Carton, assembly required at the destination.
Quadriceps Table / Bench, IMI-2901
₹35,000.00
Product Details:
| Material | Stainless Steel |
| Usage/Application | Quadriceps & Hamstrings Exercises. |
| Brand | IMI 2901 |
| Seat & Armrests: | Fixed height, Foam padded Seat is fitted with adjustable Arm-rests. |
| Torque Unit: | ONE for Left OR Right Leg, Resistance Arms is calibrated. |
| Hamstring: | Both QUADRICEPS & HAMSTRINGS can be exercised without changing the position of the patient. |
| Goniometry: | A scale is provided to measure and record the range of motion. |
| Stabilizing Straps: | Provided with Torso & Thigh straps for patient safety. |
- Torque Units: ONE set, (for Left OR Right Leg). Resistance Arms is calibrated so that resistance can be varied from Minimum, 1/2, 3/4 & Maximum without adding weights, the unit consists two lever arms, one of which hold the Weights while the other arm with shin foam roller provides contact with the patient's leg.
- Goniometry: A degree scale is provided on the torque unit to measure and record the range of motion from either Direction.
- Seat & Armrests: Fixed height, Foam padded Seat is fitted with adjustable Arm-rests.
- Backrest:Â Foam padded back can be positioned from vertically to horizontally for more exercise options.
- Stabilizing Straps: Provided with torso & thigh straps for patient safety.
- Resistance: By changing angle between the two arms, maximum or minimum resistance can be given without adding Weight.
- Weight Plates:Â 2 of 0.5kg each, & 5 of 1kg each. Total weight 06 kgs.
- Size:Â 70cm x 80cm x 135cm high.
- Finish:Â Frame, with Powder coated finished,Torque Unit & working parts with Chrome plated finish.
- Port of Dispatch:Â Delhi
- Production Capacity:Â 40-50
- Delivery Time:Â 4 Weeks.
- Packaging Details:Â Cartons.
Reacher Pistol Grip
₹4,000.00
Product Details:
| Features | Fixed |
| Brand | IMI |
| Type | Mobility Aids |
| Condition | New |
| Material | Aluminium |
| Usage/Application | Clinical |
| Operation Mode | Manual |
| Age Group | 26-40 Yrs, Above 40 Yrs |
| Model No. | 1867 |
- Item Code:Â IMI-1867
- Pay Mode Terms:Â T/T (Bank Transfer), D/P, D/A
- Port of Dispatch:Â Delhi
- Production Capacity:Â 100-150
- Delivery Time:Â 1-2 Weeks
- Packaging Details:Â Box, Carton.
