Reacher Pistol Grip
₹4,000.00
Product Details:
| Features | Fixed |
| Brand | IMI |
| Type | Mobility Aids |
| Condition | New |
| Material | Aluminium |
| Usage/Application | Clinical |
| Operation Mode | Manual |
| Age Group | 26-40 Yrs, Above 40 Yrs |
| Model No. | 1867 |
IMI-1867 Reacher Pistol Grip
Sturdily constructed of aluminium with plastic fittings. A trigger operates a scalloped jaw. Grips gently but firmly both hard & soft objects. Will pick up small books, spectacles, coins etc.
Additional Information:
- Item Code: IMI-1867
- Pay Mode Terms: T/T (Bank Transfer), D/P, D/A
- Port of Dispatch: Delhi
- Production Capacity: 100-150
- Delivery Time: 1-2 Weeks
- Packaging Details: Box, Carton.
Category: Occupational Therapy Equipment
Be the first to review “Reacher Pistol Grip” Cancel reply
Related products
Fret Saw Machine (Cycle Type), IMI 1652
₹100,800.00
Product Details:
| Brand | IMI 1652 |
| Base: | Tubular steel frame with wide base to give more stability. |
| Work Table: | Laminated work table is fitted with hand bars. |
| Seat & Back: | The comfortable cycle seat fitted with upholstered back rest. |
| Adjustment: | Seat is adjustable in height and slides with the frame for adjusting distance from pedals. |
| Feedback: | Fitted with stroke counter to record work done. |
- Item Code: IMI-1652
- Pay Mode Terms: T/T (Bank Transfer),D/P,D/A,Other
- Port of Dispatch: Delhi
- Production Capacity: 05 - 10
- Delivery Time: 6 - 8 Weeks
- Packaging Details: Carton. Assembly required at the destination.
Sanding Unit Overhead with Stand & Seat. IMI 1466
₹44,000.00
Product Details:
| Model | 1466 |
| Brand | IMI |
| Material | Wooden |
| Usage | Clinical, Hospital |
| Automation Grade | NA |
| Capacity | NA |
| Foldable | NO |
| Frequency | NA |
| Hand Brake | NA |
- Height: 6"
- Material: Stainless steel
- with stand
- Item Code: IMI-1466
- Pay Mode Terms: T/T (Bank Transfer),D/P,D/A
- Port of Dispatch: Delhi
- Production Capacity: 30
- Delivery Time: 1-2Weeks
- Packaging Details: Carton.
Multi Shaped Peg Board, IMI 1568
₹10,500.00
Product Details:
| Usage/Application | For Color identification, Shapes & Size discrimination. |
| Number Of Peg | 15 in Three Shapes |
| Packaging Details | Carton |
| Brand | IMI 1568 |
| Pegs | Five Pegs each of Round, Square & Triangular shapes. |
| Size | Pegs are in different diameters. |
| Finish | Enamel painted Pegs are finished in Five different colors. |
- Material: Wooden
- Size: 35cm x 15cm
- Item Code: IMI-1568
- Pay Mode Terms: L/C (Letter of Credit),T/T (Bank Transfer),D/A
- Port of Dispatch: Delhi
- Production Capacity: 100
- Delivery Time: 1 Week
- Packaging Details: Carton packing.
Ball Pool Round or Square Shape (With 500 Balls), IMI 1515
₹36,500.00
Product Details:
| Pool Type | Ball Pool |
| Shape | Round or Square |
| Capacity | 500 Balls |
| Size | 120 cm x 120 cm. |
| Usage/Application | For Children With Special Needs |
| Age Group | 01 to 12 |
| Diameter | 120cm |
| Dimension | 20cm Deep |
| Ball Pool: | The Round Pool is 120cm in diameter x 50cm high. |
| Pool Side Wall: | The Pool has 10cm thick well padded sides. |
| Balls: | Pool contains 500 multi-color balls of 7cm or 8cm diameter. |
| Use: | It provides an excellent sensory stimulating activity. |
- Pay Mode Terms: L/C (Letter of Credit), T/T (Bank Transfer), D/P
- Port of Dispatch: Delhi
- Production Capacity: 50
- Delivery Time: 4 Weeks
- Packaging Details: Carton packing, comes with 500 PVC Balls.
IMI-1434 Gravity Inclinometer
₹4,600.00
Product Details:
| Accuracy (%) | 99.99% |
| Usage | Hospital, Personal, Clinical |
| Condition | New |
| Type | Mobility Aids |
| Model Number | 1434 |
| Brand | IMI |
- Superior finish
- Highly demanded
- Fine quality
- Pay Mode Terms: L/C (Letter of Credit), T/T (Bank Transfer)
- Port of Dispatch: Delhi
- Production Capacity: 500
- Delivery Time: 3-4 Weeks
- Packaging Details: Box
- Item Code: 1434
- Pay Mode Terms: L/C (Letter of Credit),T/T (Bank Transfer),D/P
- Port of Dispatch: Delhi
- Production Capacity: 500
- Delivery Time: 3-4 Weeks
- Packaging Details: Box.
Steps + Slope Blocks Set, IMI 1519
₹19,500.00
Product Details:
| Brand | IMI 1519 |
| Usage/Application | Can be used for a variety of sensory motor activities. |
| Age | 2-14 YEARS |
| Blocks: | Both blocks are constructed with high-density foam & covered with Multi-colour rexene. |
| Steps Block; | Step-Block has Three steps. |
| Measuring: | Each block measures 24" wide x 24" high. |
- Production Capacity: 50
- Delivery Time: 4 WEEKS.
- Packaging Details: CARTON.
Wax Tray Stainless Steel
₹26,000.00
Product Details:
| Usage | Clinical, Hospital |
| Condition | New |
| Type | Exercise Equipment |
| Brand | IMI |
| Features | Fixed |
| Operation Mode | Manual |
| Material | Stainless steel |
| Usage/Application | Commercial Usage |
| Model No. | 1472 |
- Item Code: IMI-1472
- Pay Mode Terms: D/P,D/A,Other
- Port of Dispatch: Delhi
- Production Capacity: 30
- Delivery Time: 1-2 Weeks
- Packaging Details: Carton,Crete.
Sanding Unit Vertical, IMI-1465
₹32,000.00
Product Details:
| Model | 1465 |
| Brand | IMI |
| Usage | Clinical, Personal, Hospital |
| Usage/Application | Shoulder & Elbow Exerciser |
| Capacity | 50 |
| Foldable | YES |
| Height | 100CM. |
- Item Code: IMI-1465
- Port of Dispatch: New Delhi
- Production Capacity: 10-50
- Delivery Time: 3-4 Weeks
- Packaging Details: Carton packing.


Reviews
There are no reviews yet.