Quadriceps Table / Bench, IMI-2901
₹35,000.00
Product Details:
| Material | Stainless Steel |
| Usage/Application | Quadriceps & Hamstrings Exercises. |
| Brand | IMI 2901 |
| Seat & Armrests: | Fixed height, Foam padded Seat is fitted with adjustable Arm-rests. |
| Torque Unit: | ONE for Left OR Right Leg, Resistance Arms is calibrated. |
| Hamstring: | Both QUADRICEPS & HAMSTRINGS can be exercised without changing the position of the patient. |
| Goniometry: | A scale is provided to measure and record the range of motion. |
| Stabilizing Straps: | Provided with Torso & Thigh straps for patient safety. |
IMI 2901. Nirmal-Quadriceps Table with One Torque unit is designed with Backrest for effective administration of progressive resistance exercises to the Knee joints muscle groups. Both QUADRICEPS & HAMSTRINGS can be exercised without changing the position of the patient. Also useful for Shoulder and Elbow exercises.
SPECIFICATIONS:
- Torque Units: ONE set, (for Left OR Right Leg). Resistance Arms is calibrated so that resistance can be varied from Minimum, 1/2, 3/4 & Maximum without adding weights, the unit consists two lever arms, one of which hold the Weights while the other arm with shin foam roller provides contact with the patient’s leg.
- Goniometry: A degree scale is provided on the torque unit to measure and record the range of motion from either Direction.
- Seat & Armrests: Fixed height, Foam padded Seat is fitted with adjustable Arm-rests.
- Backrest: Foam padded back can be positioned from vertically to horizontally for more exercise options.
- Stabilizing Straps: Provided with torso & thigh straps for patient safety.
- Resistance: By changing angle between the two arms, maximum or minimum resistance can be given without adding Weight.
- Weight Plates: 2 of 0.5kg each, & 5 of 1kg each. Total weight 06 kgs.
- Size: 70cm x 80cm x 135cm high.
- Finish: Frame, with Powder coated finished,Torque Unit & working parts with Chrome plated finish.
Additional Information:
- Port of Dispatch: Delhi
- Production Capacity: 40-50
- Delivery Time: 4 Weeks.
- Packaging Details: Cartons.
Categories: Exercise Therapy Equipment, Physiotherapy Equipment
Be the first to review “Quadriceps Table / Bench, IMI-2901” Cancel reply
Related products
IMI-2909 Foot Drop Boot (Adult, Aluminum)
₹2,000.00
Product Details:
| Usage | Clinical, Hospital, Personal |
| Condition | New |
| Type | Mobility Aids |
| Operation Mode | Manual |
| Features | Fixed |
| Application | Commercial Usage |
| Size | ADULT |
| Model No. | 2909 |
| Material | Aluminium |
| Brand | IMI |
- Weight approx: 1 kg. Comes complete with bar and collars but without weights.
- Item Code: IMI-2909
- Pay Mode Terms: L/C (Letter of Credit),T/T (Bank Transfer),D/P,D/A
- Port of Dispatch: DELHI
- Production Capacity: 500
- Delivery Time: 1-2 WEEKS
- Packaging Details: CARTON.
Trapeze Bar Overhead with Shoulder Pulley & Base for Medical Beds.
₹429.00
Product Details:
| Type | Assistive Aid |
| Brand | India Medico |
| Usage/Application | Assistive device for Bed Patients. |
| Medical Device: | Hospital bed Trapeze bar is a medical device. |
| Base: | Made of heavy gauge CRC Tube of 3mm wall thickness. |
| Overhead Bar: | Stainless Steel Tube is of 2mm wall thickness. |
| Shoulder Pulley: | Pulley with holding Strap & Two Handles to provide Shoulder & Elbow Physiotherapy. |
- Item Code: IMI-5230
- Production Capacity: 30
- Delivery Time: 3 weeks
- Packaging Details: Carton packing. Assembly required at the destination.
Bubble Tube Column With Stand & Mirrors,
₹78,000.00
Product Details:
| Brand | IMI 1303 |
| Material | Acrylic Tube with wooden base |
| Type | Sensory Motor Tools |
| Usage | Clinical, Hospital |
| Usage/Application | Sensory Development |
| Automation Grade | Remote Control |
| Height | 120cm |
| Power | 220V AC |
| Product Type | Sensory Motor Products |
- Item Code: IMI-1303A
- Pay Mode Terms: L/C (Letter of Credit),T/T (Bank Transfer),D/P,D/A
- Port of Dispatch: Delhi
- Production Capacity: 20-40
- Delivery Time: 3 - 4 Weeks
- Packaging Details: Carton Packing. Fill distilled water only in the Tube.
Trapeze Bar Overhead with Shoulder Pulley & Base for Medical Beds.
₹429.00
Product Details:
| Type | Assistive Aid |
| Brand | India Medico |
| Usage/Application | Assistive device for Bed Patients. |
| Medical Device: | Hospital bed Trapeze bar is a medical device. |
| Base: | Made of heavy gauge CRC Tube of 3mm wall thickness. |
| Overhead Bar: | Stainless Steel Tube is of 2mm wall thickness. |
| Shoulder Pulley: | Pulley with holding Strap & Two Handles to provide Shoulder & Elbow Physiotherapy. |
- Item Code: IMI-5230
- Production Capacity: 30
- Delivery Time: 3 weeks
- Packaging Details: Carton packing. Assembly required at the destination.
Multi-Textured Tactile Sensory Wall Panel, IMI 1348
₹23,000.00
| Brand | IMI 1348 |
| Product Type | Sensory Integration Tools |
| Tactile Wall Panel | To Improve Tactile Sensory Awareness |
| Panel Size: | Panel size 90cm high x 120cm long. |
| Textured Blocks: | Provides a wide variety of 12 different Tactile Sensations. |
| Texture Blocks: | Fifteen (15) texture blocks to touch, match and discover. |
| Blocks: | Fitted with Velcro straps that can be rotated to different locations on the Panel. |
- Production Capacity: 30
- Delivery Time: 4 Weeks
- Packaging Details: Carton packing.
Rehab Workstation for Upper Extremities (Physio), IMI 2800
₹429.00
Product Details:
| Brand | IMI 2800 |
| Usage / Application | Improves ROM, flexibility, strengthening & endurance of fingers, grip, wrist, elbow & shoulder |
| Accessories Included | 15 most recognized therapy tools for a variety of patients |
| Dumbbells Set | One pair each of 1kg, 1.5kg, 2kg, 2.5kg & 3kg (Total weight: 20kg) |
| Weight Cuffs | One pair each of 0.5kg, 1kg, 1.5kg, 2kg & 3kg (Total weight: 16kg) |
| Medicine Balls | Set of five balls: 1kg, 2kg, 3kg, 4kg & 5kg |
IMI-2800 Rehab Workstation for Upper Extremities is a sturdy, mobile exercise station designed to support comprehensive upper-limb rehabilitation. It provides organized storage and access to multiple therapy tools required for effective patient treatment.
- Dumbbells set – 5 pairs (Total 20kg)
- Weight cuffs – 5 pairs (Total 16kg)
- Medicine balls – Set of five (1kg to 5kg)
- Resistive bands – Five resistance levels (5.5m length)
- Therapy putty – Five packs of 100gm in different resistances
- Shoulder pulley unit – One
- Axial shoulder wheel with supination & pronation attachment
- Grip exerciser with six springs
- Hand gym kit board for fingers & grip
- Wrist roll with resistance
- Hand skate roller
- Springs with marked tension – Set of five
- Shoulder abduction ladder
- Wire handles – Two
- Holding mitt – One
- Construction: Hardwood plyboard construction with three storage shelves
- Mounted on four 4" diameter lockable casters for easy mobility
- Port of Dispatch: Delhi
- Production Capacity: 20 Units
- Delivery Time: 4 Weeks
- Packaging Details: Packing charges 5%, GST @ 12%, transportation charges extra at actual. Carton packing.
Gym Ball/Therapy Ball/ Fitness Ball, 75cm (30″) Diameter.
₹6,720.00
Product Details:
| Material | PVC moulded heavy duty vinyl ball. |
| Brand | Gymnic, Italy |
| Model Name/Number | IMI 1494-E |
| Colour: | Vinyl ball is inflatable& finished in bright Single colour. |
| Weight Bearing: | Can support up to 150kg. |
| Ball Size: | Approx. 75cm (30") diameter. |
- Production Capacity: 10
- Delivery Time: 1 Week
- Packaging Details: Free Delivery by Courier.
Pin-Spots & Mirror Ball Bundle With Rotating Motor, IMI 1305
₹23,000.00
Product Details:
| Material | Mirror/Glass |
| Brand | IMI 1305 |
| Usage/Application | For Children with Special Need |
| Usage | Sensory Room Tool |
| Size/Dimension | Mirror Ball-30 cm |
| Power | 220V AC . |
| Lights | LED & Red - Blue Spot Lights |
| Wall Fitting | System mounted on Wall Board |
- Production Capacity: 100
- Delivery Time: 4 Weeks.
- Packaging Details: Carton Packing. Assembly is required at the destination.


Reviews
There are no reviews yet.