Back to products
Square Peg Board 20 Pegs
₹6,000.00
Pyramid Square with 10 Blocks, IMI-1592
₹6,500.00
Product Details:
| Model | IMI 1592 |
| Usage | Clinical, Hospital, Personal |
| Use | Develops size consistency, concept and sequential placement of decreasing size. |
| Blocks | Square Wooden Blocks are of 5cm to 17cm. |
| Finish | These are laminated on both sides in different colours |
| Base | Laminated & painted wooden base of 18cm square. |
IMI 1592. Pyramid develops size consistency, concept and sequential placement of decreasing size. It Also helps in elbow and shoulder exercises. * By stacking different sizes of Ten laminated Square blocks on a central peg a Pyramid is formed. * Blocks: Square Wooden Blocks are of 5cm to 17cm in size. These are laminated on both sides in different colours.* Outer rings of blocks are enamel painted in different colours.* Central Peg; Chrome Pllated, 40 cm (16″) high with laminated & painted wooden base of 18cm diameter.
Additional Information:
- Pay Mode Terms: L/C (Letter of Credit),T/T (Bank Transfer),D/A
- Port of Dispatch: Delhi
- Production Capacity: 100
- Delivery Time: 4 Week
- Packaging Details: Carton.
Category: Peg Boards for Occupational Therapy
Be the first to review “Pyramid Square with 10 Blocks, IMI-1592” Cancel reply
Related products
Ten x Ten Peg Board Set with 100 Pegs. IMI 1558
₹6,000.00
Product Details:
| Usage | Clinical, Hospital, Personal |
| Usage/Application | Counting & Colour Identification |
| Size | Board is of 45cm x 45cm long. |
| Pegs | 100 Plastic pegs with a through Hole. |
| Board | Square laminated board with 100 holes to hold pegs. |
| Color | Pegs are provided in Five different colors. |
- Pay Mode Terms: L/C (Letter of Credit),T/T (Bank Transfer),D/A
- Port of Dispatch: Delhi
- Production Capacity: 100
- Delivery Time: 4 Weeks
- Packaging Details: Carton.
Pinch Tree/Pinch Exercise Board, IMI 1560
₹10,000.00
Product Details:
| Usage/Application | Fine motor activity to facilitate Prehension and Coordination |
| Brand | IMI 1560 |
| PINCH RESISTANCE | Different, low to high. |
| Size | 60cm high post is fitted with S.S. Scale. |
| Pins/Clips | 24 plastic cloth clips/pins in different tensions. |
| Use | To build range of motion, arm, wrist, hand and finger proficiency. |
- Item Code: IMI-1560
- Pay Mode Terms: L/C (Letter of Credit),T/T (Bank Transfer),D/P,D/A
- Port of Dispatch: Delhi
- Production Capacity: 100
- Delivery Time: 4 Week
- Packaging Details: Carton.
Math Puzzle Peg Board with 10 Round & 10 Square Pegs (Wall Mounting)
₹32,000.00
Product Details:
| Model Name/Number | IMI 1570 |
| Math Puzzle: | Mathematical puzzles create interest and provide learning opportunity. |
| Pegs Size: | Pegs are 50mm thick and 150mm long. |
| Puzzle: | Peg are Numbered & place the pegs in holes to solve the math puzzle. |
| Pegs: | 10 Round and 10 Square wooden pegs are easy to hold and place. |
- Size: 50mm thick and 150mm long
- 10 Round and 10 Square pegs are easy to hold and place.
- Pay Mode Terms: T/T (Bank Transfer),D/P,D/A
- Port of Dispatch: Delhi
- Production Capacity: 50
- Delivery Time: 3 Weeks
- Packaging Details: Carton.
Peg Board with 10 Different Sizes of Round Pegs
₹8,500.00
Product Details:
| Material | Wooden |
| Usage/Application | For Grasping and Placement skills. |
| Usage | Eye-Hand Coordination |
| Number Of Peg | 10 of different diameters |
| Packaging Details | Carton. |
| Brand | IMI 1566 |
| Product Type | Peg Board for Occupational Therapy |
| Finish | Wooden pegs are painted in Five different colors |
| Board | Laminated board has 10 Round holes of different sizes. |
- Pay Mode Terms: L/C (Letter of Credit),T/T (Bank Transfer),D/A
- Port of Dispatch: Delhi
- Production Capacity: 10-50
- Delivery Time: 4 Weeks
- Packaging Details: Carton.
Pegs and Shapes Board. IMI 1555
₹4,400.00
Product Details:
| Usage/Application | Eye-Hand co-ordination and Basic Sorting Skill. |
| Number Of Peg | 4 Chrome plated pegs. |
| Brand | IMI 1555 |
| Board | Laminated board of 30cm x 30cm size, is fitted with 4 posts. |
| Shapes | 4 each of Circle, Square, Rectangular & Triangle shapes. |
| Blocks: | 4 sets of laminated and smoothly painted geometrical blocks of 20mm thickness. |
- Pay Mode Terms: L/C (Letter of Credit),T/T (Bank Transfer),D/P,D/A
- Port of Dispatch: Delhi
- Production Capacity: 100
- Delivery Time: 4 weeks
- Packaging Details: Carton.
Size Perception Round Board Set, IMI 1582
₹4,000.00
Product Details:
| Brand | IMI 1582 |
| Usage | Personal, Clinical, Hospital |
| Usage/Application | Develops size constancy concept and sequential placement |
| Product Type | Sensory Tool |
| Board | Laminated board has Five different Round cutouts |
| Blocks | Round Block's surfaces are Laminated in Two different colours. |
- Item Code: IMI-1582
- Pay Mode Terms: T/T (Bank Transfer),D/P,D/A
- Port of Dispatch: Delhi
- Production Capacity: 100
- Delivery Time: 1 Week
- Packaging Details: Carton.
Size Perception Square Board Set, IMI 1583
₹4,500.00
Product Details:
| Brand | IMI 1583 |
| Usage | Personal, Hospital, Clinical |
| Usage/Application | Perception of size without the factor of shape |
| Board | Laminated board has Five different Square cutouts |
| Blocks | Square Block's surfaces are Laminated in different colours |
- Pay Mode Terms: T/T (Bank Transfer),D/P,D/A
- Port of Dispatch: Delhi
- Production Capacity: 100
- Delivery Time: 4 Weeks
- Packaging Details: Carton.
Square Peg Board 20 Pegs
₹6,000.00
Product Details:
| Usage | Clinical, Personal, Hospital |
| Model | 1561 |
| Condition | New |
| Design | Standard |
| Type | Exercise Equipment |
| Material | Wooden |
| Usage/Application | Personal |
| Color | Multi Colour |
| Brand | IMI |
- Size: 16x12 inchs
- Pegs: Made of Wood
- 20 Pegs
- Item Code: 1561
- Pay Mode Terms: L/C (Letter of Credit),T/T (Bank Transfer),D/P,D/A
- Port of Dispatch: Delhi
- Production Capacity: 100
- Delivery Time: 1Week
- Packaging Details: Carton.


Reviews
There are no reviews yet.