Quadriceps Exercise Chair (Children)
₹22,000.00
Product Details:
| Brand | IMI |
| Model No. | 1469 |
| Usage/Application | Household |
| Material | Wooden |
| Usage | Hospital, Clinical |
| Condition | New |
| Type | Exercise Equipment |
| Operation Mode | Manual |
| Color | Polish |
| Size/Dimension | Child |
| Age Group | 03 to 09 |
| Coating Type | Wooden |
IMI-1469 Quadriceps Exercise Chair (Children)
Hardwood constructed chair with cushioned seat and back is provided with an adjustable laminated incline ramp, Six laminated wooden blocks and a storage box. Child pushes the blocks from the ramp to the box for ankle, knee & hip exercises.
Additional Information:
- Item Code: IMI-1469
- Pay Mode Terms: D/P,D/A,Other
- Port of Dispatch: Delhi
- Production Capacity: 40
- Delivery Time: 1-2 Weeks
Category: Occupational Therapy Equipment
Be the first to review “Quadriceps Exercise Chair (Children)” Cancel reply
Related products
Wall Pad (EVA) for Sensory Room, IMI 1335
₹5,500.00
Product Details:
| Brand | IMI 1335 |
| Usage/Application | For the Safety of Children. |
| Size of Pad: | 100cm high x 50cm wide x 12 mm thick. |
| Area Covered: | One Mat covers about 0.50 sq. meters. |
| Colours: | EVA foam mats come in bright Colours (Red, Blue, Green, etc.) . |
| Note: | Measure the Wall you want to cover & place an order of Pads accordingly. |
| Wall Pads: | Saves the child from self-injurious behaviour. |
- Production Capacity: 100
- Delivery Time: 4 Weeks
- Packaging Details: Please send the length of the Wall you want to cover.
Sanding Unit for Reciprocal Exercise with Adjustable Incline. IMI 1462
₹20,000.00
Product Details:
| Usage/Application | Reciprocal, Hand, Elbow & Shoulder Exerciser. |
| Model | IMI 1462 |
| Upper Plank: | 30cm wide x 100cm high with centre divider and with a scale to measure the progress. |
| Inclination: | Angle of inclination can be adjusted from Horizontal to Vertical position. |
| Movement: | Two pulleys are fitted at the top of upper plank for reciprocal hand-shoulder exercises. |
| Sanding Blocks: | Three sets of sanding hand blocks with different grasp holds. |
- Item Code: IMI-1462
- Pay Mode Terms: L/C (Letter of Credit),T/T (Bank Transfer),D/P,D/A
- Port of Dispatch: Delhi
- Production Capacity: 40-50
- Delivery Time: 1-2 Weeks
- Packaging Details: Carton.
Multi Shaped Peg Board, IMI 1568
₹10,500.00
Product Details:
| Usage/Application | For Color identification, Shapes & Size discrimination. |
| Number Of Peg | 15 in Three Shapes |
| Packaging Details | Carton |
| Brand | IMI 1568 |
| Pegs | Five Pegs each of Round, Square & Triangular shapes. |
| Size | Pegs are in different diameters. |
| Finish | Enamel painted Pegs are finished in Five different colors. |
- Material: Wooden
- Size: 35cm x 15cm
- Item Code: IMI-1568
- Pay Mode Terms: L/C (Letter of Credit),T/T (Bank Transfer),D/A
- Port of Dispatch: Delhi
- Production Capacity: 100
- Delivery Time: 1 Week
- Packaging Details: Carton packing.
Slanted Walking Balance Board, IMI 1482-2
₹18,000.00
Product Details:
| Type | Balance Board |
| Condition | New |
| Model | IMI 1482 |
| Construction; | Constructed of polished hard wood with nonslip mattress on the tread. |
| Size; | Overall size; 70"long X 12"wide. |
- Pay Mode Terms: L/C (Letter of Credit), T/T (Bank Transfer), D/A
- Port of Dispatch: Delhi
- Production Capacity: 50
- Delivery Time: 4 Weeks
- Packaging Details: Carton.
Trampoline Balance Coordination Unit, IMI 1602
₹22,000.00
Product Details:
| Usage/Application | Perfect for strengthening & coordination exercises. |
| Model No. | IMI 1602 |
| Type | Balance & Coordination |
| Gripping Handle: | Is adjustable in height & angle to eliminates the fear of losing balance or falling. |
| Frame: | Round Frame Size: Approx. 120cm diameter. |
| Trampoline: | Encourages Balance and muscular control even in an uncoordinated child. |
- Unique construction absorbs shock of bounce.
- Grip handle eliminates the fear of losing balance or falling.
- Frame is constructed of oven baked tubular pipe, with Heavy-duty nylon mat.
- Heavy springs attaches mat to the frame for action.
- Round Frame Size: Approx. 120cm diameter.
- Pay Mode Terms: L/C (Letter of Credit), T/T (Bank Transfer), D/P, D/A
- Port of Dispatch: Delhi
- Production Capacity: 40
- Delivery Time: 4 weeks
- Packaging Details: Carton.
BOLSTERS SET / FOAM ROLLS (Set of 5 Bolsters in Different Sizes)
₹40,000.00
Product Details:
| Brand | IMI |
| MATERIAL | FOAM |
| SIZE | A). 15cm Diameter x 60cm Length. (B). 20cm Diameter x 90cm Length. (C). 25cm Diameter x 90cm Length. |
| USES | PHYSIOTHERAPY, EXERCISE THERAPY |
| MODEL NO. | 1491 |
| Color | Blue,red |
- Item Code: IMI-1491
- Pay Mode Terms: D/P,D/A,Other
- Port of Dispatch: Delhi
- Production Capacity: 100
- Delivery Time: 3-4 Weeks
- Packaging Details: Carton, Bundle.
Ball Pool Round or Square Shape (With 500 Balls), IMI 1515
₹36,500.00
Product Details:
| Pool Type | Ball Pool |
| Shape | Round or Square |
| Capacity | 500 Balls |
| Size | 120 cm x 120 cm. |
| Usage/Application | For Children With Special Needs |
| Age Group | 01 to 12 |
| Diameter | 120cm |
| Dimension | 20cm Deep |
| Ball Pool: | The Round Pool is 120cm in diameter x 50cm high. |
| Pool Side Wall: | The Pool has 10cm thick well padded sides. |
| Balls: | Pool contains 500 multi-color balls of 7cm or 8cm diameter. |
| Use: | It provides an excellent sensory stimulating activity. |
- Pay Mode Terms: L/C (Letter of Credit), T/T (Bank Transfer), D/P
- Port of Dispatch: Delhi
- Production Capacity: 50
- Delivery Time: 4 Weeks
- Packaging Details: Carton packing, comes with 500 PVC Balls.
Depth Perception Peg Board with Pegs Storage Box, IMI-1581
₹10,700.00
Product Details:
| Material | Wooden Box with Metal Pegs |
| Brand | IMI 1581 |
| Usage/Application | For Visual Perceptual Skills |
| Pegs | 20, Chrome Plated metal Pegs |
| Board | With 25 Holes to shift Pegs. |
| Holes: | With 25 holes of 12 mm. dia. in Upper & Lower level boards |
| Construction: | Top of clear Acrylic sheet & the bottom is made of laminated plywood |
- Pay Mode Terms: L/C (Letter of Credit),T/T (Bank Transfer),D/P,D/A
- Port of Dispatch: Delhi
- Production Capacity: 100
- Delivery Time: 4 Week
- Packaging Details: Carton


Reviews
There are no reviews yet.