Pyramid Round, IMI 1591
₹5,500.00
Product Details:
| Brand | IMI 1591 |
| Usage/Application | Pyramid develops size consistency, concept and sequential placement |
| Height | Central Peg 40 cm (16″) high. |
| Blocks | Wooden Blocks are of 5cm to 17cm in diameter. |
| Base | Laminated & Painted wooden base. |
IMI 1591. Pyramid develops size consistency, concept and sequential placement of decreasing size. It Also helps in elbow and shoulder exercises. * By stacking different sizes of Ten laminated Round blocks on a central peg a Pyramid is formed. * Blocks: Wooden Blocks are of 5cm to 17cm in diameter. * Blocks are laminated on both sides in different colours.* Outer rings of blocks are enamel painted in different colours & are numbered.* Central Peg; Chrome Plated, 40 cm (16″) high.* Base; Laminated & Painted wooden base of 35mm thick x 18cm diameter.
Additional Information:
- Pay Mode Terms: L/C (Letter of Credit),T/T (Bank Transfer),D/A
- Port of Dispatch: Delhi
- Production Capacity: 100
- Delivery Time: 4Week
- Packaging Details: Carton.
Category: Occupational Therapy Equipment
Be the first to review “Pyramid Round, IMI 1591” Cancel reply
Related products
Slanted Walking Balance Board, IMI 1482-2
₹18,000.00
Product Details:
| Type | Balance Board |
| Condition | New |
| Model | IMI 1482 |
| Construction; | Constructed of polished hard wood with nonslip mattress on the tread. |
| Size; | Overall size; 70"long X 12"wide. |
- Pay Mode Terms: L/C (Letter of Credit), T/T (Bank Transfer), D/A
- Port of Dispatch: Delhi
- Production Capacity: 50
- Delivery Time: 4 Weeks
- Packaging Details: Carton.
Sanding Unit for Reciprocal Exercise with Adjustable Incline. IMI 1462
₹20,000.00
Product Details:
| Usage/Application | Reciprocal, Hand, Elbow & Shoulder Exerciser. |
| Model | IMI 1462 |
| Upper Plank: | 30cm wide x 100cm high with centre divider and with a scale to measure the progress. |
| Inclination: | Angle of inclination can be adjusted from Horizontal to Vertical position. |
| Movement: | Two pulleys are fitted at the top of upper plank for reciprocal hand-shoulder exercises. |
| Sanding Blocks: | Three sets of sanding hand blocks with different grasp holds. |
- Item Code: IMI-1462
- Pay Mode Terms: L/C (Letter of Credit),T/T (Bank Transfer),D/P,D/A
- Port of Dispatch: Delhi
- Production Capacity: 40-50
- Delivery Time: 1-2 Weeks
- Packaging Details: Carton.
Sanding Unit Overhead with Stand & Seat. IMI 1466
₹44,000.00
Product Details:
| Model | 1466 |
| Brand | IMI |
| Material | Wooden |
| Usage | Clinical, Hospital |
| Automation Grade | NA |
| Capacity | NA |
| Foldable | NO |
| Frequency | NA |
| Hand Brake | NA |
- Height: 6"
- Material: Stainless steel
- with stand
- Item Code: IMI-1466
- Pay Mode Terms: T/T (Bank Transfer),D/P,D/A
- Port of Dispatch: Delhi
- Production Capacity: 30
- Delivery Time: 1-2Weeks
- Packaging Details: Carton.
Reacher Pistol Grip
₹4,000.00
Product Details:
| Features | Fixed |
| Brand | IMI |
| Type | Mobility Aids |
| Condition | New |
| Material | Aluminium |
| Usage/Application | Clinical |
| Operation Mode | Manual |
| Age Group | 26-40 Yrs, Above 40 Yrs |
| Model No. | 1867 |
- Item Code: IMI-1867
- Pay Mode Terms: T/T (Bank Transfer), D/P, D/A
- Port of Dispatch: Delhi
- Production Capacity: 100-150
- Delivery Time: 1-2 Weeks
- Packaging Details: Box, Carton.
IMI-1434 Gravity Inclinometer
₹4,600.00
Product Details:
| Accuracy (%) | 99.99% |
| Usage | Hospital, Personal, Clinical |
| Condition | New |
| Type | Mobility Aids |
| Model Number | 1434 |
| Brand | IMI |
- Superior finish
- Highly demanded
- Fine quality
- Pay Mode Terms: L/C (Letter of Credit), T/T (Bank Transfer)
- Port of Dispatch: Delhi
- Production Capacity: 500
- Delivery Time: 3-4 Weeks
- Packaging Details: Box
- Item Code: 1434
- Pay Mode Terms: L/C (Letter of Credit),T/T (Bank Transfer),D/P
- Port of Dispatch: Delhi
- Production Capacity: 500
- Delivery Time: 3-4 Weeks
- Packaging Details: Box.
Ball Pool Round or Square Shape (With 500 Balls), IMI 1515
₹36,500.00
Product Details:
| Pool Type | Ball Pool |
| Shape | Round or Square |
| Capacity | 500 Balls |
| Size | 120 cm x 120 cm. |
| Usage/Application | For Children With Special Needs |
| Age Group | 01 to 12 |
| Diameter | 120cm |
| Dimension | 20cm Deep |
| Ball Pool: | The Round Pool is 120cm in diameter x 50cm high. |
| Pool Side Wall: | The Pool has 10cm thick well padded sides. |
| Balls: | Pool contains 500 multi-color balls of 7cm or 8cm diameter. |
| Use: | It provides an excellent sensory stimulating activity. |
- Pay Mode Terms: L/C (Letter of Credit), T/T (Bank Transfer), D/P
- Port of Dispatch: Delhi
- Production Capacity: 50
- Delivery Time: 4 Weeks
- Packaging Details: Carton packing, comes with 500 PVC Balls.
IMI- 7485 Relaxation CP Chair With Adj.Incline & Tray
₹26,500.00
Product Details:
| Material | Wooden |
| Size | 3 to 8 years |
| Model | 1501A |
| Brand | IMI |
| Specific Use | Special Need Children |
| General Use | For Cerebral Palsy Children |
| Model Name/Number | 1501A |
| Usage | Hospital |
| Usage/Application | FOR C.P. CHILD |
| Color | NATURAL WOOD POLISH |
| Capacity | 50 KG. |
| Foldable | NO |
| Hand Brake | NO |
| Rear Wheel Lock | NO |
| Is It Foldable | Non Foldable |
- Tray Size: 21 X 24 inchs.
- Item Code: IMI-1501A
- Pay Mode Terms: T/T (Bank Transfer), D/P ,D/A
- Port of Dispatch: New Delhi
- Production Capacity: 01-50
- Delivery Time: One Month
- Packaging Details: Crate, Carton.
Multi-Activities Work-station (O.T) for Upper-Extremities.
₹100,000.00
Product Details:
| Model Number/Name | IMI 1551 |
| Usage/Application | Multifunctional Upper Extremity Work-station. |
| Capacity | Four Patients can do exercises at a time. |
| Product Type | Multi-Activity Work Station. |
| Side Shelves | TWO, Wheelchair-accessible side shelves. |
| Drop-Doors | TWO, Doors Dropped-out converting into the workspace. |
| Construction | Sturdy construction with durable laminated work surfaces. |
- Pay Mode Terms: L/C (Letter of Credit),T/T (Bank Transfer),D/A
- Port of Dispatch: Delhi
- Production Capacity: 20
- Delivery Time: 4 Weeks
- Packaging Details: Carton, assembly required at destination


Reviews
There are no reviews yet.