Platform Swing Seat (size 75cm Long X 45cm Wide), Imi 1513a
₹5,500.00
| General Use | For Children with Special Needs. |
| Usage/Application | Swinging for Sensory Integration. |
| Swing Seat: | Foam padded seat is covered with Rexene in Two attractive colours. |
| Accessories: | Provided with nylon rope with snap-hooks to fit in Roof-Hooks or Swing frames. |
| Seat: | Platform seat is fitted on 5mm thick iron strip base with rings at corners to hang. |
| Swing Use: | Improve vestibular function, develop visual spatial perception and improve trunk control. |
IMI 1513A. Swing provides an enjoyable way for toddlers through youths to improve vestibular function, develop visual spatial perception and improve trunk control.
* Construction: A foam padded flat platform seat is fitted on 5mm thick iron strip base with rings at corners to hang.
* Platform Seat size; 75cm long x 45cm wide.
* Seat: Foam padded seat is covered with Rexene in Two attractive colours (Red & Blue)
* Seats are provided with nylon rope with snap-hooks to fit in Roof-Hooks or Swing frames.
* Finish: Metal base with Powder coated finish.
Additional Information:
- Production Capacity: 100
- Delivery Time: 4 Weeks
- Packaging Details: Carton.
Related products
Trapeze Bar Overhead with Shoulder Pulley & Base for Medical Beds.
| Type | Assistive Aid |
| Brand | India Medico |
| Usage/Application | Assistive device for Bed Patients. |
| Medical Device: | Hospital bed Trapeze bar is a medical device. |
| Base: | Made of heavy gauge CRC Tube of 3mm wall thickness. |
| Overhead Bar: | Stainless Steel Tube is of 2mm wall thickness. |
| Shoulder Pulley: | Pulley with holding Strap & Two Handles to provide Shoulder & Elbow Physiotherapy. |
- Item Code: IMI-5230
- Production Capacity: 30
- Delivery Time: 3 weeks
- Packaging Details: Carton packing. Assembly required at the destination.
Tactile Texture Sensory Floor Mats, IMI 1346
| Brand | IMI 1346 |
| Usage/Application | To Improve Tactile Sensory Awareness |
| Thickness | 15mm |
| Foldable | Yes |
| Width | 60cm x 60cm |
| Product Type | Sensory Tool |
| Floor Mats | Six with different Texture |
- Production Capacity: 50
- Delivery Time: 3 weeks
- Packaging Details: Carton Packing
Quadriceps Table / Bench, IMI-2901
| Material | Stainless Steel |
| Usage/Application | Quadriceps & Hamstrings Exercises. |
| Brand | IMI 2901 |
| Seat & Armrests: | Fixed height, Foam padded Seat is fitted with adjustable Arm-rests. |
| Torque Unit: | ONE for Left OR Right Leg, Resistance Arms is calibrated. |
| Hamstring: | Both QUADRICEPS & HAMSTRINGS can be exercised without changing the position of the patient. |
| Goniometry: | A scale is provided to measure and record the range of motion. |
| Stabilizing Straps: | Provided with Torso & Thigh straps for patient safety. |
- Torque Units: ONE set, (for Left OR Right Leg). Resistance Arms is calibrated so that resistance can be varied from Minimum, 1/2, 3/4 & Maximum without adding weights, the unit consists two lever arms, one of which hold the Weights while the other arm with shin foam roller provides contact with the patient's leg.
- Goniometry: A degree scale is provided on the torque unit to measure and record the range of motion from either Direction.
- Seat & Armrests: Fixed height, Foam padded Seat is fitted with adjustable Arm-rests.
- Backrest: Foam padded back can be positioned from vertically to horizontally for more exercise options.
- Stabilizing Straps: Provided with torso & thigh straps for patient safety.
- Resistance: By changing angle between the two arms, maximum or minimum resistance can be given without adding Weight.
- Weight Plates: 2 of 0.5kg each, & 5 of 1kg each. Total weight 06 kgs.
- Size: 70cm x 80cm x 135cm high.
- Finish: Frame, with Powder coated finished,Torque Unit & working parts with Chrome plated finish.
- Port of Dispatch: Delhi
- Production Capacity: 40-50
- Delivery Time: 4 Weeks.
- Packaging Details: Cartons.
High-Low Therapy cum Tilt Table, Combination model.
| Overall Dimension | Flat Top Size 70 wide x 195cm long. |
| Height Adjustable | Top adjusts in Height from 65cm to 100cm. |
| Brand | IMI 3117 |
| Tilt: | Horizontal to 90 degree Vertical & Fitted with Tilt Angle indicator. |
| Motors: | Table is fitted with Two Motor Actuators for Lift & Tilt. |
| Load Bearing: | Heavy-duty jack that safely accommodates up to 130kg load. |
- Production Capacity: 10
- Delivery Time: 4 Weeks
- Packaging Details: Carton.
Trapeze Bar Overhead with Shoulder Pulley & Base for Medical Beds.
| Type | Assistive Aid |
| Brand | India Medico |
| Usage/Application | Assistive device for Bed Patients. |
| Medical Device: | Hospital bed Trapeze bar is a medical device. |
| Base: | Made of heavy gauge CRC Tube of 3mm wall thickness. |
| Overhead Bar: | Stainless Steel Tube is of 2mm wall thickness. |
| Shoulder Pulley: | Pulley with holding Strap & Two Handles to provide Shoulder & Elbow Physiotherapy. |
- Item Code: IMI-5230
- Production Capacity: 30
- Delivery Time: 3 weeks
- Packaging Details: Carton packing. Assembly required at the destination.
Tilt Table, Manual (Physiotherapy), IMI-3120
| Age Group | Adult Size |
| Model No. | IMI 3120 |
| Table Top Size | 198cm (L) × 61cm (W) × 82cm (H) |
| Range of Tilt | Adjustable from 0° to 90° with tilt angle indicator |
| Patient Safety | Fitted with three wide safety straps |
| Mobility | 10cm diameter lockable castors |
IMI 3120 Manually Operated Tilt Table is designed with foam padded upholstery and works smoothly to the standing position using an easy-to-turn worm gear arrangement that locks at any required angle.
- Tilts on two heavy-duty bush bearings
- 35mm thick foam padded upholstery
- Sealed heavy-duty worm gear system with four ball bearings
- Removable operating handle
- Welded base frame (75cm wide) for enhanced stability
- Rectangular & square steel tube construction
- Foam padded removable footboard for easy entry & exit
- Powder-coated finish in light cream color
- Maximum weight capacity: 120kg
- Pay Mode Terms: L/C, T/T (Bank Transfer), D/A
- Port of Dispatch: Delhi
- Production Capacity: 50 Units
- Delivery Time: 4 Weeks
- Packaging Details: Crate / Bundle (Assembly required at destination)
Rehab Workstation for Upper Extremities (Physio), IMI 2800
| Brand | IMI 2800 |
| Usage / Application | Improves ROM, flexibility, strengthening & endurance of fingers, grip, wrist, elbow & shoulder |
| Accessories Included | 15 most recognized therapy tools for a variety of patients |
| Dumbbells Set | One pair each of 1kg, 1.5kg, 2kg, 2.5kg & 3kg (Total weight: 20kg) |
| Weight Cuffs | One pair each of 0.5kg, 1kg, 1.5kg, 2kg & 3kg (Total weight: 16kg) |
| Medicine Balls | Set of five balls: 1kg, 2kg, 3kg, 4kg & 5kg |
IMI-2800 Rehab Workstation for Upper Extremities is a sturdy, mobile exercise station designed to support comprehensive upper-limb rehabilitation. It provides organized storage and access to multiple therapy tools required for effective patient treatment.
- Dumbbells set – 5 pairs (Total 20kg)
- Weight cuffs – 5 pairs (Total 16kg)
- Medicine balls – Set of five (1kg to 5kg)
- Resistive bands – Five resistance levels (5.5m length)
- Therapy putty – Five packs of 100gm in different resistances
- Shoulder pulley unit – One
- Axial shoulder wheel with supination & pronation attachment
- Grip exerciser with six springs
- Hand gym kit board for fingers & grip
- Wrist roll with resistance
- Hand skate roller
- Springs with marked tension – Set of five
- Shoulder abduction ladder
- Wire handles – Two
- Holding mitt – One
- Construction: Hardwood plyboard construction with three storage shelves
- Mounted on four 4" diameter lockable casters for easy mobility
- Port of Dispatch: Delhi
- Production Capacity: 20 Units
- Delivery Time: 4 Weeks
- Packaging Details: Packing charges 5%, GST @ 12%, transportation charges extra at actual. Carton packing.
Chime Frame With Beater, IMI 1373
| Brand | IMI 1373 |
| Usage/Application | For Children with Special Needs |
| SIZE | 37CM X 27CM. |
| Chime | Wooden in Multi-Color finish |
| Recommended | For use in auditory feedback with visually impaired people. |
| Beater | Beater is attached to the frame side to prevent loss. |
- Production Capacity: 100
- Delivery Time: 2 WEEKS.
- Packaging Details: CARTON.


Reviews
There are no reviews yet.