Sorting, Matching, Posting Box, IMI 1447
₹8,700.00
Product Details:
| Usage/Application | Measures basic level of function in the area of color identification. |
| Model Name/Number | IMI 1447 |
| Usage | Eye-hand co-ordination |
| Finish | Laminated Box. |
| Colour Plates | 25 well-polished plastics plates in 5 different colors |
| Posting | With Five Slots to Post matching color plates. |
IMI 1447. Sorting, Matching & Posting Box unit measures an individual basic level of function in the area of color identification and Eye-hand co-ordination.* Construction: Laminated Wooden box with Five multicolor plastic plates fixed at the top with five Slots to Post matching color plates there in.* Color Plates: Comes with 25 well-polished plastics plates in 5 different colors to sort, match and post.* Box with Five compartments is fitted with sliding door to store plates and also works as posting box.* Finish: Natural polish finish with laminated tops & door.
Additional Information:
- Port of Dispatch: Delhi
- Production Capacity: 100
- Delivery Time: 4 Week
- Packaging Details: Carton.
Category: Peg Boards for Occupational Therapy
Be the first to review “Sorting, Matching, Posting Box, IMI 1447” Cancel reply
Related products
Graded Round Peg Board, IMI 1565
₹7,500.00
Product Details:
| Brand | IMI 1565 |
| Usage/Application | For stimulating size and depth perception. |
| Product Type | Sensory Tool |
| Board | Laminated Board, size 16" x 12", with 25 Holes of 25mm dia. |
| Pegs | 25 Wooden Pegs of 1" (25mm) thickness. |
| Gradation | Pegs are graded in 5 different heights (2", 3", 4", 5" & 6") |
| Rows | Board has Five rows, one for each size. |
| Color | Each size is painted in a different Color. |
- Production Capacity: 100
- Delivery Time: 4 Weeks
- Packaging Details: Carton pack.
Mushroom Board with 10 Pegs & 10 Tops. IMI 1552
₹6,500.00
Product Details:
| Usage | Eye-Hand Coordination |
| Usage/Application | Useful for Grip & Finger hold exercises. |
| Brand | IMI 1552 |
| Tops | 10 wooden tops of 50mm diameter with a hole in the center. |
| Pegs | 10 wooden pegs of 24mm diameter x 150mm length. |
| Construction | 25cm round laminated board has ten holes of 25mm to hold pegs |
- Pay Mode Terms: L/C (Letter of Credit),T/T (Bank Transfer),D/P,D/A
- Port of Dispatch: Delhi
- Production Capacity: 100
- Delivery Time: 4 Week
- Packaging Details: Carton packing,can be couriered to your destination with little extra charge.
Size Perception Round Board Set, IMI 1582
₹4,000.00
Product Details:
| Brand | IMI 1582 |
| Usage | Personal, Clinical, Hospital |
| Usage/Application | Develops size constancy concept and sequential placement |
| Product Type | Sensory Tool |
| Board | Laminated board has Five different Round cutouts |
| Blocks | Round Block's surfaces are Laminated in Two different colours. |
- Item Code: IMI-1582
- Pay Mode Terms: T/T (Bank Transfer),D/P,D/A
- Port of Dispatch: Delhi
- Production Capacity: 100
- Delivery Time: 1 Week
- Packaging Details: Carton.
Size Perception Square Board Set, IMI 1583
₹4,500.00
Product Details:
| Brand | IMI 1583 |
| Usage | Personal, Hospital, Clinical |
| Usage/Application | Perception of size without the factor of shape |
| Board | Laminated board has Five different Square cutouts |
| Blocks | Square Block's surfaces are Laminated in different colours |
- Pay Mode Terms: T/T (Bank Transfer),D/P,D/A
- Port of Dispatch: Delhi
- Production Capacity: 100
- Delivery Time: 4 Weeks
- Packaging Details: Carton.
Math Puzzle Peg Board with 10 Round & 10 Square Pegs (Wall Mounting)
₹32,000.00
Product Details:
| Model Name/Number | IMI 1570 |
| Math Puzzle: | Mathematical puzzles create interest and provide learning opportunity. |
| Pegs Size: | Pegs are 50mm thick and 150mm long. |
| Puzzle: | Peg are Numbered & place the pegs in holes to solve the math puzzle. |
| Pegs: | 10 Round and 10 Square wooden pegs are easy to hold and place. |
- Size: 50mm thick and 150mm long
- 10 Round and 10 Square pegs are easy to hold and place.
- Pay Mode Terms: T/T (Bank Transfer),D/P,D/A
- Port of Dispatch: Delhi
- Production Capacity: 50
- Delivery Time: 3 Weeks
- Packaging Details: Carton.
Graded Square Peg Board With 25 Pegs, IMI-1562
₹10,000.00
Product Details:
| Brand | IMI 1562 |
| Material | Wooden |
| Usage/Application | For stimulating size and depth perception on advanced level. |
| Board | Laminated Board with 25 Sq. Holes of 25mm sq. |
| Pegs | 25 Wooden Pegs of 1" sq. (25mm) thickness. |
| Gradation | Pegs are graded in 5 different heights. |
- Pay Mode Terms: L/C (Letter of Credit),T/T (Bank Transfer),D/P,D/A
- Port of Dispatch: Delhi
- Production Capacity: 100
- Delivery Time: 4 Week
- Packaging Details: Carton.
Posting Box / Shape Sorter, IMI 1553
₹4,600.00
Product Details:
| Material | wooden |
| Application | Manipulative for Shape recognition and basic sorting skill |
| Posting Box | With cut-outs at the top that correspond to each shape |
| Shapes | Six pairs of different geometric shape blocks. |
| Usage | Helps in Fine motor skills, Finger dexterity, Strength in arms, Eye-hand coordination |
| Blocks | Blocks are painted in different colors. |
- Production Capacity: 100
- Delivery Time: 4 Weeks
- Packaging Details: Carton.
Five x Five Peg Board Set With 25 Pegs, IMI-1557
₹4,000.00
Product Details:
| Usage/Application | Color identification/Counting/Grouping/Lacing & Stacking |
| Condition | New |
| Brand | IMI 1557 |
| Number Of Peg | 25 Plastic Pegs |
| Construction | Square laminated board have 25 holes to hold pegs |
| Pegs | 25 Pegs are provided in five different bright colors |
- Item Code: IMI-1557
- Pay Mode Terms: L/C (Letter of Credit),T/T (Bank Transfer),D/P,D/A
- Port of Dispatch: Delhi
- Production Capacity: 300
- Delivery Time: 4 Weeks
- Packaging Details: Carton.


Reviews
There are no reviews yet.