Pegs and Shapes Board. IMI 1555
₹4,400.00
Product Details:
| Usage/Application | Eye-Hand co-ordination and Basic Sorting Skill. |
| Number Of Peg | 4 Chrome plated pegs. |
| Brand | IMI 1555 |
| Board | Laminated board of 30cm x 30cm size, is fitted with 4 posts. |
| Shapes | 4 each of Circle, Square, Rectangular & Triangle shapes. |
| Blocks: | 4 sets of laminated and smoothly painted geometrical blocks of 20mm thickness. |
IMI-1555 PEGS & SHAPES (4 Pegs & 4 Shapes):
Manipulative for Eye-Hand co-ordination and basic sorting skill.
* Size; Laminated board of 35cm x 15cm size, is fitted with 4 posts.
* Blocks; 4 sets of laminated and smoothly painted geometrical blocks of 20mm thickness.
* Shapes; Comes with 4 each of Circle, Square, Rectangular and Triangle shapes.
* Finish; Blocks are laminated & painted in different colours.
Additional Information:
- Pay Mode Terms: L/C (Letter of Credit),T/T (Bank Transfer),D/P,D/A
- Port of Dispatch: Delhi
- Production Capacity: 100
- Delivery Time: 4 weeks
- Packaging Details: Carton.
Category: Peg Boards for Occupational Therapy
Be the first to review “Pegs and Shapes Board. IMI 1555” Cancel reply
Related products
Five x Five Peg Board Set With 25 Pegs, IMI-1557
₹4,000.00
Product Details:
| Usage/Application | Color identification/Counting/Grouping/Lacing & Stacking |
| Condition | New |
| Brand | IMI 1557 |
| Number Of Peg | 25 Plastic Pegs |
| Construction | Square laminated board have 25 holes to hold pegs |
| Pegs | 25 Pegs are provided in five different bright colors |
- Item Code: IMI-1557
- Pay Mode Terms: L/C (Letter of Credit),T/T (Bank Transfer),D/P,D/A
- Port of Dispatch: Delhi
- Production Capacity: 300
- Delivery Time: 4 Weeks
- Packaging Details: Carton.
Graded Round Peg Board, IMI 1565
₹7,500.00
Product Details:
| Brand | IMI 1565 |
| Usage/Application | For stimulating size and depth perception. |
| Product Type | Sensory Tool |
| Board | Laminated Board, size 16" x 12", with 25 Holes of 25mm dia. |
| Pegs | 25 Wooden Pegs of 1" (25mm) thickness. |
| Gradation | Pegs are graded in 5 different heights (2", 3", 4", 5" & 6") |
| Rows | Board has Five rows, one for each size. |
| Color | Each size is painted in a different Color. |
- Production Capacity: 100
- Delivery Time: 4 Weeks
- Packaging Details: Carton pack.
Pyramid Square with 10 Blocks, IMI-1592
₹6,500.00
Product Details:
| Model | IMI 1592 |
| Usage | Clinical, Hospital, Personal |
| Use | Develops size consistency, concept and sequential placement of decreasing size. |
| Blocks | Square Wooden Blocks are of 5cm to 17cm. |
| Finish | These are laminated on both sides in different colours |
| Base | Laminated & painted wooden base of 18cm square. |
- Pay Mode Terms: L/C (Letter of Credit),T/T (Bank Transfer),D/A
- Port of Dispatch: Delhi
- Production Capacity: 100
- Delivery Time: 4 Week
- Packaging Details: Carton.
Graded Square Peg Board With 25 Pegs, IMI-1562
₹10,000.00
Product Details:
| Brand | IMI 1562 |
| Material | Wooden |
| Usage/Application | For stimulating size and depth perception on advanced level. |
| Board | Laminated Board with 25 Sq. Holes of 25mm sq. |
| Pegs | 25 Wooden Pegs of 1" sq. (25mm) thickness. |
| Gradation | Pegs are graded in 5 different heights. |
- Pay Mode Terms: L/C (Letter of Credit),T/T (Bank Transfer),D/P,D/A
- Port of Dispatch: Delhi
- Production Capacity: 100
- Delivery Time: 4 Week
- Packaging Details: Carton.
Square Peg Board 20 Pegs
₹6,000.00
Product Details:
| Usage | Clinical, Personal, Hospital |
| Model | 1561 |
| Condition | New |
| Design | Standard |
| Type | Exercise Equipment |
| Material | Wooden |
| Usage/Application | Personal |
| Color | Multi Colour |
| Brand | IMI |
- Size: 16x12 inchs
- Pegs: Made of Wood
- 20 Pegs
- Item Code: 1561
- Pay Mode Terms: L/C (Letter of Credit),T/T (Bank Transfer),D/P,D/A
- Port of Dispatch: Delhi
- Production Capacity: 100
- Delivery Time: 1Week
- Packaging Details: Carton.
Supinator & Pronator (Rainbow Type), IMI-1475
₹4,800.00
Product Details:
| Brand | IMI 1475 |
| Material | Metal |
| Usage | Hospital, Clinical, Personal |
| Usage/Application | To build range of motion of Arm, Wrist, Hand, and Finger proficiency |
| Product Type | Sensory Tool |
| Arch | Chrome plated, 9mm thick rod Arch. |
| Blocks | 6 wooden Blocks & 6 metal Rings to move |
- Item Code: IMI-1475
- Pay Mode Terms: L/C (Letter of Credit),T/T (Bank Transfer),D/P,D/A
- Port of Dispatch: Delhi
- Production Capacity: 100
- Delivery Time: 4 Weeks
- Packaging Details: Carton.
Size Perception Round Board Set, IMI 1582
₹4,000.00
Product Details:
| Brand | IMI 1582 |
| Usage | Personal, Clinical, Hospital |
| Usage/Application | Develops size constancy concept and sequential placement |
| Product Type | Sensory Tool |
| Board | Laminated board has Five different Round cutouts |
| Blocks | Round Block's surfaces are Laminated in Two different colours. |
- Item Code: IMI-1582
- Pay Mode Terms: T/T (Bank Transfer),D/P,D/A
- Port of Dispatch: Delhi
- Production Capacity: 100
- Delivery Time: 1 Week
- Packaging Details: Carton.
Peg Board with 10 Different Sizes of Round Pegs
₹8,500.00
Product Details:
| Material | Wooden |
| Usage/Application | For Grasping and Placement skills. |
| Usage | Eye-Hand Coordination |
| Number Of Peg | 10 of different diameters |
| Packaging Details | Carton. |
| Brand | IMI 1566 |
| Product Type | Peg Board for Occupational Therapy |
| Finish | Wooden pegs are painted in Five different colors |
| Board | Laminated board has 10 Round holes of different sizes. |
- Pay Mode Terms: L/C (Letter of Credit),T/T (Bank Transfer),D/A
- Port of Dispatch: Delhi
- Production Capacity: 10-50
- Delivery Time: 4 Weeks
- Packaging Details: Carton.


Reviews
There are no reviews yet.