Five x Five Peg Board Set With 25 Pegs, IMI-1557
₹4,000.00
Product Details:
| Usage/Application | Color identification/Counting/Grouping/Lacing & Stacking |
| Condition | New |
| Brand | IMI 1557 |
| Number Of Peg | 25 Plastic Pegs |
| Construction | Square laminated board have 25 holes to hold pegs |
| Pegs | 25 Pegs are provided in five different bright colors |
IMI 1557. Board measures an individual’s basic level of function in the area of Color identification / counting / grouping / lacing and stacking with movement of fingers, hand and arm. * Construction: Square laminated board have 25 holes to hold pegs.* Size; Board is of 30cm x 30cm long.* Pegs: Twenty Five (25) solid plastic pegs with a through hole and recess in top for stacking.* Lace; One long Lace is provided to lace the Pegs for fine motor training.* Finish; Smoothly finished Pegs are provided in five different bright colors.
Additional Information:
- Item Code: IMI-1557
- Pay Mode Terms: L/C (Letter of Credit),T/T (Bank Transfer),D/P,D/A
- Port of Dispatch: Delhi
- Production Capacity: 300
- Delivery Time: 4 Weeks
- Packaging Details: Carton.
Category: Peg Boards for Occupational Therapy
Be the first to review “Five x Five Peg Board Set With 25 Pegs, IMI-1557” Cancel reply
Related products
Size Perception Square Board Set, IMI 1583
₹4,500.00
Product Details:
| Brand | IMI 1583 |
| Usage | Personal, Hospital, Clinical |
| Usage/Application | Perception of size without the factor of shape |
| Board | Laminated board has Five different Square cutouts |
| Blocks | Square Block's surfaces are Laminated in different colours |
- Pay Mode Terms: T/T (Bank Transfer),D/P,D/A
- Port of Dispatch: Delhi
- Production Capacity: 100
- Delivery Time: 4 Weeks
- Packaging Details: Carton.
Pinch Tree/Pinch Exercise Board, IMI 1560
₹10,000.00
Product Details:
| Usage/Application | Fine motor activity to facilitate Prehension and Coordination |
| Brand | IMI 1560 |
| PINCH RESISTANCE | Different, low to high. |
| Size | 60cm high post is fitted with S.S. Scale. |
| Pins/Clips | 24 plastic cloth clips/pins in different tensions. |
| Use | To build range of motion, arm, wrist, hand and finger proficiency. |
- Item Code: IMI-1560
- Pay Mode Terms: L/C (Letter of Credit),T/T (Bank Transfer),D/P,D/A
- Port of Dispatch: Delhi
- Production Capacity: 100
- Delivery Time: 4 Week
- Packaging Details: Carton.
Mushroom Board with 10 Pegs & 10 Tops. IMI 1552
₹6,500.00
Product Details:
| Usage | Eye-Hand Coordination |
| Usage/Application | Useful for Grip & Finger hold exercises. |
| Brand | IMI 1552 |
| Tops | 10 wooden tops of 50mm diameter with a hole in the center. |
| Pegs | 10 wooden pegs of 24mm diameter x 150mm length. |
| Construction | 25cm round laminated board has ten holes of 25mm to hold pegs |
- Pay Mode Terms: L/C (Letter of Credit),T/T (Bank Transfer),D/P,D/A
- Port of Dispatch: Delhi
- Production Capacity: 100
- Delivery Time: 4 Week
- Packaging Details: Carton packing,can be couriered to your destination with little extra charge.
Graded Round Peg Board, IMI 1565
₹7,500.00
Product Details:
| Brand | IMI 1565 |
| Usage/Application | For stimulating size and depth perception. |
| Product Type | Sensory Tool |
| Board | Laminated Board, size 16" x 12", with 25 Holes of 25mm dia. |
| Pegs | 25 Wooden Pegs of 1" (25mm) thickness. |
| Gradation | Pegs are graded in 5 different heights (2", 3", 4", 5" & 6") |
| Rows | Board has Five rows, one for each size. |
| Color | Each size is painted in a different Color. |
- Production Capacity: 100
- Delivery Time: 4 Weeks
- Packaging Details: Carton pack.
Sorting, Matching, Posting Box, IMI 1447
₹8,700.00
Product Details:
| Usage/Application | Measures basic level of function in the area of color identification. |
| Model Name/Number | IMI 1447 |
| Usage | Eye-hand co-ordination |
| Finish | Laminated Box. |
| Colour Plates | 25 well-polished plastics plates in 5 different colors |
| Posting | With Five Slots to Post matching color plates. |
- Port of Dispatch: Delhi
- Production Capacity: 100
- Delivery Time: 4 Week
- Packaging Details: Carton.
Pegs and Shapes Board. IMI 1555
₹4,400.00
Product Details:
| Usage/Application | Eye-Hand co-ordination and Basic Sorting Skill. |
| Number Of Peg | 4 Chrome plated pegs. |
| Brand | IMI 1555 |
| Board | Laminated board of 30cm x 30cm size, is fitted with 4 posts. |
| Shapes | 4 each of Circle, Square, Rectangular & Triangle shapes. |
| Blocks: | 4 sets of laminated and smoothly painted geometrical blocks of 20mm thickness. |
- Pay Mode Terms: L/C (Letter of Credit),T/T (Bank Transfer),D/P,D/A
- Port of Dispatch: Delhi
- Production Capacity: 100
- Delivery Time: 4 weeks
- Packaging Details: Carton.
Graded Square Peg Board With 25 Pegs, IMI-1562
₹10,000.00
Product Details:
| Brand | IMI 1562 |
| Material | Wooden |
| Usage/Application | For stimulating size and depth perception on advanced level. |
| Board | Laminated Board with 25 Sq. Holes of 25mm sq. |
| Pegs | 25 Wooden Pegs of 1" sq. (25mm) thickness. |
| Gradation | Pegs are graded in 5 different heights. |
- Pay Mode Terms: L/C (Letter of Credit),T/T (Bank Transfer),D/P,D/A
- Port of Dispatch: Delhi
- Production Capacity: 100
- Delivery Time: 4 Week
- Packaging Details: Carton.
Geometric Shape Form Board, IMI-1584
₹3,700.00
Product Details:
| Brand | IMI 1584 |
| Usage/Application | When intensive Form perception practice is indicated. |
| Usage | Introduction to perception of geometric shapes. |
| Board | With Four basic laminated Geometric cut-outs. |
| Finish | Laminated Board & laminated Inserts. |
| Shapes | Round, Square, Triangle etc. |
- Item Code: IMI-1584
- Pay Mode Terms: L/C (Letter of Credit),T/T (Bank Transfer),D/P,D/A
- Port of Dispatch: Delhi
- Production Capacity: 100-200
- Delivery Time: 4 Week
- Packaging Details: Carton.


Reviews
There are no reviews yet.