Mushroom Board with 10 Pegs & 10 Tops. IMI 1552
₹6,500.00
Product Details:
| Usage | Eye-Hand Coordination |
| Usage/Application | Useful for Grip & Finger hold exercises. |
| Brand | IMI 1552 |
| Tops | 10 wooden tops of 50mm diameter with a hole in the center. |
| Pegs | 10 wooden pegs of 24mm diameter x 150mm length. |
| Construction | 25cm round laminated board has ten holes of 25mm to hold pegs |
IMI 1552. The unit is useful for Grip & Finger hold exercises. Eye-hand co-ordination, Color Recognition & Color Matching.
* Construction: 25cm diameter round laminated board has ten holes of 25mm dia. to hold pegs.
* Pegs: Board is provided with 10 wooden pegs of 24mm dia x 150mm length with a step to hold tops.
* Tops: 10 wooden tops of 50mm dia. with a hole in the center.
* Finish: Pegs & Tops are painted in different colors.
Additional Information:
- Pay Mode Terms: L/C (Letter of Credit),T/T (Bank Transfer),D/P,D/A
- Port of Dispatch: Delhi
- Production Capacity: 100
- Delivery Time: 4 Week
- Packaging Details: Carton packing,can be couriered to your destination with little extra charge.
Category: Peg Boards for Occupational Therapy
Be the first to review “Mushroom Board with 10 Pegs & 10 Tops. IMI 1552” Cancel reply
Related products
Size Perception Square Board Set, IMI 1583
₹4,500.00
Product Details:
| Brand | IMI 1583 |
| Usage | Personal, Hospital, Clinical |
| Usage/Application | Perception of size without the factor of shape |
| Board | Laminated board has Five different Square cutouts |
| Blocks | Square Block's surfaces are Laminated in different colours |
- Pay Mode Terms: T/T (Bank Transfer),D/P,D/A
- Port of Dispatch: Delhi
- Production Capacity: 100
- Delivery Time: 4 Weeks
- Packaging Details: Carton.
Pinch Tree/Pinch Exercise Board, IMI 1560
₹10,000.00
Product Details:
| Usage/Application | Fine motor activity to facilitate Prehension and Coordination |
| Brand | IMI 1560 |
| PINCH RESISTANCE | Different, low to high. |
| Size | 60cm high post is fitted with S.S. Scale. |
| Pins/Clips | 24 plastic cloth clips/pins in different tensions. |
| Use | To build range of motion, arm, wrist, hand and finger proficiency. |
- Item Code: IMI-1560
- Pay Mode Terms: L/C (Letter of Credit),T/T (Bank Transfer),D/P,D/A
- Port of Dispatch: Delhi
- Production Capacity: 100
- Delivery Time: 4 Week
- Packaging Details: Carton.
Square Peg Board 20 Pegs
₹6,000.00
Product Details:
| Usage | Clinical, Personal, Hospital |
| Model | 1561 |
| Condition | New |
| Design | Standard |
| Type | Exercise Equipment |
| Material | Wooden |
| Usage/Application | Personal |
| Color | Multi Colour |
| Brand | IMI |
- Size: 16x12 inchs
- Pegs: Made of Wood
- 20 Pegs
- Item Code: 1561
- Pay Mode Terms: L/C (Letter of Credit),T/T (Bank Transfer),D/P,D/A
- Port of Dispatch: Delhi
- Production Capacity: 100
- Delivery Time: 1Week
- Packaging Details: Carton.
Graded Round Peg Board, IMI 1565
₹7,500.00
Product Details:
| Brand | IMI 1565 |
| Usage/Application | For stimulating size and depth perception. |
| Product Type | Sensory Tool |
| Board | Laminated Board, size 16" x 12", with 25 Holes of 25mm dia. |
| Pegs | 25 Wooden Pegs of 1" (25mm) thickness. |
| Gradation | Pegs are graded in 5 different heights (2", 3", 4", 5" & 6") |
| Rows | Board has Five rows, one for each size. |
| Color | Each size is painted in a different Color. |
- Production Capacity: 100
- Delivery Time: 4 Weeks
- Packaging Details: Carton pack.
Size Perception Round Board Set, IMI 1582
₹4,000.00
Product Details:
| Brand | IMI 1582 |
| Usage | Personal, Clinical, Hospital |
| Usage/Application | Develops size constancy concept and sequential placement |
| Product Type | Sensory Tool |
| Board | Laminated board has Five different Round cutouts |
| Blocks | Round Block's surfaces are Laminated in Two different colours. |
- Item Code: IMI-1582
- Pay Mode Terms: T/T (Bank Transfer),D/P,D/A
- Port of Dispatch: Delhi
- Production Capacity: 100
- Delivery Time: 1 Week
- Packaging Details: Carton.
Math Activity Work Station. IMI 1569
₹20,500.00
Product Details:
| Brand | IMI 1569 |
| Usage/Application | Puzzle creates interest and provide learning opportunity. |
| Pegs | 50 Round and 50 Square pegs. |
| Pegs Size | 25mm thick and 125mm long. |
| Math Signs | Minus, Plus, & Multiply to create a new puzzle every time. |
| Storage | Pegs are stored in side wing drawers of the unit. |
- Item Code: IMI-1569
- Production Capacity: 20
- Delivery Time: 6 Weeks
- Packaging Details: Carton Packing
Sorting, Matching, Posting Box, IMI 1447
₹8,700.00
Product Details:
| Usage/Application | Measures basic level of function in the area of color identification. |
| Model Name/Number | IMI 1447 |
| Usage | Eye-hand co-ordination |
| Finish | Laminated Box. |
| Colour Plates | 25 well-polished plastics plates in 5 different colors |
| Posting | With Five Slots to Post matching color plates. |
- Port of Dispatch: Delhi
- Production Capacity: 100
- Delivery Time: 4 Week
- Packaging Details: Carton.
Posting Box / Shape Sorter, IMI 1553
₹4,600.00
Product Details:
| Material | wooden |
| Application | Manipulative for Shape recognition and basic sorting skill |
| Posting Box | With cut-outs at the top that correspond to each shape |
| Shapes | Six pairs of different geometric shape blocks. |
| Usage | Helps in Fine motor skills, Finger dexterity, Strength in arms, Eye-hand coordination |
| Blocks | Blocks are painted in different colors. |
- Production Capacity: 100
- Delivery Time: 4 Weeks
- Packaging Details: Carton.


Reviews
There are no reviews yet.