Graded Round Peg Board, IMI 1565
₹7,500.00
Product Details:
| Brand | IMI 1565 |
| Usage/Application | For stimulating size and depth perception. |
| Product Type | Sensory Tool |
| Board | Laminated Board, size 16″ x 12″, with 25 Holes of 25mm dia. |
| Pegs | 25 Wooden Pegs of 1″ (25mm) thickness. |
| Gradation | Pegs are graded in 5 different heights (2″, 3″, 4″, 5″ & 6″) |
| Rows | Board has Five rows, one for each size. |
| Color | Each size is painted in a different Color. |
IMI 1565. The placement of Pegs into the holes require grasping and placement skills as well as hand-eye coordination, visual perceptual skills, and cognitive recognition skills.* Round Pegs are easier for the patient to handle and to place in holes.* Graded Round Peg Board is useful for stimulating size and depth perception on advanced level. * Board; Laminated Board, size 16″ x 12″, with 25 Holes of 25mm diameter.* Pegs; 25 Wooden Pegs of 1″ (25mm) thickness.* Gradation; Pegs are graded in 5 different heights (2″, 3″, 4″, 5″ & 6″)* Board has Five rows, one for each size. * Each size is painted in a different Color.
Additional Information:
- Production Capacity: 100
- Delivery Time: 4 Weeks
- Packaging Details: Carton pack.
Category: Peg Boards for Occupational Therapy
Be the first to review “Graded Round Peg Board, IMI 1565” Cancel reply
Related products
Geometric Shape Form Board, IMI-1584
₹3,700.00
Product Details:
| Brand | IMI 1584 |
| Usage/Application | When intensive Form perception practice is indicated. |
| Usage | Introduction to perception of geometric shapes. |
| Board | With Four basic laminated Geometric cut-outs. |
| Finish | Laminated Board & laminated Inserts. |
| Shapes | Round, Square, Triangle etc. |
- Item Code: IMI-1584
- Pay Mode Terms: L/C (Letter of Credit),T/T (Bank Transfer),D/P,D/A
- Port of Dispatch: Delhi
- Production Capacity: 100-200
- Delivery Time: 4 Week
- Packaging Details: Carton.
Pyramid Square with 10 Blocks, IMI-1592
₹6,500.00
Product Details:
| Model | IMI 1592 |
| Usage | Clinical, Hospital, Personal |
| Use | Develops size consistency, concept and sequential placement of decreasing size. |
| Blocks | Square Wooden Blocks are of 5cm to 17cm. |
| Finish | These are laminated on both sides in different colours |
| Base | Laminated & painted wooden base of 18cm square. |
- Pay Mode Terms: L/C (Letter of Credit),T/T (Bank Transfer),D/A
- Port of Dispatch: Delhi
- Production Capacity: 100
- Delivery Time: 4 Week
- Packaging Details: Carton.
Math Puzzle Peg Board with 10 Round & 10 Square Pegs (Wall Mounting)
₹32,000.00
Product Details:
| Model Name/Number | IMI 1570 |
| Math Puzzle: | Mathematical puzzles create interest and provide learning opportunity. |
| Pegs Size: | Pegs are 50mm thick and 150mm long. |
| Puzzle: | Peg are Numbered & place the pegs in holes to solve the math puzzle. |
| Pegs: | 10 Round and 10 Square wooden pegs are easy to hold and place. |
- Size: 50mm thick and 150mm long
- 10 Round and 10 Square pegs are easy to hold and place.
- Pay Mode Terms: T/T (Bank Transfer),D/P,D/A
- Port of Dispatch: Delhi
- Production Capacity: 50
- Delivery Time: 3 Weeks
- Packaging Details: Carton.
Size Perception Round Board Set, IMI 1582
₹4,000.00
Product Details:
| Brand | IMI 1582 |
| Usage | Personal, Clinical, Hospital |
| Usage/Application | Develops size constancy concept and sequential placement |
| Product Type | Sensory Tool |
| Board | Laminated board has Five different Round cutouts |
| Blocks | Round Block's surfaces are Laminated in Two different colours. |
- Item Code: IMI-1582
- Pay Mode Terms: T/T (Bank Transfer),D/P,D/A
- Port of Dispatch: Delhi
- Production Capacity: 100
- Delivery Time: 1 Week
- Packaging Details: Carton.
Square Peg Board 20 Pegs
₹6,000.00
Product Details:
| Usage | Clinical, Personal, Hospital |
| Model | 1561 |
| Condition | New |
| Design | Standard |
| Type | Exercise Equipment |
| Material | Wooden |
| Usage/Application | Personal |
| Color | Multi Colour |
| Brand | IMI |
- Size: 16x12 inchs
- Pegs: Made of Wood
- 20 Pegs
- Item Code: 1561
- Pay Mode Terms: L/C (Letter of Credit),T/T (Bank Transfer),D/P,D/A
- Port of Dispatch: Delhi
- Production Capacity: 100
- Delivery Time: 1Week
- Packaging Details: Carton.
Sorting, Matching, Posting Box, IMI 1447
₹8,700.00
Product Details:
| Usage/Application | Measures basic level of function in the area of color identification. |
| Model Name/Number | IMI 1447 |
| Usage | Eye-hand co-ordination |
| Finish | Laminated Box. |
| Colour Plates | 25 well-polished plastics plates in 5 different colors |
| Posting | With Five Slots to Post matching color plates. |
- Port of Dispatch: Delhi
- Production Capacity: 100
- Delivery Time: 4 Week
- Packaging Details: Carton.
Mushroom Board with 10 Pegs & 10 Tops. IMI 1552
₹6,500.00
Product Details:
| Usage | Eye-Hand Coordination |
| Usage/Application | Useful for Grip & Finger hold exercises. |
| Brand | IMI 1552 |
| Tops | 10 wooden tops of 50mm diameter with a hole in the center. |
| Pegs | 10 wooden pegs of 24mm diameter x 150mm length. |
| Construction | 25cm round laminated board has ten holes of 25mm to hold pegs |
- Pay Mode Terms: L/C (Letter of Credit),T/T (Bank Transfer),D/P,D/A
- Port of Dispatch: Delhi
- Production Capacity: 100
- Delivery Time: 4 Week
- Packaging Details: Carton packing,can be couriered to your destination with little extra charge.
Supinator & Pronator (Rainbow Type), IMI-1475
₹4,800.00
Product Details:
| Brand | IMI 1475 |
| Material | Metal |
| Usage | Hospital, Clinical, Personal |
| Usage/Application | To build range of motion of Arm, Wrist, Hand, and Finger proficiency |
| Product Type | Sensory Tool |
| Arch | Chrome plated, 9mm thick rod Arch. |
| Blocks | 6 wooden Blocks & 6 metal Rings to move |
- Item Code: IMI-1475
- Pay Mode Terms: L/C (Letter of Credit),T/T (Bank Transfer),D/P,D/A
- Port of Dispatch: Delhi
- Production Capacity: 100
- Delivery Time: 4 Weeks
- Packaging Details: Carton.


Reviews
There are no reviews yet.