Math Puzzle Peg Board with 10 Round & 10 Square Pegs (Wall Mounting)
₹32,000.00
Product Details:
| Model Name/Number | IMI 1570 |
| Math Puzzle: | Mathematical puzzles create interest and provide learning opportunity. |
| Pegs Size: | Pegs are 50mm thick and 150mm long. |
| Puzzle: | Peg are Numbered & place the pegs in holes to solve the math puzzle. |
| Pegs: | 10 Round and 10 Square wooden pegs are easy to hold and place. |
IMI 1570. Combines the manipulative experiences of a Pegboard with practice in Hand-Eye coordination, improves shoulder ROM and assists the development of grasp strength & tolerance. The mathematical puzzle creates interest and provide learning opportunity. 50mm thick and 150mm long, 10 Round and 10 Square pegs are easy to hold and place. Each peg is numbered & the client places the pegs in holes to solve the math puzzle. The peg board can be hanged on wall or placed on a table.
Specifications:
- Size: 50mm thick and 150mm long
- 10 Round and 10 Square pegs are easy to hold and place.
Additional Information:
- Pay Mode Terms: T/T (Bank Transfer),D/P,D/A
- Port of Dispatch: Delhi
- Production Capacity: 50
- Delivery Time: 3 Weeks
- Packaging Details: Carton.
Category: Peg Boards for Occupational Therapy
Be the first to review “Math Puzzle Peg Board with 10 Round & 10 Square Pegs (Wall Mounting)” Cancel reply
Related products
Graded Square Peg Board With 25 Pegs, IMI-1562
₹10,000.00
Product Details:
| Brand | IMI 1562 |
| Material | Wooden |
| Usage/Application | For stimulating size and depth perception on advanced level. |
| Board | Laminated Board with 25 Sq. Holes of 25mm sq. |
| Pegs | 25 Wooden Pegs of 1" sq. (25mm) thickness. |
| Gradation | Pegs are graded in 5 different heights. |
- Pay Mode Terms: L/C (Letter of Credit),T/T (Bank Transfer),D/P,D/A
- Port of Dispatch: Delhi
- Production Capacity: 100
- Delivery Time: 4 Week
- Packaging Details: Carton.
Peg Board with 10 Different Sizes of Round Pegs
₹8,500.00
Product Details:
| Material | Wooden |
| Usage/Application | For Grasping and Placement skills. |
| Usage | Eye-Hand Coordination |
| Number Of Peg | 10 of different diameters |
| Packaging Details | Carton. |
| Brand | IMI 1566 |
| Product Type | Peg Board for Occupational Therapy |
| Finish | Wooden pegs are painted in Five different colors |
| Board | Laminated board has 10 Round holes of different sizes. |
- Pay Mode Terms: L/C (Letter of Credit),T/T (Bank Transfer),D/A
- Port of Dispatch: Delhi
- Production Capacity: 10-50
- Delivery Time: 4 Weeks
- Packaging Details: Carton.
Math Activity Work Station. IMI 1569
₹20,500.00
Product Details:
| Brand | IMI 1569 |
| Usage/Application | Puzzle creates interest and provide learning opportunity. |
| Pegs | 50 Round and 50 Square pegs. |
| Pegs Size | 25mm thick and 125mm long. |
| Math Signs | Minus, Plus, & Multiply to create a new puzzle every time. |
| Storage | Pegs are stored in side wing drawers of the unit. |
- Item Code: IMI-1569
- Production Capacity: 20
- Delivery Time: 6 Weeks
- Packaging Details: Carton Packing
Pyramid Square with 10 Blocks, IMI-1592
₹6,500.00
Product Details:
| Model | IMI 1592 |
| Usage | Clinical, Hospital, Personal |
| Use | Develops size consistency, concept and sequential placement of decreasing size. |
| Blocks | Square Wooden Blocks are of 5cm to 17cm. |
| Finish | These are laminated on both sides in different colours |
| Base | Laminated & painted wooden base of 18cm square. |
- Pay Mode Terms: L/C (Letter of Credit),T/T (Bank Transfer),D/A
- Port of Dispatch: Delhi
- Production Capacity: 100
- Delivery Time: 4 Week
- Packaging Details: Carton.
Size Perception Square Board Set, IMI 1583
₹4,500.00
Product Details:
| Brand | IMI 1583 |
| Usage | Personal, Hospital, Clinical |
| Usage/Application | Perception of size without the factor of shape |
| Board | Laminated board has Five different Square cutouts |
| Blocks | Square Block's surfaces are Laminated in different colours |
- Pay Mode Terms: T/T (Bank Transfer),D/P,D/A
- Port of Dispatch: Delhi
- Production Capacity: 100
- Delivery Time: 4 Weeks
- Packaging Details: Carton.
Size Perception Round Board Set, IMI 1582
₹4,000.00
Product Details:
| Brand | IMI 1582 |
| Usage | Personal, Clinical, Hospital |
| Usage/Application | Develops size constancy concept and sequential placement |
| Product Type | Sensory Tool |
| Board | Laminated board has Five different Round cutouts |
| Blocks | Round Block's surfaces are Laminated in Two different colours. |
- Item Code: IMI-1582
- Pay Mode Terms: T/T (Bank Transfer),D/P,D/A
- Port of Dispatch: Delhi
- Production Capacity: 100
- Delivery Time: 1 Week
- Packaging Details: Carton.
Pinch Tree/Pinch Exercise Board, IMI 1560
₹10,000.00
Product Details:
| Usage/Application | Fine motor activity to facilitate Prehension and Coordination |
| Brand | IMI 1560 |
| PINCH RESISTANCE | Different, low to high. |
| Size | 60cm high post is fitted with S.S. Scale. |
| Pins/Clips | 24 plastic cloth clips/pins in different tensions. |
| Use | To build range of motion, arm, wrist, hand and finger proficiency. |
- Item Code: IMI-1560
- Pay Mode Terms: L/C (Letter of Credit),T/T (Bank Transfer),D/P,D/A
- Port of Dispatch: Delhi
- Production Capacity: 100
- Delivery Time: 4 Week
- Packaging Details: Carton.
Mushroom Board with 10 Pegs & 10 Tops. IMI 1552
₹6,500.00
Product Details:
| Usage | Eye-Hand Coordination |
| Usage/Application | Useful for Grip & Finger hold exercises. |
| Brand | IMI 1552 |
| Tops | 10 wooden tops of 50mm diameter with a hole in the center. |
| Pegs | 10 wooden pegs of 24mm diameter x 150mm length. |
| Construction | 25cm round laminated board has ten holes of 25mm to hold pegs |
- Pay Mode Terms: L/C (Letter of Credit),T/T (Bank Transfer),D/P,D/A
- Port of Dispatch: Delhi
- Production Capacity: 100
- Delivery Time: 4 Week
- Packaging Details: Carton packing,can be couriered to your destination with little extra charge.


Reviews
There are no reviews yet.