IMI- 7485 Relaxation CP Chair With Adj.Incline & Tray
₹26,500.00
Product Details:
| Material | Wooden |
| Size | 3 to 8 years |
| Model | 1501A |
| Brand | IMI |
| Specific Use | Special Need Children |
| General Use | For Cerebral Palsy Children |
| Model Name/Number | 1501A |
| Usage | Hospital |
| Usage/Application | FOR C.P. CHILD |
| Color | NATURAL WOOD POLISH |
| Capacity | 50 KG. |
| Foldable | NO |
| Hand Brake | NO |
| Rear Wheel Lock | NO |
| Is It Foldable | Non Foldable |
Hardwood & ply board constructed, naturally finished Chair reclines through an arc and can be adjusted to any desired position.
Comes with adjustable foam padded Headrest which can be formed & reformed as needed.
High back support holds the child with wide belt.
Laminated activity Tray size 21″ x 24″ with polished wooden raised edges, holds the items from falling.
Adjustable Seat & Footboard are 12″ wide and suits the small children. Mounted on ball bearing castors.
Specifications:
- Tray Size: 21 X 24 inchs.
Additional Information:
- Item Code: IMI-1501A
- Pay Mode Terms: T/T (Bank Transfer), D/P ,D/A
- Port of Dispatch: New Delhi
- Production Capacity: 01-50
- Delivery Time: One Month
- Packaging Details: Crate, Carton.
Category: Occupational Therapy Equipment
Be the first to review “IMI- 7485 Relaxation CP Chair With Adj.Incline & Tray” Cancel reply
Related products
Wax Tray Stainless Steel
₹26,000.00
Product Details:
| Usage | Clinical, Hospital |
| Condition | New |
| Type | Exercise Equipment |
| Brand | IMI |
| Features | Fixed |
| Operation Mode | Manual |
| Material | Stainless steel |
| Usage/Application | Commercial Usage |
| Model No. | 1472 |
- Item Code: IMI-1472
- Pay Mode Terms: D/P,D/A,Other
- Port of Dispatch: Delhi
- Production Capacity: 30
- Delivery Time: 1-2 Weeks
- Packaging Details: Carton,Crete.
Slanted Walking Balance Board, IMI 1482-2
₹18,000.00
Product Details:
| Type | Balance Board |
| Condition | New |
| Model | IMI 1482 |
| Construction; | Constructed of polished hard wood with nonslip mattress on the tread. |
| Size; | Overall size; 70"long X 12"wide. |
- Pay Mode Terms: L/C (Letter of Credit), T/T (Bank Transfer), D/A
- Port of Dispatch: Delhi
- Production Capacity: 50
- Delivery Time: 4 Weeks
- Packaging Details: Carton.
Magnetic Peg Board (Magic Square), IMI-1573
₹9,500.00
Product Details:
| Brand | IMI 1573 |
| Usage/Application | Develops concentration, problem-solving & logical thinking. |
| Product Type | Magic Square Puzzle. |
| Board | The 30cm x 30cm. board is fitted with NINE magnets |
| Pegs | Pegs are numbered ONE to NINE to solve Puzzle. |
| Resistance: | Magnets give resistance while placing & grouping metal pegs. |
- Pay Mode Terms: L/C (Letter of Credit),T/T (Bank Transfer),D/P,D/A
- Port of Dispatch: Delhi
- Production Capacity: 50
- Delivery Time: 4 Weeks
- Packaging Details: Carton.
IMI-1434 Gravity Inclinometer
₹4,600.00
Product Details:
| Accuracy (%) | 99.99% |
| Usage | Hospital, Personal, Clinical |
| Condition | New |
| Type | Mobility Aids |
| Model Number | 1434 |
| Brand | IMI |
- Superior finish
- Highly demanded
- Fine quality
- Pay Mode Terms: L/C (Letter of Credit), T/T (Bank Transfer)
- Port of Dispatch: Delhi
- Production Capacity: 500
- Delivery Time: 3-4 Weeks
- Packaging Details: Box
- Item Code: 1434
- Pay Mode Terms: L/C (Letter of Credit),T/T (Bank Transfer),D/P
- Port of Dispatch: Delhi
- Production Capacity: 500
- Delivery Time: 3-4 Weeks
- Packaging Details: Box.
Reacher Pistol Grip
₹4,000.00
Product Details:
| Features | Fixed |
| Brand | IMI |
| Type | Mobility Aids |
| Condition | New |
| Material | Aluminium |
| Usage/Application | Clinical |
| Operation Mode | Manual |
| Age Group | 26-40 Yrs, Above 40 Yrs |
| Model No. | 1867 |
- Item Code: IMI-1867
- Pay Mode Terms: T/T (Bank Transfer), D/P, D/A
- Port of Dispatch: Delhi
- Production Capacity: 100-150
- Delivery Time: 1-2 Weeks
- Packaging Details: Box, Carton.
Ball Pool Round or Square Shape (With 500 Balls), IMI 1515
₹36,500.00
Product Details:
| Pool Type | Ball Pool |
| Shape | Round or Square |
| Capacity | 500 Balls |
| Size | 120 cm x 120 cm. |
| Usage/Application | For Children With Special Needs |
| Age Group | 01 to 12 |
| Diameter | 120cm |
| Dimension | 20cm Deep |
| Ball Pool: | The Round Pool is 120cm in diameter x 50cm high. |
| Pool Side Wall: | The Pool has 10cm thick well padded sides. |
| Balls: | Pool contains 500 multi-color balls of 7cm or 8cm diameter. |
| Use: | It provides an excellent sensory stimulating activity. |
- Pay Mode Terms: L/C (Letter of Credit), T/T (Bank Transfer), D/P
- Port of Dispatch: Delhi
- Production Capacity: 50
- Delivery Time: 4 Weeks
- Packaging Details: Carton packing, comes with 500 PVC Balls.
Wrist & Hand Muscles Exercise Box, IMI 1478
₹10,000.00
Product Details:
| Usage/Application | Provide resistive Finger Flexion, Extension & Lateral prehension |
| Packaging Type | Carton |
| Function | Provide Forearm Supination & Pronation, Wrist Flexion & Extension exercises. |
| Model Name/Number | IMI 1478 |
| Blocks | Set of Six wooden blocks in different shapes and sizes |
- Item Code: 1478
- Production Capacity: 50
- Delivery Time: 4 WEEKS.
- Packaging Details: CARTON.
Depth Perception Peg Board with Pegs Storage Box, IMI-1581
₹10,700.00
Product Details:
| Material | Wooden Box with Metal Pegs |
| Brand | IMI 1581 |
| Usage/Application | For Visual Perceptual Skills |
| Pegs | 20, Chrome Plated metal Pegs |
| Board | With 25 Holes to shift Pegs. |
| Holes: | With 25 holes of 12 mm. dia. in Upper & Lower level boards |
| Construction: | Top of clear Acrylic sheet & the bottom is made of laminated plywood |
- Pay Mode Terms: L/C (Letter of Credit),T/T (Bank Transfer),D/P,D/A
- Port of Dispatch: Delhi
- Production Capacity: 100
- Delivery Time: 4 Week
- Packaging Details: Carton


Reviews
There are no reviews yet.