Sand & Water Play Table, IMI 1471
₹23,000.00
Product Details:
| Brand | IMI |
| Model | 1471 |
| Usage/Application | Suitable for development of tactile experiences and sensory motor skills. |
| Construction: | Tubular frame with Two Stainless Steel Pans & laminated covers. |
| Size of Pan: | Two, 40cm round pans are provided for play. |
| Height: | Play Table’s height is 28″ (70cm). |
IMI-1471 Sand & Water Table. Sand & Water play table for kids is suitable for development of tactile experiences and sensory motor skills. Specification;* Construction; Table is constructed of tubular frame with Two Stainless Steel Pans & laminated covers.* Size of Pan: Two, 40cm round pans are provided for play. * The pans are about 10cm deep to hold Water or Sand. * Height: Play Table height is 28″ (70cm).* Fitting: Assembly required at the destination.* Accessories; Sand with different plastic tools/moulds are provided for group activities.
Additional Information:
- Item Code: IMI-1471
- Pay Mode Terms: T/T (Bank Transfer),D/P,D/A
- Port of Dispatch: Delhi
- Production Capacity: 30-50
- Delivery Time: 2-3 Weeks
- Packaging Details: CARTON packing.
Category: Occupational Therapy Equipment
Be the first to review “Sand & Water Play Table, IMI 1471” Cancel reply
Related products
Wax Tray Stainless Steel
₹26,000.00
Product Details:
| Usage | Clinical, Hospital |
| Condition | New |
| Type | Exercise Equipment |
| Brand | IMI |
| Features | Fixed |
| Operation Mode | Manual |
| Material | Stainless steel |
| Usage/Application | Commercial Usage |
| Model No. | 1472 |
- Item Code: IMI-1472
- Pay Mode Terms: D/P,D/A,Other
- Port of Dispatch: Delhi
- Production Capacity: 30
- Delivery Time: 1-2 Weeks
- Packaging Details: Carton,Crete.
IMI-1434 Gravity Inclinometer
₹4,600.00
Product Details:
| Accuracy (%) | 99.99% |
| Usage | Hospital, Personal, Clinical |
| Condition | New |
| Type | Mobility Aids |
| Model Number | 1434 |
| Brand | IMI |
- Superior finish
- Highly demanded
- Fine quality
- Pay Mode Terms: L/C (Letter of Credit), T/T (Bank Transfer)
- Port of Dispatch: Delhi
- Production Capacity: 500
- Delivery Time: 3-4 Weeks
- Packaging Details: Box
- Item Code: 1434
- Pay Mode Terms: L/C (Letter of Credit),T/T (Bank Transfer),D/P
- Port of Dispatch: Delhi
- Production Capacity: 500
- Delivery Time: 3-4 Weeks
- Packaging Details: Box.
Quadriceps Exercise Chair (Children)
₹22,000.00
Product Details:
| Brand | IMI |
| Model No. | 1469 |
| Usage/Application | Household |
| Material | Wooden |
| Usage | Hospital, Clinical |
| Condition | New |
| Type | Exercise Equipment |
| Operation Mode | Manual |
| Color | Polish |
| Size/Dimension | Child |
| Age Group | 03 to 09 |
| Coating Type | Wooden |
- Item Code: IMI-1469
- Pay Mode Terms: D/P,D/A,Other
- Port of Dispatch: Delhi
- Production Capacity: 40
- Delivery Time: 1-2 Weeks
Sanding Unit Vertical, IMI-1465
₹32,000.00
Product Details:
| Model | 1465 |
| Brand | IMI |
| Usage | Clinical, Personal, Hospital |
| Usage/Application | Shoulder & Elbow Exerciser |
| Capacity | 50 |
| Foldable | YES |
| Height | 100CM. |
- Item Code: IMI-1465
- Port of Dispatch: New Delhi
- Production Capacity: 10-50
- Delivery Time: 3-4 Weeks
- Packaging Details: Carton packing.
Slanted Walking Balance Board, IMI 1482-2
₹18,000.00
Product Details:
| Type | Balance Board |
| Condition | New |
| Model | IMI 1482 |
| Construction; | Constructed of polished hard wood with nonslip mattress on the tread. |
| Size; | Overall size; 70"long X 12"wide. |
- Pay Mode Terms: L/C (Letter of Credit), T/T (Bank Transfer), D/A
- Port of Dispatch: Delhi
- Production Capacity: 50
- Delivery Time: 4 Weeks
- Packaging Details: Carton.
Spider / Suspension Cage Therapy.
₹87,000.00
Product Details:
| Feature | IMI 2775 |
| Usage: | Spider therapy is an active form of treatment used in both Physical and Occupational therapy for Cer |
| Construction: | Eight, square tube constructed panels filled with square hole wire mesh. |
| Size: | Cage: 200cm x 200cm x 200cm high. |
| Accessories: | Bungee Cords with snap hooks. |
| Belts: | Patient/Child Holding Belts. |
- Production Capacity: 05
- Delivery Time: 4 to 6 weeks
- Packaging Details: Carton/Bundle Packing.
BOLSTERS SET / FOAM ROLLS (Set of 5 Bolsters in Different Sizes)
₹40,000.00
Product Details:
| Brand | IMI |
| MATERIAL | FOAM |
| SIZE | A). 15cm Diameter x 60cm Length. (B). 20cm Diameter x 90cm Length. (C). 25cm Diameter x 90cm Length. |
| USES | PHYSIOTHERAPY, EXERCISE THERAPY |
| MODEL NO. | 1491 |
| Color | Blue,red |
- Item Code: IMI-1491
- Pay Mode Terms: D/P,D/A,Other
- Port of Dispatch: Delhi
- Production Capacity: 100
- Delivery Time: 3-4 Weeks
- Packaging Details: Carton, Bundle.
Depth Perception Peg Board with Pegs Storage Box, IMI-1581
₹10,700.00
Product Details:
| Material | Wooden Box with Metal Pegs |
| Brand | IMI 1581 |
| Usage/Application | For Visual Perceptual Skills |
| Pegs | 20, Chrome Plated metal Pegs |
| Board | With 25 Holes to shift Pegs. |
| Holes: | With 25 holes of 12 mm. dia. in Upper & Lower level boards |
| Construction: | Top of clear Acrylic sheet & the bottom is made of laminated plywood |
- Pay Mode Terms: L/C (Letter of Credit),T/T (Bank Transfer),D/P,D/A
- Port of Dispatch: Delhi
- Production Capacity: 100
- Delivery Time: 4 Week
- Packaging Details: Carton


Reviews
There are no reviews yet.