Multi-Activities Work-station (O.T) for Upper-Extremities.
₹100,000.00
| Model Number/Name | IMI 1551 |
| Usage/Application | Multifunctional Upper Extremity Work-station. |
| Capacity | Four Patients can do exercises at a time. |
| Product Type | Multi-Activity Work Station. |
| Side Shelves | TWO, Wheelchair-accessible side shelves. |
| Drop-Doors | TWO, Doors Dropped-out converting into the workspace. |
| Construction | Sturdy construction with durable laminated work surfaces. |
IMI 1551. This multifunctional Upper Extremity Work-station lets you treat multiple patients simultaneously To encourage social interaction and permits many activities to be performed while sitting /standing And also provides storage space for the following 12 most recognized activities appropriate to a Variety of patients:
Peg Boards:
1. Pinch Tree.
2. Pipe Assembly Unit PVC.
3. 25 Hole Peg Board.
4. Multi Shaped Peg Board.
5. Hand Tool Test Frame.
6. Finger Dexterity Board.
7. Door Latch Board.
8. Dressing Boards Set.
9. Shoulder Abdication Ladder.
10. Bilateral Shoulder ladder.
11. Hand Exercise Board (Velcro).
12. Hand Gym Board.
WORKSTATION FEATURES:
1. TWO, Wheelchair-accessible side shelves.
2. TWO, Drop-out doors converting into workspace.
3. Lockable double doors for security.4. Sturdy construction with durable laminated work surfaces.
Additional Information:
- Pay Mode Terms: L/C (Letter of Credit),T/T (Bank Transfer),D/A
- Port of Dispatch: Delhi
- Production Capacity: 20
- Delivery Time: 4 Weeks
- Packaging Details: Carton, assembly required at destination
Related products
Magnetic Peg Board (Magic Square), IMI-1573
| Brand | IMI 1573 |
| Usage/Application | Develops concentration, problem-solving & logical thinking. |
| Product Type | Magic Square Puzzle. |
| Board | The 30cm x 30cm. board is fitted with NINE magnets |
| Pegs | Pegs are numbered ONE to NINE to solve Puzzle. |
| Resistance: | Magnets give resistance while placing & grouping metal pegs. |
- Pay Mode Terms: L/C (Letter of Credit),T/T (Bank Transfer),D/P,D/A
- Port of Dispatch: Delhi
- Production Capacity: 50
- Delivery Time: 4 Weeks
- Packaging Details: Carton.
Depth Perception Peg Board with Pegs Storage Box, IMI-1581
| Material | Wooden Box with Metal Pegs |
| Brand | IMI 1581 |
| Usage/Application | For Visual Perceptual Skills |
| Pegs | 20, Chrome Plated metal Pegs |
| Board | With 25 Holes to shift Pegs. |
| Holes: | With 25 holes of 12 mm. dia. in Upper & Lower level boards |
| Construction: | Top of clear Acrylic sheet & the bottom is made of laminated plywood |
- Pay Mode Terms: L/C (Letter of Credit),T/T (Bank Transfer),D/P,D/A
- Port of Dispatch: Delhi
- Production Capacity: 100
- Delivery Time: 4 Week
- Packaging Details: Carton
Quadriceps Exercise Chair (Children)
| Brand | IMI |
| Model No. | 1469 |
| Usage/Application | Household |
| Material | Wooden |
| Usage | Hospital, Clinical |
| Condition | New |
| Type | Exercise Equipment |
| Operation Mode | Manual |
| Color | Polish |
| Size/Dimension | Child |
| Age Group | 03 to 09 |
| Coating Type | Wooden |
- Item Code: IMI-1469
- Pay Mode Terms: D/P,D/A,Other
- Port of Dispatch: Delhi
- Production Capacity: 40
- Delivery Time: 1-2 Weeks
Wall Pad (EVA) for Sensory Room, IMI 1335
| Brand | IMI 1335 |
| Usage/Application | For the Safety of Children. |
| Size of Pad: | 100cm high x 50cm wide x 12 mm thick. |
| Area Covered: | One Mat covers about 0.50 sq. meters. |
| Colours: | EVA foam mats come in bright Colours (Red, Blue, Green, etc.) . |
| Note: | Measure the Wall you want to cover & place an order of Pads accordingly. |
| Wall Pads: | Saves the child from self-injurious behaviour. |
- Production Capacity: 100
- Delivery Time: 4 Weeks
- Packaging Details: Please send the length of the Wall you want to cover.
Trampoline Balance Coordination Unit, IMI 1602
| Usage/Application | Perfect for strengthening & coordination exercises. |
| Model No. | IMI 1602 |
| Type | Balance & Coordination |
| Gripping Handle: | Is adjustable in height & angle to eliminates the fear of losing balance or falling. |
| Frame: | Round Frame Size: Approx. 120cm diameter. |
| Trampoline: | Encourages Balance and muscular control even in an uncoordinated child. |
- Unique construction absorbs shock of bounce.
- Grip handle eliminates the fear of losing balance or falling.
- Frame is constructed of oven baked tubular pipe, with Heavy-duty nylon mat.
- Heavy springs attaches mat to the frame for action.
- Round Frame Size: Approx. 120cm diameter.
- Pay Mode Terms: L/C (Letter of Credit), T/T (Bank Transfer), D/P, D/A
- Port of Dispatch: Delhi
- Production Capacity: 40
- Delivery Time: 4 weeks
- Packaging Details: Carton.
Sanding Unit for Reciprocal Exercise with Adjustable Incline. IMI 1462
| Usage/Application | Reciprocal, Hand, Elbow & Shoulder Exerciser. |
| Model | IMI 1462 |
| Upper Plank: | 30cm wide x 100cm high with centre divider and with a scale to measure the progress. |
| Inclination: | Angle of inclination can be adjusted from Horizontal to Vertical position. |
| Movement: | Two pulleys are fitted at the top of upper plank for reciprocal hand-shoulder exercises. |
| Sanding Blocks: | Three sets of sanding hand blocks with different grasp holds. |
- Item Code: IMI-1462
- Pay Mode Terms: L/C (Letter of Credit),T/T (Bank Transfer),D/P,D/A
- Port of Dispatch: Delhi
- Production Capacity: 40-50
- Delivery Time: 1-2 Weeks
- Packaging Details: Carton.
Sanding Unit Vertical, IMI-1465
| Model | 1465 |
| Brand | IMI |
| Usage | Clinical, Personal, Hospital |
| Usage/Application | Shoulder & Elbow Exerciser |
| Capacity | 50 |
| Foldable | YES |
| Height | 100CM. |
- Item Code: IMI-1465
- Port of Dispatch: New Delhi
- Production Capacity: 10-50
- Delivery Time: 3-4 Weeks
- Packaging Details: Carton packing.
Sanding Unit Overhead with Stand & Seat. IMI 1466
| Model | 1466 |
| Brand | IMI |
| Material | Wooden |
| Usage | Clinical, Hospital |
| Automation Grade | NA |
| Capacity | NA |
| Foldable | NO |
| Frequency | NA |
| Hand Brake | NA |
- Height: 6"
- Material: Stainless steel
- with stand
- Item Code: IMI-1466
- Pay Mode Terms: T/T (Bank Transfer),D/P,D/A
- Port of Dispatch: Delhi
- Production Capacity: 30
- Delivery Time: 1-2Weeks
- Packaging Details: Carton.


Reviews
There are no reviews yet.