Steps + Slope Blocks Set, IMI 1519
₹19,500.00
Product Details:
| Brand | IMI 1519 |
| Usage/Application | Can be used for a variety of sensory motor activities. |
| Age | 2-14 YEARS |
| Blocks: | Both blocks are constructed with high-density foam & covered with Multi-colour rexene. |
| Steps Block; | Step-Block has Three steps. |
| Measuring: | Each block measures 24″ wide x 24″ high. |
IMI 1519. Multipurpose therapy tool can be used for a variety of sensory motor activities.
* The foam-padded Steps and Slope block fits right onto the Rectangular Ball pool or on an exercise mat for fun & play.
* Construction: Both blocks are constructed with high-density foam & covered with Multi-colour rexen.
* Measuring: Each block measures 24″ wide x 24″ high.
* Steps Block; Step-Block has Three steps.
* Slop Block; Slop block has a long Slope.
* Suitable for kids, ages 3 and above.
Additional Information:
- Production Capacity: 50
- Delivery Time: 4 WEEKS.
- Packaging Details: CARTON.
Category: Occupational Therapy Equipment
Be the first to review “Steps + Slope Blocks Set, IMI 1519” Cancel reply
Related products
Sand & Water Play Table, IMI 1471
₹23,000.00
Product Details:
| Brand | IMI |
| Model | 1471 |
| Usage/Application | Suitable for development of tactile experiences and sensory motor skills. |
| Construction: | Tubular frame with Two Stainless Steel Pans & laminated covers. |
| Size of Pan: | Two, 40cm round pans are provided for play. |
| Height: | Play Table's height is 28" (70cm). |
- Item Code: IMI-1471
- Pay Mode Terms: T/T (Bank Transfer),D/P,D/A
- Port of Dispatch: Delhi
- Production Capacity: 30-50
- Delivery Time: 2-3 Weeks
- Packaging Details: CARTON packing.
Multi-Activities Work-station (O.T) for Upper-Extremities.
₹100,000.00
Product Details:
| Model Number/Name | IMI 1551 |
| Usage/Application | Multifunctional Upper Extremity Work-station. |
| Capacity | Four Patients can do exercises at a time. |
| Product Type | Multi-Activity Work Station. |
| Side Shelves | TWO, Wheelchair-accessible side shelves. |
| Drop-Doors | TWO, Doors Dropped-out converting into the workspace. |
| Construction | Sturdy construction with durable laminated work surfaces. |
- Pay Mode Terms: L/C (Letter of Credit),T/T (Bank Transfer),D/A
- Port of Dispatch: Delhi
- Production Capacity: 20
- Delivery Time: 4 Weeks
- Packaging Details: Carton, assembly required at destination
BOLSTERS SET / FOAM ROLLS (Set of 5 Bolsters in Different Sizes)
₹40,000.00
Product Details:
| Brand | IMI |
| MATERIAL | FOAM |
| SIZE | A). 15cm Diameter x 60cm Length. (B). 20cm Diameter x 90cm Length. (C). 25cm Diameter x 90cm Length. |
| USES | PHYSIOTHERAPY, EXERCISE THERAPY |
| MODEL NO. | 1491 |
| Color | Blue,red |
- Item Code: IMI-1491
- Pay Mode Terms: D/P,D/A,Other
- Port of Dispatch: Delhi
- Production Capacity: 100
- Delivery Time: 3-4 Weeks
- Packaging Details: Carton, Bundle.
Reacher Pistol Grip
₹4,000.00
Product Details:
| Features | Fixed |
| Brand | IMI |
| Type | Mobility Aids |
| Condition | New |
| Material | Aluminium |
| Usage/Application | Clinical |
| Operation Mode | Manual |
| Age Group | 26-40 Yrs, Above 40 Yrs |
| Model No. | 1867 |
- Item Code: IMI-1867
- Pay Mode Terms: T/T (Bank Transfer), D/P, D/A
- Port of Dispatch: Delhi
- Production Capacity: 100-150
- Delivery Time: 1-2 Weeks
- Packaging Details: Box, Carton.
IMI- 7485 Relaxation CP Chair With Adj.Incline & Tray
₹26,500.00
Product Details:
| Material | Wooden |
| Size | 3 to 8 years |
| Model | 1501A |
| Brand | IMI |
| Specific Use | Special Need Children |
| General Use | For Cerebral Palsy Children |
| Model Name/Number | 1501A |
| Usage | Hospital |
| Usage/Application | FOR C.P. CHILD |
| Color | NATURAL WOOD POLISH |
| Capacity | 50 KG. |
| Foldable | NO |
| Hand Brake | NO |
| Rear Wheel Lock | NO |
| Is It Foldable | Non Foldable |
- Tray Size: 21 X 24 inchs.
- Item Code: IMI-1501A
- Pay Mode Terms: T/T (Bank Transfer), D/P ,D/A
- Port of Dispatch: New Delhi
- Production Capacity: 01-50
- Delivery Time: One Month
- Packaging Details: Crate, Carton.
Wax Tray Stainless Steel
₹26,000.00
Product Details:
| Usage | Clinical, Hospital |
| Condition | New |
| Type | Exercise Equipment |
| Brand | IMI |
| Features | Fixed |
| Operation Mode | Manual |
| Material | Stainless steel |
| Usage/Application | Commercial Usage |
| Model No. | 1472 |
- Item Code: IMI-1472
- Pay Mode Terms: D/P,D/A,Other
- Port of Dispatch: Delhi
- Production Capacity: 30
- Delivery Time: 1-2 Weeks
- Packaging Details: Carton,Crete.
Magnetic Peg Board (Magic Square), IMI-1573
₹9,500.00
Product Details:
| Brand | IMI 1573 |
| Usage/Application | Develops concentration, problem-solving & logical thinking. |
| Product Type | Magic Square Puzzle. |
| Board | The 30cm x 30cm. board is fitted with NINE magnets |
| Pegs | Pegs are numbered ONE to NINE to solve Puzzle. |
| Resistance: | Magnets give resistance while placing & grouping metal pegs. |
- Pay Mode Terms: L/C (Letter of Credit),T/T (Bank Transfer),D/P,D/A
- Port of Dispatch: Delhi
- Production Capacity: 50
- Delivery Time: 4 Weeks
- Packaging Details: Carton.
Fret Saw Machine (Cycle Type), IMI 1652
₹100,800.00
Product Details:
| Brand | IMI 1652 |
| Base: | Tubular steel frame with wide base to give more stability. |
| Work Table: | Laminated work table is fitted with hand bars. |
| Seat & Back: | The comfortable cycle seat fitted with upholstered back rest. |
| Adjustment: | Seat is adjustable in height and slides with the frame for adjusting distance from pedals. |
| Feedback: | Fitted with stroke counter to record work done. |
- Item Code: IMI-1652
- Pay Mode Terms: T/T (Bank Transfer),D/P,D/A,Other
- Port of Dispatch: Delhi
- Production Capacity: 05 - 10
- Delivery Time: 6 - 8 Weeks
- Packaging Details: Carton. Assembly required at the destination.


Reviews
There are no reviews yet.