Geometric Shape Form Board, IMI-1584
₹3,700.00
Product Details:
| Brand | IMI 1584 |
| Usage/Application | When intensive Form perception practice is indicated. |
| Usage | Introduction to perception of geometric shapes. |
| Board | With Four basic laminated Geometric cut-outs. |
| Finish | Laminated Board & laminated Inserts. |
| Shapes | Round, Square, Triangle etc. |
IMI-1584 Geometric Shape Form Board Set.
An elementary introduction to perception of geometric shapes. Useful when intensive form perception practice is indicated. * Laminated Board comes with FOUR basic laminated Geometric cut-outs.* Inserts: Corresponding laminated inserts having different colours on both sides.* Finish: Laminated Board & Inserts.
Additional Information:
- Item Code: IMI-1584
- Pay Mode Terms: L/C (Letter of Credit),T/T (Bank Transfer),D/P,D/A
- Port of Dispatch: Delhi
- Production Capacity: 100-200
- Delivery Time: 4 Week
- Packaging Details: Carton.
Category: Peg Boards for Occupational Therapy
Be the first to review “Geometric Shape Form Board, IMI-1584” Cancel reply
Related products
Graded Square Peg Board With 25 Pegs, IMI-1562
₹10,000.00
Product Details:
| Brand | IMI 1562 |
| Material | Wooden |
| Usage/Application | For stimulating size and depth perception on advanced level. |
| Board | Laminated Board with 25 Sq. Holes of 25mm sq. |
| Pegs | 25 Wooden Pegs of 1" sq. (25mm) thickness. |
| Gradation | Pegs are graded in 5 different heights. |
- Pay Mode Terms: L/C (Letter of Credit),T/T (Bank Transfer),D/P,D/A
- Port of Dispatch: Delhi
- Production Capacity: 100
- Delivery Time: 4 Week
- Packaging Details: Carton.
Pyramid Square with 10 Blocks, IMI-1592
₹6,500.00
Product Details:
| Model | IMI 1592 |
| Usage | Clinical, Hospital, Personal |
| Use | Develops size consistency, concept and sequential placement of decreasing size. |
| Blocks | Square Wooden Blocks are of 5cm to 17cm. |
| Finish | These are laminated on both sides in different colours |
| Base | Laminated & painted wooden base of 18cm square. |
- Pay Mode Terms: L/C (Letter of Credit),T/T (Bank Transfer),D/A
- Port of Dispatch: Delhi
- Production Capacity: 100
- Delivery Time: 4 Week
- Packaging Details: Carton.
Math Puzzle Peg Board with 10 Round & 10 Square Pegs (Wall Mounting)
₹32,000.00
Product Details:
| Model Name/Number | IMI 1570 |
| Math Puzzle: | Mathematical puzzles create interest and provide learning opportunity. |
| Pegs Size: | Pegs are 50mm thick and 150mm long. |
| Puzzle: | Peg are Numbered & place the pegs in holes to solve the math puzzle. |
| Pegs: | 10 Round and 10 Square wooden pegs are easy to hold and place. |
- Size: 50mm thick and 150mm long
- 10 Round and 10 Square pegs are easy to hold and place.
- Pay Mode Terms: T/T (Bank Transfer),D/P,D/A
- Port of Dispatch: Delhi
- Production Capacity: 50
- Delivery Time: 3 Weeks
- Packaging Details: Carton.
Sorting, Matching, Posting Box, IMI 1447
₹8,700.00
Product Details:
| Usage/Application | Measures basic level of function in the area of color identification. |
| Model Name/Number | IMI 1447 |
| Usage | Eye-hand co-ordination |
| Finish | Laminated Box. |
| Colour Plates | 25 well-polished plastics plates in 5 different colors |
| Posting | With Five Slots to Post matching color plates. |
- Port of Dispatch: Delhi
- Production Capacity: 100
- Delivery Time: 4 Week
- Packaging Details: Carton.
Math Activity Work Station. IMI 1569
₹20,500.00
Product Details:
| Brand | IMI 1569 |
| Usage/Application | Puzzle creates interest and provide learning opportunity. |
| Pegs | 50 Round and 50 Square pegs. |
| Pegs Size | 25mm thick and 125mm long. |
| Math Signs | Minus, Plus, & Multiply to create a new puzzle every time. |
| Storage | Pegs are stored in side wing drawers of the unit. |
- Item Code: IMI-1569
- Production Capacity: 20
- Delivery Time: 6 Weeks
- Packaging Details: Carton Packing
Posting Box / Shape Sorter, IMI 1553
₹4,600.00
Product Details:
| Material | wooden |
| Application | Manipulative for Shape recognition and basic sorting skill |
| Posting Box | With cut-outs at the top that correspond to each shape |
| Shapes | Six pairs of different geometric shape blocks. |
| Usage | Helps in Fine motor skills, Finger dexterity, Strength in arms, Eye-hand coordination |
| Blocks | Blocks are painted in different colors. |
- Production Capacity: 100
- Delivery Time: 4 Weeks
- Packaging Details: Carton.
Ten x Ten Peg Board Set with 100 Pegs. IMI 1558
₹6,000.00
Product Details:
| Usage | Clinical, Hospital, Personal |
| Usage/Application | Counting & Colour Identification |
| Size | Board is of 45cm x 45cm long. |
| Pegs | 100 Plastic pegs with a through Hole. |
| Board | Square laminated board with 100 holes to hold pegs. |
| Color | Pegs are provided in Five different colors. |
- Pay Mode Terms: L/C (Letter of Credit),T/T (Bank Transfer),D/A
- Port of Dispatch: Delhi
- Production Capacity: 100
- Delivery Time: 4 Weeks
- Packaging Details: Carton.
Five x Five Peg Board Set With 25 Pegs, IMI-1557
₹4,000.00
Product Details:
| Usage/Application | Color identification/Counting/Grouping/Lacing & Stacking |
| Condition | New |
| Brand | IMI 1557 |
| Number Of Peg | 25 Plastic Pegs |
| Construction | Square laminated board have 25 holes to hold pegs |
| Pegs | 25 Pegs are provided in five different bright colors |
- Item Code: IMI-1557
- Pay Mode Terms: L/C (Letter of Credit),T/T (Bank Transfer),D/P,D/A
- Port of Dispatch: Delhi
- Production Capacity: 300
- Delivery Time: 4 Weeks
- Packaging Details: Carton.


Reviews
There are no reviews yet.