IMI-1891 Target Game (Hit & Score)
₹23,000.00
Product Details:
| Usage | Hospital, Personal, Clinical |
| Condition | New |
| Types | Exercise Equipment, Communication Devices |
| Type | Exercise Equipment |
| Operation Mode | Manual |
| Features | Portable |
| Model No. | 1891 |
| Application | Commercial Usage |
| Brand | IMI |
Played like darts, dart ball set consist of Three plastic balls with Velcro-hook strips. When ball is thrown at a sturdy wall hanging target fitted with Velcro-loop patches, ball sticks to the target. Suitable for Eye-Hand co-ordination.
Additional Information:
- Item Code: IMI-1891
- Pay Mode Terms: T/T (Bank Transfer),D/P,D/A,Western Union
- Port of Dispatch: Delhi
- Production Capacity: 50-70
- Delivery Time: 1Week
- Packaging Details: Carton.
Category: Occupational Therapy Equipment
Be the first to review “IMI-1891 Target Game (Hit & Score)” Cancel reply
Related products
Depth Perception Peg Board with Pegs Storage Box, IMI-1581
₹10,700.00
Product Details:
| Material | Wooden Box with Metal Pegs |
| Brand | IMI 1581 |
| Usage/Application | For Visual Perceptual Skills |
| Pegs | 20, Chrome Plated metal Pegs |
| Board | With 25 Holes to shift Pegs. |
| Holes: | With 25 holes of 12 mm. dia. in Upper & Lower level boards |
| Construction: | Top of clear Acrylic sheet & the bottom is made of laminated plywood |
- Pay Mode Terms: L/C (Letter of Credit),T/T (Bank Transfer),D/P,D/A
- Port of Dispatch: Delhi
- Production Capacity: 100
- Delivery Time: 4 Week
- Packaging Details: Carton
Fret Saw Machine (Cycle Type), IMI 1652
₹100,800.00
Product Details:
| Brand | IMI 1652 |
| Base: | Tubular steel frame with wide base to give more stability. |
| Work Table: | Laminated work table is fitted with hand bars. |
| Seat & Back: | The comfortable cycle seat fitted with upholstered back rest. |
| Adjustment: | Seat is adjustable in height and slides with the frame for adjusting distance from pedals. |
| Feedback: | Fitted with stroke counter to record work done. |
- Item Code: IMI-1652
- Pay Mode Terms: T/T (Bank Transfer),D/P,D/A,Other
- Port of Dispatch: Delhi
- Production Capacity: 05 - 10
- Delivery Time: 6 - 8 Weeks
- Packaging Details: Carton. Assembly required at the destination.
Multi Shaped Peg Board, IMI 1568
₹10,500.00
Product Details:
| Usage/Application | For Color identification, Shapes & Size discrimination. |
| Number Of Peg | 15 in Three Shapes |
| Packaging Details | Carton |
| Brand | IMI 1568 |
| Pegs | Five Pegs each of Round, Square & Triangular shapes. |
| Size | Pegs are in different diameters. |
| Finish | Enamel painted Pegs are finished in Five different colors. |
- Material: Wooden
- Size: 35cm x 15cm
- Item Code: IMI-1568
- Pay Mode Terms: L/C (Letter of Credit),T/T (Bank Transfer),D/A
- Port of Dispatch: Delhi
- Production Capacity: 100
- Delivery Time: 1 Week
- Packaging Details: Carton packing.
Multi-Activities Work-station (O.T) for Upper-Extremities.
₹100,000.00
Product Details:
| Model Number/Name | IMI 1551 |
| Usage/Application | Multifunctional Upper Extremity Work-station. |
| Capacity | Four Patients can do exercises at a time. |
| Product Type | Multi-Activity Work Station. |
| Side Shelves | TWO, Wheelchair-accessible side shelves. |
| Drop-Doors | TWO, Doors Dropped-out converting into the workspace. |
| Construction | Sturdy construction with durable laminated work surfaces. |
- Pay Mode Terms: L/C (Letter of Credit),T/T (Bank Transfer),D/A
- Port of Dispatch: Delhi
- Production Capacity: 20
- Delivery Time: 4 Weeks
- Packaging Details: Carton, assembly required at destination
Magnetic Peg Board (Magic Square), IMI-1573
₹9,500.00
Product Details:
| Brand | IMI 1573 |
| Usage/Application | Develops concentration, problem-solving & logical thinking. |
| Product Type | Magic Square Puzzle. |
| Board | The 30cm x 30cm. board is fitted with NINE magnets |
| Pegs | Pegs are numbered ONE to NINE to solve Puzzle. |
| Resistance: | Magnets give resistance while placing & grouping metal pegs. |
- Pay Mode Terms: L/C (Letter of Credit),T/T (Bank Transfer),D/P,D/A
- Port of Dispatch: Delhi
- Production Capacity: 50
- Delivery Time: 4 Weeks
- Packaging Details: Carton.
BOLSTERS SET / FOAM ROLLS (Set of 5 Bolsters in Different Sizes)
₹40,000.00
Product Details:
| Brand | IMI |
| MATERIAL | FOAM |
| SIZE | A). 15cm Diameter x 60cm Length. (B). 20cm Diameter x 90cm Length. (C). 25cm Diameter x 90cm Length. |
| USES | PHYSIOTHERAPY, EXERCISE THERAPY |
| MODEL NO. | 1491 |
| Color | Blue,red |
- Item Code: IMI-1491
- Pay Mode Terms: D/P,D/A,Other
- Port of Dispatch: Delhi
- Production Capacity: 100
- Delivery Time: 3-4 Weeks
- Packaging Details: Carton, Bundle.
Trampoline Balance Coordination Unit, IMI 1602
₹22,000.00
Product Details:
| Usage/Application | Perfect for strengthening & coordination exercises. |
| Model No. | IMI 1602 |
| Type | Balance & Coordination |
| Gripping Handle: | Is adjustable in height & angle to eliminates the fear of losing balance or falling. |
| Frame: | Round Frame Size: Approx. 120cm diameter. |
| Trampoline: | Encourages Balance and muscular control even in an uncoordinated child. |
- Unique construction absorbs shock of bounce.
- Grip handle eliminates the fear of losing balance or falling.
- Frame is constructed of oven baked tubular pipe, with Heavy-duty nylon mat.
- Heavy springs attaches mat to the frame for action.
- Round Frame Size: Approx. 120cm diameter.
- Pay Mode Terms: L/C (Letter of Credit), T/T (Bank Transfer), D/P, D/A
- Port of Dispatch: Delhi
- Production Capacity: 40
- Delivery Time: 4 weeks
- Packaging Details: Carton.
Slanted Walking Balance Board, IMI 1482-2
₹18,000.00
Product Details:
| Type | Balance Board |
| Condition | New |
| Model | IMI 1482 |
| Construction; | Constructed of polished hard wood with nonslip mattress on the tread. |
| Size; | Overall size; 70"long X 12"wide. |
- Pay Mode Terms: L/C (Letter of Credit), T/T (Bank Transfer), D/A
- Port of Dispatch: Delhi
- Production Capacity: 50
- Delivery Time: 4 Weeks
- Packaging Details: Carton.


Reviews
There are no reviews yet.