Wrist & Hand Muscles Exercise Box, IMI 1478
₹10,000.00
Product Details:
| Usage/Application | Provide resistive Finger Flexion, Extension & Lateral prehension |
| Packaging Type | Carton |
| Function | Provide Forearm Supination & Pronation, Wrist Flexion & Extension exercises. |
| Model Name/Number | IMI 1478 |
| Blocks | Set of Six wooden blocks in different shapes and sizes |
IMI 1478. Exercise Box to provide resistive finger Flexion, Extension & Lateral prehension, Forearm Supination & Pronation, Wrist Flexion & Extension exercises.* Wooden box; Size 38cm x 30cm x 8cm high, laminated top with Velcro Straps.* Box comes with set of Six wooden blocks in different shapes and sizes for grasping & exercising.* Box lid is fitted with Two “Hook Velcro” straps, 50mm wide x 38cm long.* Box have a storage space for blocks. * Finish; Box comes with natural wood polish finish.
Additional Information:
- Item Code: 1478
- Production Capacity: 50
- Delivery Time: 4 WEEKS.
- Packaging Details: CARTON.
Category: Occupational Therapy Equipment
Be the first to review “Wrist & Hand Muscles Exercise Box, IMI 1478” Cancel reply
Related products
Sand & Water Play Table, IMI 1471
₹23,000.00
Product Details:
| Brand | IMI |
| Model | 1471 |
| Usage/Application | Suitable for development of tactile experiences and sensory motor skills. |
| Construction: | Tubular frame with Two Stainless Steel Pans & laminated covers. |
| Size of Pan: | Two, 40cm round pans are provided for play. |
| Height: | Play Table's height is 28" (70cm). |
- Item Code: IMI-1471
- Pay Mode Terms: T/T (Bank Transfer),D/P,D/A
- Port of Dispatch: Delhi
- Production Capacity: 30-50
- Delivery Time: 2-3 Weeks
- Packaging Details: CARTON packing.
Sanding Unit Vertical, IMI-1465
₹32,000.00
Product Details:
| Model | 1465 |
| Brand | IMI |
| Usage | Clinical, Personal, Hospital |
| Usage/Application | Shoulder & Elbow Exerciser |
| Capacity | 50 |
| Foldable | YES |
| Height | 100CM. |
- Item Code: IMI-1465
- Port of Dispatch: New Delhi
- Production Capacity: 10-50
- Delivery Time: 3-4 Weeks
- Packaging Details: Carton packing.
Steps + Slope Blocks Set, IMI 1519
₹19,500.00
Product Details:
| Brand | IMI 1519 |
| Usage/Application | Can be used for a variety of sensory motor activities. |
| Age | 2-14 YEARS |
| Blocks: | Both blocks are constructed with high-density foam & covered with Multi-colour rexene. |
| Steps Block; | Step-Block has Three steps. |
| Measuring: | Each block measures 24" wide x 24" high. |
- Production Capacity: 50
- Delivery Time: 4 WEEKS.
- Packaging Details: CARTON.
Reacher Pistol Grip
₹4,000.00
Product Details:
| Features | Fixed |
| Brand | IMI |
| Type | Mobility Aids |
| Condition | New |
| Material | Aluminium |
| Usage/Application | Clinical |
| Operation Mode | Manual |
| Age Group | 26-40 Yrs, Above 40 Yrs |
| Model No. | 1867 |
- Item Code: IMI-1867
- Pay Mode Terms: T/T (Bank Transfer), D/P, D/A
- Port of Dispatch: Delhi
- Production Capacity: 100-150
- Delivery Time: 1-2 Weeks
- Packaging Details: Box, Carton.
Multi-Activities Work-station (O.T) for Upper-Extremities.
₹100,000.00
Product Details:
| Model Number/Name | IMI 1551 |
| Usage/Application | Multifunctional Upper Extremity Work-station. |
| Capacity | Four Patients can do exercises at a time. |
| Product Type | Multi-Activity Work Station. |
| Side Shelves | TWO, Wheelchair-accessible side shelves. |
| Drop-Doors | TWO, Doors Dropped-out converting into the workspace. |
| Construction | Sturdy construction with durable laminated work surfaces. |
- Pay Mode Terms: L/C (Letter of Credit),T/T (Bank Transfer),D/A
- Port of Dispatch: Delhi
- Production Capacity: 20
- Delivery Time: 4 Weeks
- Packaging Details: Carton, assembly required at destination
Pyramid Round, IMI 1591
₹5,500.00
Product Details:
| Brand | IMI 1591 |
| Usage/Application | Pyramid develops size consistency, concept and sequential placement |
| Height | Central Peg 40 cm (16") high. |
| Blocks | Wooden Blocks are of 5cm to 17cm in diameter. |
| Base | Laminated & Painted wooden base. |
- Pay Mode Terms: L/C (Letter of Credit),T/T (Bank Transfer),D/A
- Port of Dispatch: Delhi
- Production Capacity: 100
- Delivery Time: 4Week
- Packaging Details: Carton.
Wall Pad (EVA) for Sensory Room, IMI 1335
₹5,500.00
Product Details:
| Brand | IMI 1335 |
| Usage/Application | For the Safety of Children. |
| Size of Pad: | 100cm high x 50cm wide x 12 mm thick. |
| Area Covered: | One Mat covers about 0.50 sq. meters. |
| Colours: | EVA foam mats come in bright Colours (Red, Blue, Green, etc.) . |
| Note: | Measure the Wall you want to cover & place an order of Pads accordingly. |
| Wall Pads: | Saves the child from self-injurious behaviour. |
- Production Capacity: 100
- Delivery Time: 4 Weeks
- Packaging Details: Please send the length of the Wall you want to cover.
Wax Tray Stainless Steel
₹26,000.00
Product Details:
| Usage | Clinical, Hospital |
| Condition | New |
| Type | Exercise Equipment |
| Brand | IMI |
| Features | Fixed |
| Operation Mode | Manual |
| Material | Stainless steel |
| Usage/Application | Commercial Usage |
| Model No. | 1472 |
- Item Code: IMI-1472
- Pay Mode Terms: D/P,D/A,Other
- Port of Dispatch: Delhi
- Production Capacity: 30
- Delivery Time: 1-2 Weeks
- Packaging Details: Carton,Crete.


Reviews
There are no reviews yet.