Nautical Cum Shoulder Wheel
₹26,000.00
| Mount Type | Wall Mounted |
| Wheel Diameter | 100 cm |
| Resistance Type | Brake Drum |
| Model Name/Number | IMI 2803 |
| Construction: | 100cm diameter, tubular steel constructed Wheel. |
| Nautical Wheel: | Fitted with 12cm long 8 handles on a tubular circle for Nautical Motion Exercises. |
| Arc of Motion: | Shoulder Arc of motion can be varied on Stainless steel Arm from 30cm to 80cm. |
| Height Adjustment: | Two wall boards are fitted with Two STAINLESS STEEL channels for adjustment. |
| Feed Back: | A 360 degree scale is provided on the drum to measure & record the degree of revolution. |
IMI 2803. All steel constructed Nautical cum Shoulder Wheel is fitted with Resistance mechanism and 360 degree scale. FEATURES:* Construction: 100cm diameter, tubular steel constructed Wheel is fitted with Precision machined plastic moulded drum & fitted with 127mm brake pads for resistance.* Movement: Bi-directional operation for shoulder & elbow.* Mounting: Wheel is mounted on Three laminated wall boards.* Arc of Motion: Shoulder Arc of motion can be varied on Stainless steel arm from 30cm to 80cm by fixing handle at the required place.* Nautical Motion: Fitted with 10cm long 8 handles on a tubular circle for Nautical Motion Exercises.* Height Adjustment: Two wall board are fitted with Two STAINLESS STEEL channels (81cm H x 6cm W) & Wheel can be raised or lowered by 50cm to suit each patient.* Resistance: Wheel is fitted with advanced Calibrated Sensitive Resistance mechanism and the resistance is controllable from Zero to Maximum.* Feed Back: A 360 degree scale is provided on the drum to measure & record the degree of revolution from either direction (for Left or Right Shoulder) for immediate feed-back to the patient. * Wall mountable unit: Set include Wall mounting hardware.* Finish: Powder coated finish with polished Stainless Steel channels.
Additional Information:
- Pay Mode Terms: L/C (Letter of Credit),T/T (Bank Transfer),D/P,D/A
- Port of Dispatch: Delhi
- Production Capacity: 40
- Delivery Time: 3-4 Weeks
- Packaging Details: Carton packing, assembly required at destination.
Related products
HAND-GRIP EXERCISER, Reciprocal Type for Both Hands.
| Brand | IMI 2834 |
| Usage/Application | Finger & Grip Exerciser. |
| Grip Adjustment: | Distance between the Grip bars is adjustable according to grip length. |
| Feed-Back: | Scales are provided to measure & record the improvement. |
| Construction: | Two stainless steel tubes, one in a fixed position and the other one turning around a centre axel. |
| Hand Exerciser: | Grip strengthening exercises in reciprocal, assistive or in resistive modes. |
- Pay Mode Terms: L/C (Letter of Credit),T/T (Bank Transfer),D/P,D/A
- Port of Dispatch: Delhi
- Production Capacity: 100
- Delivery Time: 1 Week.
- Packaging Details: Carton.
Arm Exerciser, For Elbow & Shoulder.
| Usage/Application | Arm, Elbow & Shoulder Exerciser |
| Model | IMI 2816 |
| Weight plates: | One Set, 10 X 1kg painted M.S. Plates in a set. |
| Pulley Block; | Swivel pulley-block with Height Adjustment at different Levels. |
| Rope Adjuster; | Rope length can be adjusted as per Height level of Pulley Block. |
| Handles: | Two, (One for single grip & One for both hands). |
- Item Code: IMI-2816
- Port of Dispatch: Delhi
- Production Capacity: 50
- Delivery Time: 1-2 Weeks
- Packaging Details: Carton packing
Dumbbells Set, Chrome Plated, IMI 2855
| Weight | 1 kg to 5 kg, Set of 54 Kg. |
| Material | Steel |
| Usage/Application | Elbow & Shoulder Exercises |
| Maximum Weight for Adjustable Dumbbell | Nine Pairs Set, 1 to 5kg |
| Model Number | IMI 2855 |
| STAND | YES |
- Item Code: IMI-2855
- Port of Dispatch: Delhi
- Production Capacity: 30-40
- Delivery Time: 2-3 Weeks
- Packaging Details: Bundle.
Resistive Exercise Band (Stretch-It), 1.7 Mtr. Long, IMI 8081
| Usage/Application | Resistive treatment and exercise system |
| Brand | IMI 8081C |
| Usage | Office, Gym, Household |
| Features | Portable |
| Pack Size | 1.7 meter long |
| Type | Exercise Band |
| Dimension | 15cm wide x 1.7 meter long |
| Length | 1.7 meter long |
| Operation Mode | Manual |
| Portable | Yes |
| Model No. | IMI 8081C |
- Resistance Colour
- Medium-Light: Red.
- Item Code: IMI-8081C
- Pay Mode Terms: L/C (Letter of Credit),T/T (Bank Transfer),D/A
- Port of Dispatch: New Delhi
- Production Capacity: 1000
- Delivery Time: One Week.
- Packaging Details: Carton. Delivery through courier
Smooth Exercise Table, IMI-2870
| Model No. | IMI 2870 |
| Usage/Application | Elbow & Shoulder Exercise Unit. |
| Condition | New |
| Height | Adjustable from 60cm to 90cm. |
| Top Size: | Laminated Top is 150cm long x 90cm wide. |
- Pay Mode Terms: L/C (Letter of Credit),T/T (Bank Transfer),D/A
- Port of Dispatch: New Delhi
- Production Capacity: 20
- Delivery Time: 4 weeks
- Packaging Details: Carton
Wall Bar Cum Multi-Exercise Unit, IMI-2825
| Usage/Application | Gym |
| Material | Stainless Steel |
| Application | Elbow & Shoulder Exercises |
| Size | Size 90cm wide x 240cm high |
| Rungs: | 13, round metal rungs are P.V.C. sheathed in multi colours. |
| Construction: | Rectangular & Round pipe constructed unit. |
| Knee Support: | One, foam padded knee support provided. |
- Item Code: IMI-2825
- Pay Mode Terms: T/T (Bank Transfer),D/P,D/A
- Port of Dispatch: Delhi
- Production Capacity: 10-20
- Delivery Time: 1-2 Weeks
- Packaging Details: CARTON.
Ball Medicine, Set with Cabinet. IMI 2863 (Rubber Shell, Set of 5 Ball):
| Brand | IMI 2863 |
| Usage/Application | Used for Functional core strength training. |
| Cabinet: | Double door, well-polished, wooden cabinet with a shelf to hold five ball medicines. |
| Set Consists: | Five Balls; 1kg, 2kg, 3kg, 4kg, & 5kg. each & Cabinet. |
| Medicine Balls: | Maintains their round shape and makes it easy to catch and work with. |
| Surface: | Textured rubber surface for improved grip. |
- Production Capacity: 30
- Delivery Time: 2 Weeks
- Packaging Details: Carton Packing.
Dumbbells Set, Pair Of 1kg To 5kg
| Head Shape | Round |
| Weight | Pair of 1kg, 2kg, 3kg, 4kg, & 5kg. |
| Usage | Wrist, Elbow & Shoulder Exercises |
| Brand | IMI 2854 |
| Maximum Weight for Adjustable Dumbbell | Fixed Weight |
| Model No. | IMI 2854 |
- Item Code: IMI-2854
- Pay Mode Terms: L/C (Letter of Credit),T/T (Bank Transfer),D/P,D/A
- Port of Dispatch: Delhi
- Production Capacity: 50-70
- Delivery Time: 3 Weeks
- Packaging Details: Carton, Bundles.


Reviews
There are no reviews yet.