IMI-1891 Target Game (Hit & Score)
₹23,000.00
Wrist & Hand Muscles Exercise Box, IMI 1478
₹10,000.00
Peg Board With Magnetic Resistance & Different Grip Holds (25 Pegs), Imi 1572
₹20,500.00
Product Details:
| Material | Wood Base with 25 Magnets |
| Number Of Peg | 25 Metal Pegs with different grip holds. |
| Brand | IMI 1572 |
| Use: | Unit develops concentration & logical thinking. |
| Grip Holds: | Pegs are provided with different types of grips and Finger holds. |
| Peg Shapes: | Set comes with chrome plated 25 metal pegs in different shapes & sizes. |
| Resistance: | Magnets give resistance while placing & grouping metal pegs. |
IMI 1572, Magnets give resistance while placing & grouping metal pegs with movement of fingers, hand and arm.* It develops concentration & logical thinking.* A laminated board, fitted with 25 magnets of different resistances. * Set comes with chrome-plated 25 metal pegs in different shapes & sizes.* Pegs are provided with different types of grips and Finger holds.
Additional Information:
- Production Capacity: 50
- Delivery Time: Four Weeks,
Category: Occupational Therapy Equipment
Be the first to review “Peg Board With Magnetic Resistance & Different Grip Holds (25 Pegs), Imi 1572” Cancel reply
Related products
Sand & Water Play Table, IMI 1471
₹23,000.00
Product Details:
| Brand | IMI |
| Model | 1471 |
| Usage/Application | Suitable for development of tactile experiences and sensory motor skills. |
| Construction: | Tubular frame with Two Stainless Steel Pans & laminated covers. |
| Size of Pan: | Two, 40cm round pans are provided for play. |
| Height: | Play Table's height is 28" (70cm). |
- Item Code: IMI-1471
- Pay Mode Terms: T/T (Bank Transfer),D/P,D/A
- Port of Dispatch: Delhi
- Production Capacity: 30-50
- Delivery Time: 2-3 Weeks
- Packaging Details: CARTON packing.
Quadriceps Exercise Chair (Children)
₹22,000.00
Product Details:
| Brand | IMI |
| Model No. | 1469 |
| Usage/Application | Household |
| Material | Wooden |
| Usage | Hospital, Clinical |
| Condition | New |
| Type | Exercise Equipment |
| Operation Mode | Manual |
| Color | Polish |
| Size/Dimension | Child |
| Age Group | 03 to 09 |
| Coating Type | Wooden |
- Item Code: IMI-1469
- Pay Mode Terms: D/P,D/A,Other
- Port of Dispatch: Delhi
- Production Capacity: 40
- Delivery Time: 1-2 Weeks
Trampoline Balance Coordination Unit, IMI 1602
₹22,000.00
Product Details:
| Usage/Application | Perfect for strengthening & coordination exercises. |
| Model No. | IMI 1602 |
| Type | Balance & Coordination |
| Gripping Handle: | Is adjustable in height & angle to eliminates the fear of losing balance or falling. |
| Frame: | Round Frame Size: Approx. 120cm diameter. |
| Trampoline: | Encourages Balance and muscular control even in an uncoordinated child. |
- Unique construction absorbs shock of bounce.
- Grip handle eliminates the fear of losing balance or falling.
- Frame is constructed of oven baked tubular pipe, with Heavy-duty nylon mat.
- Heavy springs attaches mat to the frame for action.
- Round Frame Size: Approx. 120cm diameter.
- Pay Mode Terms: L/C (Letter of Credit), T/T (Bank Transfer), D/P, D/A
- Port of Dispatch: Delhi
- Production Capacity: 40
- Delivery Time: 4 weeks
- Packaging Details: Carton.
Ball Pool Round or Square Shape (With 500 Balls), IMI 1515
₹36,500.00
Product Details:
| Pool Type | Ball Pool |
| Shape | Round or Square |
| Capacity | 500 Balls |
| Size | 120 cm x 120 cm. |
| Usage/Application | For Children With Special Needs |
| Age Group | 01 to 12 |
| Diameter | 120cm |
| Dimension | 20cm Deep |
| Ball Pool: | The Round Pool is 120cm in diameter x 50cm high. |
| Pool Side Wall: | The Pool has 10cm thick well padded sides. |
| Balls: | Pool contains 500 multi-color balls of 7cm or 8cm diameter. |
| Use: | It provides an excellent sensory stimulating activity. |
- Pay Mode Terms: L/C (Letter of Credit), T/T (Bank Transfer), D/P
- Port of Dispatch: Delhi
- Production Capacity: 50
- Delivery Time: 4 Weeks
- Packaging Details: Carton packing, comes with 500 PVC Balls.
BOLSTERS SET / FOAM ROLLS (Set of 5 Bolsters in Different Sizes)
₹40,000.00
Product Details:
| Brand | IMI |
| MATERIAL | FOAM |
| SIZE | A). 15cm Diameter x 60cm Length. (B). 20cm Diameter x 90cm Length. (C). 25cm Diameter x 90cm Length. |
| USES | PHYSIOTHERAPY, EXERCISE THERAPY |
| MODEL NO. | 1491 |
| Color | Blue,red |
- Item Code: IMI-1491
- Pay Mode Terms: D/P,D/A,Other
- Port of Dispatch: Delhi
- Production Capacity: 100
- Delivery Time: 3-4 Weeks
- Packaging Details: Carton, Bundle.
IMI- 7485 Relaxation CP Chair With Adj.Incline & Tray
₹26,500.00
Product Details:
| Material | Wooden |
| Size | 3 to 8 years |
| Model | 1501A |
| Brand | IMI |
| Specific Use | Special Need Children |
| General Use | For Cerebral Palsy Children |
| Model Name/Number | 1501A |
| Usage | Hospital |
| Usage/Application | FOR C.P. CHILD |
| Color | NATURAL WOOD POLISH |
| Capacity | 50 KG. |
| Foldable | NO |
| Hand Brake | NO |
| Rear Wheel Lock | NO |
| Is It Foldable | Non Foldable |
- Tray Size: 21 X 24 inchs.
- Item Code: IMI-1501A
- Pay Mode Terms: T/T (Bank Transfer), D/P ,D/A
- Port of Dispatch: New Delhi
- Production Capacity: 01-50
- Delivery Time: One Month
- Packaging Details: Crate, Carton.
Steps + Slope Blocks Set, IMI 1519
₹19,500.00
Product Details:
| Brand | IMI 1519 |
| Usage/Application | Can be used for a variety of sensory motor activities. |
| Age | 2-14 YEARS |
| Blocks: | Both blocks are constructed with high-density foam & covered with Multi-colour rexene. |
| Steps Block; | Step-Block has Three steps. |
| Measuring: | Each block measures 24" wide x 24" high. |
- Production Capacity: 50
- Delivery Time: 4 WEEKS.
- Packaging Details: CARTON.
Wrist & Hand Muscles Exercise Box, IMI 1478
₹10,000.00
Product Details:
| Usage/Application | Provide resistive Finger Flexion, Extension & Lateral prehension |
| Packaging Type | Carton |
| Function | Provide Forearm Supination & Pronation, Wrist Flexion & Extension exercises. |
| Model Name/Number | IMI 1478 |
| Blocks | Set of Six wooden blocks in different shapes and sizes |
- Item Code: 1478
- Production Capacity: 50
- Delivery Time: 4 WEEKS.
- Packaging Details: CARTON.


Reviews
There are no reviews yet.