Magnetic Peg Board (Magic Square), IMI-1573
₹9,500.00
Product Details:
| Brand | IMI 1573 |
| Usage/Application | Develops concentration, problem-solving & logical thinking. |
| Product Type | Magic Square Puzzle. |
| Board | The 30cm x 30cm. board is fitted with NINE magnets |
| Pegs | Pegs are numbered ONE to NINE to solve Puzzle. |
| Resistance: | Magnets give resistance while placing & grouping metal pegs. |
IMI 1573. Magic Square Game Board develops concentration, problem-solving & logical thinking.
* Magnets give resistance while placing & grouping metal pegs with movement of fingers, hand and arm.
* Magic square is a 3×3 grid where every Row, Column, and Diagonal sum to the same number (15).
* The 30cm x 30cm. board is fitted with NINE magnets and comes with Nine metallic pegs.
* Pegs are numbered from ONE to NINE for patients to play Magic Square Games.
Additional Information:
- Pay Mode Terms: L/C (Letter of Credit),T/T (Bank Transfer),D/P,D/A
- Port of Dispatch: Delhi
- Production Capacity: 50
- Delivery Time: 4 Weeks
- Packaging Details: Carton.
Category: Occupational Therapy Equipment
Be the first to review “Magnetic Peg Board (Magic Square), IMI-1573” Cancel reply
Related products
Quadriceps Exercise Chair (Children)
₹22,000.00
Product Details:
| Brand | IMI |
| Model No. | 1469 |
| Usage/Application | Household |
| Material | Wooden |
| Usage | Hospital, Clinical |
| Condition | New |
| Type | Exercise Equipment |
| Operation Mode | Manual |
| Color | Polish |
| Size/Dimension | Child |
| Age Group | 03 to 09 |
| Coating Type | Wooden |
- Item Code: IMI-1469
- Pay Mode Terms: D/P,D/A,Other
- Port of Dispatch: Delhi
- Production Capacity: 40
- Delivery Time: 1-2 Weeks
Sanding Unit for Reciprocal Exercise with Adjustable Incline. IMI 1462
₹20,000.00
Product Details:
| Usage/Application | Reciprocal, Hand, Elbow & Shoulder Exerciser. |
| Model | IMI 1462 |
| Upper Plank: | 30cm wide x 100cm high with centre divider and with a scale to measure the progress. |
| Inclination: | Angle of inclination can be adjusted from Horizontal to Vertical position. |
| Movement: | Two pulleys are fitted at the top of upper plank for reciprocal hand-shoulder exercises. |
| Sanding Blocks: | Three sets of sanding hand blocks with different grasp holds. |
- Item Code: IMI-1462
- Pay Mode Terms: L/C (Letter of Credit),T/T (Bank Transfer),D/P,D/A
- Port of Dispatch: Delhi
- Production Capacity: 40-50
- Delivery Time: 1-2 Weeks
- Packaging Details: Carton.
Steps + Slope Blocks Set, IMI 1519
₹19,500.00
Product Details:
| Brand | IMI 1519 |
| Usage/Application | Can be used for a variety of sensory motor activities. |
| Age | 2-14 YEARS |
| Blocks: | Both blocks are constructed with high-density foam & covered with Multi-colour rexene. |
| Steps Block; | Step-Block has Three steps. |
| Measuring: | Each block measures 24" wide x 24" high. |
- Production Capacity: 50
- Delivery Time: 4 WEEKS.
- Packaging Details: CARTON.
Spider / Suspension Cage Therapy.
₹87,000.00
Product Details:
| Feature | IMI 2775 |
| Usage: | Spider therapy is an active form of treatment used in both Physical and Occupational therapy for Cer |
| Construction: | Eight, square tube constructed panels filled with square hole wire mesh. |
| Size: | Cage: 200cm x 200cm x 200cm high. |
| Accessories: | Bungee Cords with snap hooks. |
| Belts: | Patient/Child Holding Belts. |
- Production Capacity: 05
- Delivery Time: 4 to 6 weeks
- Packaging Details: Carton/Bundle Packing.
IMI- 7485 Relaxation CP Chair With Adj.Incline & Tray
₹26,500.00
Product Details:
| Material | Wooden |
| Size | 3 to 8 years |
| Model | 1501A |
| Brand | IMI |
| Specific Use | Special Need Children |
| General Use | For Cerebral Palsy Children |
| Model Name/Number | 1501A |
| Usage | Hospital |
| Usage/Application | FOR C.P. CHILD |
| Color | NATURAL WOOD POLISH |
| Capacity | 50 KG. |
| Foldable | NO |
| Hand Brake | NO |
| Rear Wheel Lock | NO |
| Is It Foldable | Non Foldable |
- Tray Size: 21 X 24 inchs.
- Item Code: IMI-1501A
- Pay Mode Terms: T/T (Bank Transfer), D/P ,D/A
- Port of Dispatch: New Delhi
- Production Capacity: 01-50
- Delivery Time: One Month
- Packaging Details: Crate, Carton.
Wall Pad (EVA) for Sensory Room, IMI 1335
₹5,500.00
Product Details:
| Brand | IMI 1335 |
| Usage/Application | For the Safety of Children. |
| Size of Pad: | 100cm high x 50cm wide x 12 mm thick. |
| Area Covered: | One Mat covers about 0.50 sq. meters. |
| Colours: | EVA foam mats come in bright Colours (Red, Blue, Green, etc.) . |
| Note: | Measure the Wall you want to cover & place an order of Pads accordingly. |
| Wall Pads: | Saves the child from self-injurious behaviour. |
- Production Capacity: 100
- Delivery Time: 4 Weeks
- Packaging Details: Please send the length of the Wall you want to cover.
Ball Pool Round or Square Shape (With 500 Balls), IMI 1515
₹36,500.00
Product Details:
| Pool Type | Ball Pool |
| Shape | Round or Square |
| Capacity | 500 Balls |
| Size | 120 cm x 120 cm. |
| Usage/Application | For Children With Special Needs |
| Age Group | 01 to 12 |
| Diameter | 120cm |
| Dimension | 20cm Deep |
| Ball Pool: | The Round Pool is 120cm in diameter x 50cm high. |
| Pool Side Wall: | The Pool has 10cm thick well padded sides. |
| Balls: | Pool contains 500 multi-color balls of 7cm or 8cm diameter. |
| Use: | It provides an excellent sensory stimulating activity. |
- Pay Mode Terms: L/C (Letter of Credit), T/T (Bank Transfer), D/P
- Port of Dispatch: Delhi
- Production Capacity: 50
- Delivery Time: 4 Weeks
- Packaging Details: Carton packing, comes with 500 PVC Balls.
Sanding Unit Vertical, IMI-1465
₹32,000.00
Product Details:
| Model | 1465 |
| Brand | IMI |
| Usage | Clinical, Personal, Hospital |
| Usage/Application | Shoulder & Elbow Exerciser |
| Capacity | 50 |
| Foldable | YES |
| Height | 100CM. |
- Item Code: IMI-1465
- Port of Dispatch: New Delhi
- Production Capacity: 10-50
- Delivery Time: 3-4 Weeks
- Packaging Details: Carton packing.


Reviews
There are no reviews yet.