Sanding Unit for Reciprocal Exercise with Adjustable Incline. IMI 1462
₹20,000.00
| Usage/Application | Reciprocal, Hand, Elbow & Shoulder Exerciser. |
| Model | IMI 1462 |
| Upper Plank: | 30cm wide x 100cm high with centre divider and with a scale to measure the progress. |
| Inclination: | Angle of inclination can be adjusted from Horizontal to Vertical position. |
| Movement: | Two pulleys are fitted at the top of upper plank for reciprocal hand-shoulder exercises. |
| Sanding Blocks: | Three sets of sanding hand blocks with different grasp holds. |
IMI 1462. Sanding Unit. Reciprocal, Hand, Elbow & Shoulder Exerciser. Unit consists of two wooden hinged planks and Sanding blocks create resistance for Exercises. Unit is finished in natural wood polish.
* Upper Plank: 30cm x 100cm high with center divider and with a scale to measure the progress.
: Upper plank’s angle of inclination can be adjusted from Horizontal to Vertical position.
: Two pulleys are fitted at the top of upper plank for reciprocal hand-shoulder exercises.
* Lower Plank: 30cm wide with 6 slots to hold upper plank for angle adjustment
* Sanding Blocks: Three sets of sanding hand blocks with different grasp holds & with clip to fix sand-papers.
* Resistance: Resistance can be created by fixing Sand-paper to sanding blocks.
* Construction: Teak-wood constructed & finished in natural wood polish.
Additional Information:
- Item Code: IMI-1462
- Pay Mode Terms: L/C (Letter of Credit),T/T (Bank Transfer),D/P,D/A
- Port of Dispatch: Delhi
- Production Capacity: 40-50
- Delivery Time: 1-2 Weeks
- Packaging Details: Carton.
Related products
Ball Pool Round or Square Shape (With 500 Balls), IMI 1515
| Pool Type | Ball Pool |
| Shape | Round or Square |
| Capacity | 500 Balls |
| Size | 120 cm x 120 cm. |
| Usage/Application | For Children With Special Needs |
| Age Group | 01 to 12 |
| Diameter | 120cm |
| Dimension | 20cm Deep |
| Ball Pool: | The Round Pool is 120cm in diameter x 50cm high. |
| Pool Side Wall: | The Pool has 10cm thick well padded sides. |
| Balls: | Pool contains 500 multi-color balls of 7cm or 8cm diameter. |
| Use: | It provides an excellent sensory stimulating activity. |
- Pay Mode Terms: L/C (Letter of Credit), T/T (Bank Transfer), D/P
- Port of Dispatch: Delhi
- Production Capacity: 50
- Delivery Time: 4 Weeks
- Packaging Details: Carton packing, comes with 500 PVC Balls.
Steps + Slope Blocks Set, IMI 1519
| Brand | IMI 1519 |
| Usage/Application | Can be used for a variety of sensory motor activities. |
| Age | 2-14 YEARS |
| Blocks: | Both blocks are constructed with high-density foam & covered with Multi-colour rexene. |
| Steps Block; | Step-Block has Three steps. |
| Measuring: | Each block measures 24" wide x 24" high. |
- Production Capacity: 50
- Delivery Time: 4 WEEKS.
- Packaging Details: CARTON.
Multi-Activities Work-station (O.T) for Upper-Extremities.
| Model Number/Name | IMI 1551 |
| Usage/Application | Multifunctional Upper Extremity Work-station. |
| Capacity | Four Patients can do exercises at a time. |
| Product Type | Multi-Activity Work Station. |
| Side Shelves | TWO, Wheelchair-accessible side shelves. |
| Drop-Doors | TWO, Doors Dropped-out converting into the workspace. |
| Construction | Sturdy construction with durable laminated work surfaces. |
- Pay Mode Terms: L/C (Letter of Credit),T/T (Bank Transfer),D/A
- Port of Dispatch: Delhi
- Production Capacity: 20
- Delivery Time: 4 Weeks
- Packaging Details: Carton, assembly required at destination
IMI-1891 Target Game (Hit & Score)
| Usage | Hospital, Personal, Clinical |
| Condition | New |
| Types | Exercise Equipment, Communication Devices |
| Type | Exercise Equipment |
| Operation Mode | Manual |
| Features | Portable |
| Model No. | 1891 |
| Application | Commercial Usage |
| Brand | IMI |
- Item Code: IMI-1891
- Pay Mode Terms: T/T (Bank Transfer),D/P,D/A,Western Union
- Port of Dispatch: Delhi
- Production Capacity: 50-70
- Delivery Time: 1Week
- Packaging Details: Carton.
Quadriceps Exercise Chair (Children)
| Brand | IMI |
| Model No. | 1469 |
| Usage/Application | Household |
| Material | Wooden |
| Usage | Hospital, Clinical |
| Condition | New |
| Type | Exercise Equipment |
| Operation Mode | Manual |
| Color | Polish |
| Size/Dimension | Child |
| Age Group | 03 to 09 |
| Coating Type | Wooden |
- Item Code: IMI-1469
- Pay Mode Terms: D/P,D/A,Other
- Port of Dispatch: Delhi
- Production Capacity: 40
- Delivery Time: 1-2 Weeks
Depth Perception Peg Board with Pegs Storage Box, IMI-1581
| Material | Wooden Box with Metal Pegs |
| Brand | IMI 1581 |
| Usage/Application | For Visual Perceptual Skills |
| Pegs | 20, Chrome Plated metal Pegs |
| Board | With 25 Holes to shift Pegs. |
| Holes: | With 25 holes of 12 mm. dia. in Upper & Lower level boards |
| Construction: | Top of clear Acrylic sheet & the bottom is made of laminated plywood |
- Pay Mode Terms: L/C (Letter of Credit),T/T (Bank Transfer),D/P,D/A
- Port of Dispatch: Delhi
- Production Capacity: 100
- Delivery Time: 4 Week
- Packaging Details: Carton
IMI-1434 Gravity Inclinometer
| Accuracy (%) | 99.99% |
| Usage | Hospital, Personal, Clinical |
| Condition | New |
| Type | Mobility Aids |
| Model Number | 1434 |
| Brand | IMI |
- Superior finish
- Highly demanded
- Fine quality
- Pay Mode Terms: L/C (Letter of Credit), T/T (Bank Transfer)
- Port of Dispatch: Delhi
- Production Capacity: 500
- Delivery Time: 3-4 Weeks
- Packaging Details: Box
- Item Code: 1434
- Pay Mode Terms: L/C (Letter of Credit),T/T (Bank Transfer),D/P
- Port of Dispatch: Delhi
- Production Capacity: 500
- Delivery Time: 3-4 Weeks
- Packaging Details: Box.
Sanding Unit Overhead with Stand & Seat. IMI 1466
| Model | 1466 |
| Brand | IMI |
| Material | Wooden |
| Usage | Clinical, Hospital |
| Automation Grade | NA |
| Capacity | NA |
| Foldable | NO |
| Frequency | NA |
| Hand Brake | NA |
- Height: 6"
- Material: Stainless steel
- with stand
- Item Code: IMI-1466
- Pay Mode Terms: T/T (Bank Transfer),D/P,D/A
- Port of Dispatch: Delhi
- Production Capacity: 30
- Delivery Time: 1-2Weeks
- Packaging Details: Carton.


Reviews
There are no reviews yet.