Forearm Elbow Crutches
₹2,000.00
Tilt Table, Manual (Physiotherapy), IMI-3120
₹39,000.00
Rehab Workstation for Upper Extremities (Physio), IMI 2800
₹429.00
Product Details:
| Brand | IMI 2800 |
| Usage / Application | Improves ROM, flexibility, strengthening & endurance of fingers, grip, wrist, elbow & shoulder |
| Accessories Included | 15 most recognized therapy tools for a variety of patients |
| Dumbbells Set | One pair each of 1kg, 1.5kg, 2kg, 2.5kg & 3kg (Total weight: 20kg) |
| Weight Cuffs | One pair each of 0.5kg, 1kg, 1.5kg, 2kg & 3kg (Total weight: 16kg) |
| Medicine Balls | Set of five balls: 1kg, 2kg, 3kg, 4kg & 5kg |
IMI-2800 Rehab Workstation for Upper Extremities is a sturdy,
mobile exercise station designed to support comprehensive upper-limb
rehabilitation. It provides organized storage and access to multiple therapy
tools required for effective patient treatment.
- Dumbbells set – 5 pairs (Total 20kg)
- Weight cuffs – 5 pairs (Total 16kg)
- Medicine balls – Set of five (1kg to 5kg)
- Resistive bands – Five resistance levels (5.5m length)
- Therapy putty – Five packs of 100gm in different resistances
- Shoulder pulley unit – One
- Axial shoulder wheel with supination & pronation attachment
- Grip exerciser with six springs
- Hand gym kit board for fingers & grip
- Wrist roll with resistance
- Hand skate roller
- Springs with marked tension – Set of five
- Shoulder abduction ladder
- Wire handles – Two
- Holding mitt – One
Specifications:
- Construction: Hardwood plyboard construction with
three storage shelves - Mounted on four 4″ diameter lockable casters for easy mobility
Additional Information:
- Port of Dispatch: Delhi
- Production Capacity: 20 Units
- Delivery Time: 4 Weeks
- Packaging Details:
Packing charges 5%, GST @ 12%, transportation charges extra at actual.
Carton packing.
SKU:
N/A
Categories: hot deals, Physiotherapy Equipment
Be the first to review “Rehab Workstation for Upper Extremities (Physio), IMI 2800” Cancel reply
Related products
SOUND ACTIVATED LIGHT TOWER: for Sensory Room:
₹27,000.00
Product Details:
| Brand | IMI 1310 |
| Usage/Application | Sensory Motor Development |
| Voltage | 220V AC |
| Height | 60 CM. |
| Lighting Color | Multi-Color |
| Packaging Type | CARTON |
| Sound Activity | LED Lights Move with Sound |
| Activation: | Sound Activation System & Light source is fitted inside the base. |
| Construction: | Tower is made of Two acrylic tubes with base. |
| Colour: | Can be changed with Sound or Remote. |
- Production Capacity: 100
- Delivery Time: 3 WEEKS.
- Packaging Details: CARTON.
Multi-Textured Tactile Sensory Wall Panel, IMI 1348
₹23,000.00
| Brand | IMI 1348 |
| Product Type | Sensory Integration Tools |
| Tactile Wall Panel | To Improve Tactile Sensory Awareness |
| Panel Size: | Panel size 90cm high x 120cm long. |
| Textured Blocks: | Provides a wide variety of 12 different Tactile Sensations. |
| Texture Blocks: | Fifteen (15) texture blocks to touch, match and discover. |
| Blocks: | Fitted with Velcro straps that can be rotated to different locations on the Panel. |
- Production Capacity: 30
- Delivery Time: 4 Weeks
- Packaging Details: Carton packing.
Pin-Spots & Mirror Ball Bundle With Rotating Motor, IMI 1305
₹23,000.00
Product Details:
| Material | Mirror/Glass |
| Brand | IMI 1305 |
| Usage/Application | For Children with Special Need |
| Usage | Sensory Room Tool |
| Size/Dimension | Mirror Ball-30 cm |
| Power | 220V AC . |
| Lights | LED & Red - Blue Spot Lights |
| Wall Fitting | System mounted on Wall Board |
- Production Capacity: 100
- Delivery Time: 4 Weeks.
- Packaging Details: Carton Packing. Assembly is required at the destination.
Fiber-Optic Light With Source, IMI 1301
₹96,000.00
Product Details:
| Light Source Type | LED |
| Usage/Application | For Children with Special Needs |
| Brand | IMI 1301 |
| Color | Red, Blue, Yellow, & Green can be changed with Remote. |
| Automation Grade | Remote Control |
| Automatic Brightness Control Method | Remote |
| Mounting | Wall Mount, with Wall board |
- Pay Mode Terms: L/C (Letter of Credit),T/T (Bank Transfer),D/P,D/A
- Port of Dispatch: Delhi
- Production Capacity: 50-80
- Delivery Time: 3 Weeks
- Packaging Details: Carton Packing. Wall mounted unit.
Finger Goniometer (Stainless Steel)
₹700.00
Product Details:
| Material | S.S. |
| Brand | IMI |
| Color | NATURAL POLISH |
| Usage/Application | MOTION MEASURING |
| Marked | YES |
| Set Of | ONE |
- Item Code: 1431
- Pay Mode Terms: T/T (Bank Transfer),D/P,D/A
- Port of Dispatch: Delhi
- Production Capacity: 500
- Delivery Time: 3-4 Weeks
- Packaging Details: Carton, Box
Gym Ball/Therapy Ball/Fitness Ball, 95cm (38″) Diameter.
₹6,720.00
Product Details:
| Size | Approx. 65cm (26") diameter. |
| Usage/Application | Perceptual motor training activity. |
| Material | PVC moulded heavy duty vinyl ball. |
| Brand | Gymnic, Italy. |
| Color | Available colour |
| Product Code | 1494-D |
| Load Capacity: | Gym-Therapy Ball can support up to 150kg load. |
| Colour: | Vinyl ball is inflatable & finished in bright Single colour. |
- Item Code: IMI-1494
- Port of Dispatch: Delhi
- Production Capacity: 30-40
- Delivery Time: 1-2 Weeks
- Packaging Details: Carton.
Trapeze Bar Overhead with Shoulder Pulley & Base for Medical Beds.
₹429.00
Product Details:
| Type | Assistive Aid |
| Brand | India Medico |
| Usage/Application | Assistive device for Bed Patients. |
| Medical Device: | Hospital bed Trapeze bar is a medical device. |
| Base: | Made of heavy gauge CRC Tube of 3mm wall thickness. |
| Overhead Bar: | Stainless Steel Tube is of 2mm wall thickness. |
| Shoulder Pulley: | Pulley with holding Strap & Two Handles to provide Shoulder & Elbow Physiotherapy. |
- Item Code: IMI-5230
- Production Capacity: 30
- Delivery Time: 3 weeks
- Packaging Details: Carton packing. Assembly required at the destination.
Vibrator / Massager (Portable, Electrical) 3153
₹27,000.00
Product Details:
| Material | Plastic |
| Usage/Application | Body Massager |
| Color | White |
| Type | Hand Heald |
| Brand | Thrive |
| Power | 220v |
| Model Name/Number | IMI 3153 |
| Operation Mode | Electrical |
- Item Code: 3153
- Production Capacity: 20


Reviews
There are no reviews yet.