Sensory learning panel (Sensory Wall) Single Section. IMI 1340
₹5,500.00
| Usage/Application | Sensory Learning |
| Gadgets: | Sensory wall panel is fitted with different gadgets & tracking/path finder. |
| Track: | Full-length Track with One Tracking Disks & destination spot. |
| Learning Time: | Construct a Clock with magnetic Numbers in different shapes & colours. |
| Tunnel: | Acrylic Tunnel, 1 meter long with 06 racing balls in different colours. |
| Your Vault: | Magnetic Vault: find a way to move the diamond in the vault |
IMI 1340. Sensory learning panel (Sensory Wall) is to promote focus and concentration, participation, interaction, motor skills, to introduce ‘Cause & Effect’, encourage success, calm and distract negative behaviour, and open up a window of communication and connection.* Construction; Panel is made of WPC board & Ply-Board.* Gadgets: Sensory wall panel is fitted with different gadgets & tracking/path finder. 1, Full-length Track with One Tracking Disks & destination spot. 2, Construct a Clock with magnetic Numbers in different shapes & colours. 3, Door & Latch: A door is fitted with hardware. 4, Acrylic Tunnel: 1 meter long with 06 racing balls in different colours. 5, Wooden Gears: 3 Interlinked Gears of 15 cm diameter & finished in different colours. 6. Spinner: Fitted with One spinner to move & enjoy. 7. Magnetic Vault: find a way to move the diamond in the vault.* Panel be mounted on wall for easy access of patient.* Size; Panel measure approximately 120 cm long x 120 cm high x 15cm deep.* Panel comes with wall fixing hard-ware.
Additional Information:
- Production Capacity: 20
- Delivery Time: 4 weeks
- Packaging Details: Carton Packing
Related products
Tilt Table for Physiotherapy, Electric Operated. IMI 3121
| Brand | IMI 3121 |
| Table Top | 195cm long x 61cm wide x 80cm high |
| Range of Tilt: | Adjustable from 00 to 90 degree vertical. |
| Tilt Angle: | Horizontal to 90 degree vertical in 60 seconds. (1.5 degree per Second). |
| Table Top Size: | Table Top Size; 198cm long x 61cm wide x 82cm high |
| Goniometer: | Fitted with Tilt Angle Indicator. |
- Tilt System: Electrical operated Sealed Heavy duty system is well lubricated for life time performance,
- Range of Tilt: Adjustable from 0 to 90 degree.
- Table Top: 195cm long x 61cm wide x 80cm high,
- : Tilts on Two heavy duty Ball bearings
- : Fitted with Tilt angle indicator.
- : Fitted with 35mm thick foam padded upholstery.
- : Fitted with Three, wide straps to hold patient.
- Base Frame: Welded frame is 75mm wide for more stability.
- : Made of Rectangular & 30mm square steel Tubes.
- : Legs fitted with 10cm dia. Lockable Castors for mobility.
- Foot-Board: Foam Padded removable Footboard for easy Entry & Exit.
- Utility Tray: Laminated surface for ADL activity.
- Arm Supports: Tubular frame to grip for support.
- Finish: Powder coated finish in light cream Colour.
- Power: Maximum patient weight 120kg.
- Power: 220V. AC.
- Item Code: IMI-3121
- Port of Dispatch: Delhi
- Production Capacity: 30
- Delivery Time: 4 Weeks
- Packaging Details: Carton. Assembly required at the destination.
Chime Frame With Beater, IMI 1373
| Brand | IMI 1373 |
| Usage/Application | For Children with Special Needs |
| SIZE | 37CM X 27CM. |
| Chime | Wooden in Multi-Color finish |
| Recommended | For use in auditory feedback with visually impaired people. |
| Beater | Beater is attached to the frame side to prevent loss. |
- Production Capacity: 100
- Delivery Time: 2 WEEKS.
- Packaging Details: CARTON.
Tactile Texture Sensory Floor Mats, IMI 1346
| Brand | IMI 1346 |
| Usage/Application | To Improve Tactile Sensory Awareness |
| Thickness | 15mm |
| Foldable | Yes |
| Width | 60cm x 60cm |
| Product Type | Sensory Tool |
| Floor Mats | Six with different Texture |
- Production Capacity: 50
- Delivery Time: 3 weeks
- Packaging Details: Carton Packing
Quadriceps Table / Bench, IMI-2901
| Material | Stainless Steel |
| Usage/Application | Quadriceps & Hamstrings Exercises. |
| Brand | IMI 2901 |
| Seat & Armrests: | Fixed height, Foam padded Seat is fitted with adjustable Arm-rests. |
| Torque Unit: | ONE for Left OR Right Leg, Resistance Arms is calibrated. |
| Hamstring: | Both QUADRICEPS & HAMSTRINGS can be exercised without changing the position of the patient. |
| Goniometry: | A scale is provided to measure and record the range of motion. |
| Stabilizing Straps: | Provided with Torso & Thigh straps for patient safety. |
- Torque Units: ONE set, (for Left OR Right Leg). Resistance Arms is calibrated so that resistance can be varied from Minimum, 1/2, 3/4 & Maximum without adding weights, the unit consists two lever arms, one of which hold the Weights while the other arm with shin foam roller provides contact with the patient's leg.
- Goniometry: A degree scale is provided on the torque unit to measure and record the range of motion from either Direction.
- Seat & Armrests: Fixed height, Foam padded Seat is fitted with adjustable Arm-rests.
- Backrest: Foam padded back can be positioned from vertically to horizontally for more exercise options.
- Stabilizing Straps: Provided with torso & thigh straps for patient safety.
- Resistance: By changing angle between the two arms, maximum or minimum resistance can be given without adding Weight.
- Weight Plates: 2 of 0.5kg each, & 5 of 1kg each. Total weight 06 kgs.
- Size: 70cm x 80cm x 135cm high.
- Finish: Frame, with Powder coated finished,Torque Unit & working parts with Chrome plated finish.
- Port of Dispatch: Delhi
- Production Capacity: 40-50
- Delivery Time: 4 Weeks.
- Packaging Details: Cartons.
Gym Ball/Therapy Ball/Fitness Ball, 95cm (38″) Diameter.
| Size | Approx. 65cm (26") diameter. |
| Usage/Application | Perceptual motor training activity. |
| Material | PVC moulded heavy duty vinyl ball. |
| Brand | Gymnic, Italy. |
| Color | Available colour |
| Product Code | 1494-D |
| Load Capacity: | Gym-Therapy Ball can support up to 150kg load. |
| Colour: | Vinyl ball is inflatable & finished in bright Single colour. |
- Item Code: IMI-1494
- Port of Dispatch: Delhi
- Production Capacity: 30-40
- Delivery Time: 1-2 Weeks
- Packaging Details: Carton.
Physical Therapy Stool, IMI 3577
| Model No | IMI 3577 |
| Seat; | Approx. 35cm diameter with thick foam padded. |
| Seat Adjustment: | The seat is adjustable in height from 45cm to 58cm. |
| Base: | Powder Coated & fitted with Five wheels for stability. |
| Foot Support: | Base Fitted with Foot Support Ring. |
| Finish; | Powder coated steel frame. |
- Production Capacity: 100
- Delivery Time: 4 Weeks
- Packaging Details: Carton packing.
Tilt Table, Manual (Physiotherapy), IMI-3120
| Age Group | Adult Size |
| Model No. | IMI 3120 |
| Table Top Size | 198cm (L) × 61cm (W) × 82cm (H) |
| Range of Tilt | Adjustable from 0° to 90° with tilt angle indicator |
| Patient Safety | Fitted with three wide safety straps |
| Mobility | 10cm diameter lockable castors |
IMI 3120 Manually Operated Tilt Table is designed with foam padded upholstery and works smoothly to the standing position using an easy-to-turn worm gear arrangement that locks at any required angle.
- Tilts on two heavy-duty bush bearings
- 35mm thick foam padded upholstery
- Sealed heavy-duty worm gear system with four ball bearings
- Removable operating handle
- Welded base frame (75cm wide) for enhanced stability
- Rectangular & square steel tube construction
- Foam padded removable footboard for easy entry & exit
- Powder-coated finish in light cream color
- Maximum weight capacity: 120kg
- Pay Mode Terms: L/C, T/T (Bank Transfer), D/A
- Port of Dispatch: Delhi
- Production Capacity: 50 Units
- Delivery Time: 4 Weeks
- Packaging Details: Crate / Bundle (Assembly required at destination)
Rehab Workstation for Upper Extremities (Physio), IMI 2800
| Brand | IMI 2800 |
| Usage / Application | Improves ROM, flexibility, strengthening & endurance of fingers, grip, wrist, elbow & shoulder |
| Accessories Included | 15 most recognized therapy tools for a variety of patients |
| Dumbbells Set | One pair each of 1kg, 1.5kg, 2kg, 2.5kg & 3kg (Total weight: 20kg) |
| Weight Cuffs | One pair each of 0.5kg, 1kg, 1.5kg, 2kg & 3kg (Total weight: 16kg) |
| Medicine Balls | Set of five balls: 1kg, 2kg, 3kg, 4kg & 5kg |
IMI-2800 Rehab Workstation for Upper Extremities is a sturdy, mobile exercise station designed to support comprehensive upper-limb rehabilitation. It provides organized storage and access to multiple therapy tools required for effective patient treatment.
- Dumbbells set – 5 pairs (Total 20kg)
- Weight cuffs – 5 pairs (Total 16kg)
- Medicine balls – Set of five (1kg to 5kg)
- Resistive bands – Five resistance levels (5.5m length)
- Therapy putty – Five packs of 100gm in different resistances
- Shoulder pulley unit – One
- Axial shoulder wheel with supination & pronation attachment
- Grip exerciser with six springs
- Hand gym kit board for fingers & grip
- Wrist roll with resistance
- Hand skate roller
- Springs with marked tension – Set of five
- Shoulder abduction ladder
- Wire handles – Two
- Holding mitt – One
- Construction: Hardwood plyboard construction with three storage shelves
- Mounted on four 4" diameter lockable casters for easy mobility
- Port of Dispatch: Delhi
- Production Capacity: 20 Units
- Delivery Time: 4 Weeks
- Packaging Details: Packing charges 5%, GST @ 12%, transportation charges extra at actual. Carton packing.


Reviews
There are no reviews yet.