Physio-Rolls / Peanut Ball, IMI 1495-2
₹7,500.00
| Usage | For Children with Special Needs |
| Condition | New |
| Shape | Peanut / Saddle |
| Model | IMI 1495-D |
| SIZE | Size 70cm x 115cm length, Blue. |
| Weight Capacity | Heavy-duty vinyl roll can support up to 300 pounds |
IMI 1495-2
Seamless vinyl ball, rolls, cradle user in contoured “saddle”, located between two ball-type ends. Further, the “saddle” offers extra support for the patient.* Rotation is limited to forward and backward, providing unparalleled control and security during balance activities.* These colorful inflatable molded heavy-duty vinyl rolls can support up to 300 pounds.* Inflatable physio-roll (Peanut Ball) size 70cm x 115cm long.* Ball size reflects maximum inflation.Note: Maximum size may be realized by finishing the inflation process after letting the ball rest 24 hours
Additional Information:
- Item Code: IMI-1495
- Pay Mode Terms: T/T (Bank Transfer),D/P,D/A
- Port of Dispatch: Delhi
- Production Capacity: 20-25
- Delivery Time: 2-3 Weeks
- Packaging Details: Carton.
Related products
Tilt Table, Manual (Physiotherapy), IMI-3120
| Age Group | Adult Size |
| Model No. | IMI 3120 |
| Table Top Size | 198cm (L) × 61cm (W) × 82cm (H) |
| Range of Tilt | Adjustable from 0° to 90° with tilt angle indicator |
| Patient Safety | Fitted with three wide safety straps |
| Mobility | 10cm diameter lockable castors |
IMI 3120 Manually Operated Tilt Table is designed with foam padded upholstery and works smoothly to the standing position using an easy-to-turn worm gear arrangement that locks at any required angle.
- Tilts on two heavy-duty bush bearings
- 35mm thick foam padded upholstery
- Sealed heavy-duty worm gear system with four ball bearings
- Removable operating handle
- Welded base frame (75cm wide) for enhanced stability
- Rectangular & square steel tube construction
- Foam padded removable footboard for easy entry & exit
- Powder-coated finish in light cream color
- Maximum weight capacity: 120kg
- Pay Mode Terms: L/C, T/T (Bank Transfer), D/A
- Port of Dispatch: Delhi
- Production Capacity: 50 Units
- Delivery Time: 4 Weeks
- Packaging Details: Crate / Bundle (Assembly required at destination)
Vibrator / Massager (Portable, Electrical) 3153
| Material | Plastic |
| Usage/Application | Body Massager |
| Color | White |
| Type | Hand Heald |
| Brand | Thrive |
| Power | 220v |
| Model Name/Number | IMI 3153 |
| Operation Mode | Electrical |
- Item Code: 3153
- Production Capacity: 20
Rehab Workstation for Upper Extremities (Physio), IMI 2800
| Brand | IMI 2800 |
| Usage / Application | Improves ROM, flexibility, strengthening & endurance of fingers, grip, wrist, elbow & shoulder |
| Accessories Included | 15 most recognized therapy tools for a variety of patients |
| Dumbbells Set | One pair each of 1kg, 1.5kg, 2kg, 2.5kg & 3kg (Total weight: 20kg) |
| Weight Cuffs | One pair each of 0.5kg, 1kg, 1.5kg, 2kg & 3kg (Total weight: 16kg) |
| Medicine Balls | Set of five balls: 1kg, 2kg, 3kg, 4kg & 5kg |
IMI-2800 Rehab Workstation for Upper Extremities is a sturdy, mobile exercise station designed to support comprehensive upper-limb rehabilitation. It provides organized storage and access to multiple therapy tools required for effective patient treatment.
- Dumbbells set – 5 pairs (Total 20kg)
- Weight cuffs – 5 pairs (Total 16kg)
- Medicine balls – Set of five (1kg to 5kg)
- Resistive bands – Five resistance levels (5.5m length)
- Therapy putty – Five packs of 100gm in different resistances
- Shoulder pulley unit – One
- Axial shoulder wheel with supination & pronation attachment
- Grip exerciser with six springs
- Hand gym kit board for fingers & grip
- Wrist roll with resistance
- Hand skate roller
- Springs with marked tension – Set of five
- Shoulder abduction ladder
- Wire handles – Two
- Holding mitt – One
- Construction: Hardwood plyboard construction with three storage shelves
- Mounted on four 4" diameter lockable casters for easy mobility
- Port of Dispatch: Delhi
- Production Capacity: 20 Units
- Delivery Time: 4 Weeks
- Packaging Details: Packing charges 5%, GST @ 12%, transportation charges extra at actual. Carton packing.
Gym Ball/Therapy Ball/Fitness Ball, 95cm (38″) Diameter.
| Size | Approx. 65cm (26") diameter. |
| Usage/Application | Perceptual motor training activity. |
| Material | PVC moulded heavy duty vinyl ball. |
| Brand | Gymnic, Italy. |
| Color | Available colour |
| Product Code | 1494-D |
| Load Capacity: | Gym-Therapy Ball can support up to 150kg load. |
| Colour: | Vinyl ball is inflatable & finished in bright Single colour. |
- Item Code: IMI-1494
- Port of Dispatch: Delhi
- Production Capacity: 30-40
- Delivery Time: 1-2 Weeks
- Packaging Details: Carton.
Bubble Tube Column With Stand & Mirrors,
| Brand | IMI 1303 |
| Material | Acrylic Tube with wooden base |
| Type | Sensory Motor Tools |
| Usage | Clinical, Hospital |
| Usage/Application | Sensory Development |
| Automation Grade | Remote Control |
| Height | 120cm |
| Power | 220V AC |
| Product Type | Sensory Motor Products |
- Item Code: IMI-1303A
- Pay Mode Terms: L/C (Letter of Credit),T/T (Bank Transfer),D/P,D/A
- Port of Dispatch: Delhi
- Production Capacity: 20-40
- Delivery Time: 3 - 4 Weeks
- Packaging Details: Carton Packing. Fill distilled water only in the Tube.
IMI-2909 Foot Drop Boot (Adult, Aluminum)
| Usage | Clinical, Hospital, Personal |
| Condition | New |
| Type | Mobility Aids |
| Operation Mode | Manual |
| Features | Fixed |
| Application | Commercial Usage |
| Size | ADULT |
| Model No. | 2909 |
| Material | Aluminium |
| Brand | IMI |
- Weight approx: 1 kg. Comes complete with bar and collars but without weights.
- Item Code: IMI-2909
- Pay Mode Terms: L/C (Letter of Credit),T/T (Bank Transfer),D/P,D/A
- Port of Dispatch: DELHI
- Production Capacity: 500
- Delivery Time: 1-2 WEEKS
- Packaging Details: CARTON.
Exercise Staircase Straight Type (75cm Wide)
| Usage/Application | Gym |
| Material | Wooden |
| Brand | IMI |
| Usage | Household, Hospital |
| Model Number | 2957 |
| Operation Mode | Manual |
| Color | Natural Wood Colour |
| Age Group | Adult |
| Type | Strait |
- Item Code: IMI-2957
- Pay Mode Terms: L/C (Letter of Credit),T/T (Bank Transfer),D/A
- Port of Dispatch: Delhi
- Production Capacity: 20-25
- Delivery Time: 2-3 Weeks
- Packaging Details: Bundle,Carton.
Quadriceps Table / Bench, IMI-2901
| Material | Stainless Steel |
| Usage/Application | Quadriceps & Hamstrings Exercises. |
| Brand | IMI 2901 |
| Seat & Armrests: | Fixed height, Foam padded Seat is fitted with adjustable Arm-rests. |
| Torque Unit: | ONE for Left OR Right Leg, Resistance Arms is calibrated. |
| Hamstring: | Both QUADRICEPS & HAMSTRINGS can be exercised without changing the position of the patient. |
| Goniometry: | A scale is provided to measure and record the range of motion. |
| Stabilizing Straps: | Provided with Torso & Thigh straps for patient safety. |
- Torque Units: ONE set, (for Left OR Right Leg). Resistance Arms is calibrated so that resistance can be varied from Minimum, 1/2, 3/4 & Maximum without adding weights, the unit consists two lever arms, one of which hold the Weights while the other arm with shin foam roller provides contact with the patient's leg.
- Goniometry: A degree scale is provided on the torque unit to measure and record the range of motion from either Direction.
- Seat & Armrests: Fixed height, Foam padded Seat is fitted with adjustable Arm-rests.
- Backrest: Foam padded back can be positioned from vertically to horizontally for more exercise options.
- Stabilizing Straps: Provided with torso & thigh straps for patient safety.
- Resistance: By changing angle between the two arms, maximum or minimum resistance can be given without adding Weight.
- Weight Plates: 2 of 0.5kg each, & 5 of 1kg each. Total weight 06 kgs.
- Size: 70cm x 80cm x 135cm high.
- Finish: Frame, with Powder coated finished,Torque Unit & working parts with Chrome plated finish.
- Port of Dispatch: Delhi
- Production Capacity: 40-50
- Delivery Time: 4 Weeks.
- Packaging Details: Cartons.


Reviews
There are no reviews yet.