Parallel Walking Bars, “AKAY”, Height & Width Electrically Adjustable. IMI 2948
₹330,000.00
| Equipment Type | Parallel Walking Bars |
| Brand | IMI 2948 |
| Usage/Application | Gait Training Parallel Walking Bars. |
| Platform Base: | Water proof ply-board constructed platform with metal reinforcement. |
| Hand Rails: | Stainless Steel, 360 cm Long, fitted at Two Levels, for Adults & Children. |
| Height: | Hand Rails adjust from 75cm to 100cm. electrically. |
| Width: | Width adjustment from 40cm to 60cm electrically. |
| Gliders: | Two, Padded forearm supports with Grip handles. |
| Availability | In Stock |
IMI 2948. “Akay” Gait Training Parallel Bars provides independent Height & Width adjustment with a touch of a Button.
The quick, smooth, electric powered movement to different Heights & Widths helps to achieve maximum comfort for each patient & a real time saver to the therapists.
Gliders provides assistance to patients with hemiplegia, extremity or trunk weakness, balance problems or those who cannot bear weight on their wrist or hands.
Obstacles/Hurdles: Wooden Obstacles, with Magnets to form Abduction Board in Centre of the Bars. Or to make obstacles to jump/across.
SPECIFICATIONS:
* Platform (Base): 20mm thick ply-board constructed platform with metal reinforcement is fitted with non-slip mattress.
* Hand-Rails: Stainless Steel, 3.60 meter Long, fitted at Two Levels, for Adults & Children.
* Height adjustment: Hand Rails adjust from 75cm to 100cm. electrically.
* Width adjustment: From 40cm to 60cm electrically.
* Obstacles/Hurdles: Six (6) removable wooden Obstacles, with Magnets.
Accessories:
* Gliders: Two, Padded forearm supports with Grip handles, Positioned and moves atop bars.
* Obstacles: Six (6) removable wooden Obstacles with Magnets, to fix on Platform.
* Stop/Restrain Bars: 2 pieces, to fix on both side ends of Bars, while using Gliders.
* Balancing Board: One, for balance training.
* Rack for Accessories: One, with Three Shelves.
The quick, smooth, electric powered movement to different Heights & Widths helps to achieve maximum comfort for each patient & a real time saver to the therapists.
Gliders provides assistance to patients with hemiplegia, extremity or trunk weakness, balance problems or those who cannot bear weight on their wrist or hands.
Obstacles/Hurdles: Wooden Obstacles, with Magnets to form Abduction Board in Centre of the Bars. Or to make obstacles to jump/across.
SPECIFICATIONS:
* Platform (Base): 20mm thick ply-board constructed platform with metal reinforcement is fitted with non-slip mattress.
* Hand-Rails: Stainless Steel, 3.60 meter Long, fitted at Two Levels, for Adults & Children.
* Height adjustment: Hand Rails adjust from 75cm to 100cm. electrically.
* Width adjustment: From 40cm to 60cm electrically.
* Obstacles/Hurdles: Six (6) removable wooden Obstacles, with Magnets.
Accessories:
* Gliders: Two, Padded forearm supports with Grip handles, Positioned and moves atop bars.
* Obstacles: Six (6) removable wooden Obstacles with Magnets, to fix on Platform.
* Stop/Restrain Bars: 2 pieces, to fix on both side ends of Bars, while using Gliders.
* Balancing Board: One, for balance training.
* Rack for Accessories: One, with Three Shelves.
Categories: New Arrival, Physiotherapy Equipment
Be the first to review “Parallel Walking Bars, “AKAY”, Height & Width Electrically Adjustable. IMI 2948” Cancel reply
Related products
Trapeze Bar Overhead with Shoulder Pulley & Base for Medical Beds.
₹429.00
Product Details:
| Type | Assistive Aid |
| Brand | India Medico |
| Usage/Application | Assistive device for Bed Patients. |
| Medical Device: | Hospital bed Trapeze bar is a medical device. |
| Base: | Made of heavy gauge CRC Tube of 3mm wall thickness. |
| Overhead Bar: | Stainless Steel Tube is of 2mm wall thickness. |
| Shoulder Pulley: | Pulley with holding Strap & Two Handles to provide Shoulder & Elbow Physiotherapy. |
- Item Code:Â IMI-5230
- Production Capacity:Â 30
- Delivery Time:Â 3 weeks
- Packaging Details:Â Carton packing. Assembly required at the destination.
Rehab Workstation for Upper Extremities (Physio), IMI 2800
₹429.00
Product Details:
| Brand | IMI 2800 |
| Usage / Application | Improves ROM, flexibility, strengthening & endurance of fingers, grip, wrist, elbow & shoulder |
| Accessories Included | 15 most recognized therapy tools for a variety of patients |
| Dumbbells Set | One pair each of 1kg, 1.5kg, 2kg, 2.5kg & 3kg (Total weight: 20kg) |
| Weight Cuffs | One pair each of 0.5kg, 1kg, 1.5kg, 2kg & 3kg (Total weight: 16kg) |
| Medicine Balls | Set of five balls: 1kg, 2kg, 3kg, 4kg & 5kg |
IMI-2800 Rehab Workstation for Upper Extremities is a sturdy, mobile exercise station designed to support comprehensive upper-limb rehabilitation. It provides organized storage and access to multiple therapy tools required for effective patient treatment.
- Dumbbells set – 5 pairs (Total 20kg)
- Weight cuffs – 5 pairs (Total 16kg)
- Medicine balls – Set of five (1kg to 5kg)
- Resistive bands – Five resistance levels (5.5m length)
- Therapy putty – Five packs of 100gm in different resistances
- Shoulder pulley unit – One
- Axial shoulder wheel with supination & pronation attachment
- Grip exerciser with six springs
- Hand gym kit board for fingers & grip
- Wrist roll with resistance
- Hand skate roller
- Springs with marked tension – Set of five
- Shoulder abduction ladder
- Wire handles – Two
- Holding mitt – One
- Construction: Hardwood plyboard construction with three storage shelves
- Mounted on four 4" diameter lockable casters for easy mobility
- Port of Dispatch: Delhi
- Production Capacity: 20 Units
- Delivery Time: 4 Weeks
- Packaging Details: Packing charges 5%, GST @ 12%, transportation charges extra at actual. Carton packing.
High-Low Therapy cum Tilt Table, Combination model.
₹96,000.00
Product Details:
| Overall Dimension | Flat Top Size 70 wide x 195cm long. |
| Height Adjustable | Top adjusts in Height from 65cm to 100cm. |
| Brand | IMI 3117 |
| Tilt: | Horizontal to 90 degree Vertical & Fitted with Tilt Angle indicator. |
| Motors: | Table is fitted with Two Motor Actuators for Lift & Tilt. |
| Load Bearing: | Heavy-duty jack that safely accommodates up to 130kg load. |
- Production Capacity:Â 10
- Delivery Time:Â 4 Weeks
- Packaging Details:Â Carton.
Exercise Putty Board (Plasticine) (IMI 4211)
₹4,000.00
Product Details:
| Type | Exercise Equipment |
| Shape | Rectangular |
| Brand | IMI-4211 |
| Types | Exercise Equipment, ADL Aids |
| Operation Mode | Manual |
| Usage | Hospital |
| Foldable | YES |
| Material | WOODEN |
| FINISH | LAMINATED WOOD |
| USE | FOR HAND EXERCISE |
- Item Code:Â IMI-4211
- Pay Mode Terms:Â T/T (Bank Transfer),D/P,D/A
- Port of Dispatch:Â 1
- Production Capacity:Â 500
- Delivery Time:Â 1 Week
- Packaging Details:Â Carton.
Pin-Spots & Mirror Ball Bundle With Rotating Motor, IMI 1305
₹23,000.00
Product Details:
| Material | Mirror/Glass |
| Brand | IMI 1305 |
| Usage/Application | For Children with Special Need |
| Usage | Sensory Room Tool |
| Size/Dimension | Mirror Ball-30 cm |
| Power | 220V AC . |
| Lights | LED & Red - Blue Spot Lights |
| Wall Fitting | System mounted on Wall Board |
- Production Capacity:Â 100
- Delivery Time:Â 4 Weeks.
- Packaging Details:Â Carton Packing. Assembly is required at the destination.
Mirror Chimeabout, IMI 1374
₹9,000.00
Product Details:
| Brand | IMI 1374 |
| Usage/Application | For Children with Special Needs |
| Age | 2-15 YEARS |
| Usage | Encourages gross motor skills in handling of the components. |
| Product Type | Sensory Tools |
| Chimeabout: | The spinning frame with jangly shiny leaves. |
| Frame: | Wooden stand with Six Arms, mounted on ball-bearings & Rotate with ease. |
- Production Capacity:Â 100
- Delivery Time:Â 4 weeks
- Packaging Details:Â Carton Packing.
Exercise Staircase Straight Type (75cm Wide)
₹66,000.00
Product Details:
| Usage/Application | Gym |
| Material | Wooden |
| Brand | IMI |
| Usage | Household, Hospital |
| Model Number | 2957 |
| Operation Mode | Manual |
| Color | Natural Wood Colour |
| Age Group | Adult |
| Type | Strait |
- Item Code:Â IMI-2957
- Pay Mode Terms:Â L/C (Letter of Credit),T/T (Bank Transfer),D/A
- Port of Dispatch:Â Delhi
- Production Capacity:Â 20-25
- Delivery Time:Â 2-3 Weeks
- Packaging Details:Â Bundle,Carton.
Tilt Table, Manual (Physiotherapy), IMI-3120
₹39,000.00
Product Details:
| Age Group | Adult Size |
| Model No. | IMI 3120 |
| Table Top Size | 198cm (L) × 61cm (W) × 82cm (H) |
| Range of Tilt | Adjustable from 0° to 90° with tilt angle indicator |
| Patient Safety | Fitted with three wide safety straps |
| Mobility | 10cm diameter lockable castors |
IMI 3120 Manually Operated Tilt Table is designed with foam padded upholstery and works smoothly to the standing position using an easy-to-turn worm gear arrangement that locks at any required angle.
- Tilts on two heavy-duty bush bearings
- 35mm thick foam padded upholstery
- Sealed heavy-duty worm gear system with four ball bearings
- Removable operating handle
- Welded base frame (75cm wide) for enhanced stability
- Rectangular & square steel tube construction
- Foam padded removable footboard for easy entry & exit
- Powder-coated finish in light cream color
- Maximum weight capacity: 120kg
- Pay Mode Terms: L/C, T/T (Bank Transfer), D/A
- Port of Dispatch: Delhi
- Production Capacity: 50 Units
- Delivery Time: 4 Weeks
- Packaging Details: Crate / Bundle (Assembly required at destination)


Reviews
There are no reviews yet.