High-Low Massage Table With Shirodhara Yantra.IMI 2287
₹140,000.00
| Model Name/Number | IMI 2287 |
| Height Adjustment: | Table Top height is adjustable from 52cm to 95cm. |
| Lifting System: | Fitted with the extremely powerful motor & jack system. |
| Sirodhara Yantra: | Yantra, an electrical, automatic unit with digital controls for Oil flow & Oil Temperature. |
| Oil Heating: | Unit is fitted with Digital Temperature Indicator cum Controller. |
| Massage Table: | Variable height dharapathy is suitable for Abhyanga, Shirodhara & Nasyam etc. |
| Temperature: | Unit is fitted with Digital Temperature Indicator cum Controller |
| Oil Dhara: | The oil dhara flow can be controlled digitally. |
| Availability | In Stock |
| View in Hindi | हाई-लो मसाज टेबल शिरोधारा यंत्र के साथ। |
IMI 2287, Variable height dharapathy is suitable for abhyanga, shirodhara and nasyam etc. The top is electrically adjustable in height with heavy duty imported system for an easy access & transfer of patients from wheel chairs and doctors can give treatment while sitting or standing.SPECIFICATIONS; Massage Table; * Dharapathy/Abhyanga-pattika: Size 210cm long x 80cm wide, constructed of mill jointed hard wooden board with natural finish. * Construction: Heavy Steel Frame, with heavy duty bush-bearings for easy Operation. * Height Adjustment : Table height is adjustable from 52cm to 95cm. * Lifting System : Fitted with the extremely powerful motor (imported, jack system) that safely accommodates heavy Patients. And ensures rapid and noiseless height adjustments with hand held switch.* Finish : Powder coated Frame, beautifully finished.* Power : Unit Operates on 220V AC.SPECIFICATIONS; Shirodhara Yantra; Shirodhara Yantra electrical, an automatic unit with digital controls for Oil flow & Oil Temperature. Unit is fitted with Treatment timer & electrical oscillatory movement of shirodhara oil pipe. * Oil Filtration & Collecting : Yantra is fitted with stainless steel sink & sieve for Oil Collecting & Filtration. * Oil Temperature Controls : Unit is fitted with Digital Temperature Indicator cum Controller to control the temperature of the oil. * Oil Pump : One, low voltage DC motor pump to re-circulate the oil. * Oil Dhara : The oil dhara flow can be controlled digitaly. Oil is lifted and Tel Dhara drops on patient’s forehead automatically. * Shirodhara Movement : An AC motor is fitted for oscillatory movement of oil dhara pipe. It can be stopped if not required.* Timer : An electrical 60 minuts Timer stops the treatment at pre-fixed time. * Construction : The metal cabinet with chrome plated push handle is mounted on four wheels and has Powder coated finish. * Power : 220V AC.
Categories: Panchkarma(Ayurvedic) Products, hot deals
Be the first to review “High-Low Massage Table With Shirodhara Yantra.IMI 2287” Cancel reply
Related products
Rehab Workstation for Upper Extremities (Physio), IMI 2800
₹429.00
Product Details:
| Brand | IMI 2800 |
| Usage / Application | Improves ROM, flexibility, strengthening & endurance of fingers, grip, wrist, elbow & shoulder |
| Accessories Included | 15 most recognized therapy tools for a variety of patients |
| Dumbbells Set | One pair each of 1kg, 1.5kg, 2kg, 2.5kg & 3kg (Total weight: 20kg) |
| Weight Cuffs | One pair each of 0.5kg, 1kg, 1.5kg, 2kg & 3kg (Total weight: 16kg) |
| Medicine Balls | Set of five balls: 1kg, 2kg, 3kg, 4kg & 5kg |
IMI-2800 Rehab Workstation for Upper Extremities is a sturdy, mobile exercise station designed to support comprehensive upper-limb rehabilitation. It provides organized storage and access to multiple therapy tools required for effective patient treatment.
- Dumbbells set – 5 pairs (Total 20kg)
- Weight cuffs – 5 pairs (Total 16kg)
- Medicine balls – Set of five (1kg to 5kg)
- Resistive bands – Five resistance levels (5.5m length)
- Therapy putty – Five packs of 100gm in different resistances
- Shoulder pulley unit – One
- Axial shoulder wheel with supination & pronation attachment
- Grip exerciser with six springs
- Hand gym kit board for fingers & grip
- Wrist roll with resistance
- Hand skate roller
- Springs with marked tension – Set of five
- Shoulder abduction ladder
- Wire handles – Two
- Holding mitt – One
- Construction: Hardwood plyboard construction with three storage shelves
- Mounted on four 4" diameter lockable casters for easy mobility
- Port of Dispatch: Delhi
- Production Capacity: 20 Units
- Delivery Time: 4 Weeks
- Packaging Details: Packing charges 5%, GST @ 12%, transportation charges extra at actual. Carton packing.
Vestibular Swing System With 5 Swings, IMI 1512
₹50,000.00
Product Details:
| Usage/Application | Sensory Motor Treatment. |
| Age | Suitable for children under 14 years of age. |
| Types | Vestibular Swing System |
| Brand | IMI 1512 |
| Operation Mode | Manual |
| Usage | Vestibular Treatment |
| Application | For Children with Special Needs |
| Mounting | Floor |
| Finishing | Powder Coated |
- Pay Mode Terms: L/C (Letter of Credit),T/T (Bank Transfer),D/P,D/A
- Port of Dispatch: Delhi
- Production Capacity: 30-40
- Delivery Time: 4 Weeks
- Packaging Details: Carton packing. Assembly is required at the destination.
Avagahah-Swedan, Full-Body Oil Bath, IMI-2255
₹95,000.00
Product Details:
| Brand | IMI 2255 |
| Dimension | 120cm long x 55cm wide x 50cm deep |
| Water Heater | Oil Heater 1 kw |
| Construction: | Koshat's/Tub's bottom & sides with round upper rim is made of 16 gauge S.S. Sheet (304grade) |
| Motor Pump: | An Oil Pump is provided with a Hand-held body-jet-Spray-nozzle for specific Oil jet massage. |
| Oil Flow: | Pressure of Oil-flow can be controlled from Minimum to Maximum with control valve. |
- Port of Dispatch: Delhi.
- Production Capacity: 10
- Delivery Time: 4 Weeks
- Packaging Details: Carton packing.
Vaman Peeth Set With Fixed Height Table & Chair, Imi 2256:
₹35,000.00
Product Details:
| Age | <18 |
| Medicine Type | Vaman Therapy Equipment |
| MATERIAL | Tubular Frame with Wooden Rungs |
| Operation mode | Manual |
| BACKREST | Adjustable |
| HEADREST | Adjustable |
| TABLE | On Wheels |
- Item Code: IMI-2256
- Port of Dispatch: Delhi
- Production Capacity: 100
- Delivery Time: 3 Weeks
- Packaging Details: Carton.
Nadi Swedan Yantra With Low Water Sensor, IMI 2267
₹71,000.00
| Power | 3 Kw, 220V AC |
| Usage/Application | Pain Management |
| Condition | New |
| Phase | Single Phase |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Brand | IMI 2267 |
| Steam Outlet | Special Nozzle outlet |
| Safety: | Fitted with safety pressure valve, steam flow control valve and Pressure gauge. |
| Timer: | 60 minutes, to control the working of steam generator. |
| Herbal Basket: | Perforated Stainless Steel Herbal Basket on stand is provided for placing Herbs. |
| Availability | In Stock |
IMI 2267. Semi-Automatic Steam generator for Nadi Sweden is suitable for giving steam at a particular area with a specifically designed hand held nozzle. SPECIFICATIONS:
* Steam-Generator: Heavy, food grade Aluminium body steam generator with outer lid (OL).
* Water-Level: Unit is fitted with minimum water level Cut Off switch for the safety of heater.
* Steam Sprayer: Stainless steel Hand held sprayer with wooden handle & aluminium water strainer is fitted with special high pressure steam hose.
* Heater: Yantra is fitted with 3 Kw electric heater.
* Temperature Controller: Unit is fitted with Digital Temperature Indicator cum Controller.
* Safety: Fitted with safety pressure valve, steam flow control valve and Pressure gauge,
* Herbal Basket: Perforated Stainless Steel Herbal Basket on stand is provided for placing Herbs in steamer.
* Timer: 60 minutes, to control the working of steam generator.
* Water Capacity: Maximum 22lit. Can operate with minimum 12lit of water to save electricity.
* Mounting: Unit is mounted on Powder-coated Steel frame & fitted with four wheels for easy mobility.
* Power: 3 kW, Heater. 220V AC. Note: You have to fill water manually in steam generator, When Low Water Sensor cuts off the Electric supply, and restart the unit after water filling.
High-Low Treatment Couch/Table (Electrical).
₹96,000.00
Product Details:
| Overall Dimension | Size 195cm long x 70cm wide. Height adjustable |
| Height Adjustable | Adjustable from 50cm to 95cm. |
| Brand | IMI 3115 |
| Construction: | Three-section Variable height Couch/Table is suitable for Examination, Treatments, & Manipulation. |
| Top: | Thick Upholstered Top. |
| Head End: | With Breathing Hole & Plug & can be Elevated or Lowered with Gas Spring. |
| Operation: | Rapid and Noiseless height adjustments with Hand Held Switch. |
- Construction: Heavy Steel Frame, with heavy duty '8' ball-bearings for easy Operation.
- Top: Upholstered, Size 195cm long x 70cm wide. Height adjustable.
- Head-End : With Breathing Hole & Plug. Head end elevates & can also be lowered to -20 deg. for some postural drainage & manipulation techniques
- Backrest : Backrest elevates (upto 60 degrees) so that the Back can be raised for manipulation techniques & more comfortable sitting.
- Height : Table height is adjustable from 50cm to 95cm. Table provides smooth, quiet lift with Hand held switch.
- Lifting System : Fitted with the extremely powerful motor (imported, jack system) that safely accommodates heavy Patients. And ensures rapid and noiseless height adjustments with hand held switch.
- Finish : Powder coated Frame, beautifully finished.
- Power : Unit Operates on 220V AC.
- Pay Mode Terms: L/C (Letter of Credit),T/T (Bank Transfer),D/A
- Port of Dispatch: Delhi
- Production Capacity: 10
- Delivery Time: 3 weeks
- Packaging Details: Carton. Assembly required at the destination.
Aarshh Vashapa Swedan Yantra, IMI-2265
₹39,000.00
Product Details:
| Usage | Panchakarma Therapy |
| Age | <20 |
| Brand | IMI 2265 |
| STEAM | STEAMER GENERATOR |
| STEAMER CAPACITY | 2 LTR. |
| STEAM CONTROLLER | YES |
- Item Code: IMI-2265
- Port of Dispatch: Delhi
- Production Capacity: 50
- Delivery Time: 4 Weeks
- Packaging Details: Carton packing.
Nasya Peeth, Imi 2258, With Semi-Recumbent Positioning
₹33,000.00
Product Details:
| Medicine Type | Nasya Karma |
| Usage/Application | Nasya Karma in Panchakarma Therapy |
| Model Name/Number | IMI 2258 |
| Operation mode | Panchakarma Therapy,Manual |
| Head Support | Fitted with adjustable Head support. |
| Sitting | Patient sit in semi-recumbent position |
- Item Code: IMI-2258
- Port of Dispatch: Delhi
- Production Capacity: 50
- Delivery Time: 4 Weeks
- Packaging Details: Carton.


Reviews
There are no reviews yet.