Nadi Swedan Yantra With Low Water Sensor, IMI 2267
₹71,000.00
| Power | 3 Kw, 220V AC |
| Usage/Application | Pain Management |
| Condition | New |
| Phase | Single Phase |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Brand | IMI 2267 |
| Steam Outlet | Special Nozzle outlet |
| Safety: | Fitted with safety pressure valve, steam flow control valve and Pressure gauge. |
| Timer: | 60 minutes, to control the working of steam generator. |
| Herbal Basket: | Perforated Stainless Steel Herbal Basket on stand is provided for placing Herbs. |
| Availability | In Stock |
IMI 2267. Semi-Automatic Steam generator for Nadi Sweden is suitable for giving steam at a particular area with a specifically designed hand held nozzle. SPECIFICATIONS:
* Steam-Generator: Heavy, food grade Aluminium body steam generator with outer lid (OL).
* Water-Level: Unit is fitted with minimum water level Cut Off switch for the safety of heater.
* Steam Sprayer: Stainless steel Hand held sprayer with wooden handle & aluminium water strainer is fitted with special high pressure steam hose.
* Heater: Yantra is fitted with 3 Kw electric heater.
* Temperature Controller: Unit is fitted with Digital Temperature Indicator cum Controller.
* Safety: Fitted with safety pressure valve, steam flow control valve and Pressure gauge,
* Herbal Basket: Perforated Stainless Steel Herbal Basket on stand is provided for placing Herbs in steamer.
* Timer: 60 minutes, to control the working of steam generator.
* Water Capacity: Maximum 22lit. Can operate with minimum 12lit of water to save electricity.
* Mounting: Unit is mounted on Powder-coated Steel frame & fitted with four wheels for easy mobility.
* Power: 3 kW, Heater. 220V AC. Note: You have to fill water manually in steam generator, When Low Water Sensor cuts off the Electric supply, and restart the unit after water filling.
* Steam-Generator: Heavy, food grade Aluminium body steam generator with outer lid (OL).
* Water-Level: Unit is fitted with minimum water level Cut Off switch for the safety of heater.
* Steam Sprayer: Stainless steel Hand held sprayer with wooden handle & aluminium water strainer is fitted with special high pressure steam hose.
* Heater: Yantra is fitted with 3 Kw electric heater.
* Temperature Controller: Unit is fitted with Digital Temperature Indicator cum Controller.
* Safety: Fitted with safety pressure valve, steam flow control valve and Pressure gauge,
* Herbal Basket: Perforated Stainless Steel Herbal Basket on stand is provided for placing Herbs in steamer.
* Timer: 60 minutes, to control the working of steam generator.
* Water Capacity: Maximum 22lit. Can operate with minimum 12lit of water to save electricity.
* Mounting: Unit is mounted on Powder-coated Steel frame & fitted with four wheels for easy mobility.
* Power: 3 kW, Heater. 220V AC. Note: You have to fill water manually in steam generator, When Low Water Sensor cuts off the Electric supply, and restart the unit after water filling.
Categories: Panchkarma(Ayurvedic) Products, New Arrival
Be the first to review “Nadi Swedan Yantra With Low Water Sensor, IMI 2267” Cancel reply
Related products
Vasti Yanthram with Two Vasti Tips (Bronze), IMI-2316
₹3,000.00
Product Details:
| Usage/Application | Panchakarma Clinics |
| Material | Bronze |
| Model Name/Number | IMI 2316 |
| Usage | Clinical, Hospital |
| Electric Steam Developer | NA |
| Function | MANUAL |
| Number Of Wheels | NA |
- Pay Mode Terms: L/C (Letter of Credit),T/T (Bank Transfer),D/A
- Port of Dispatch: Delhi
- Production Capacity: 100
- Delivery Time: 2 Weeks
- Packaging Details: Carton.
Parallel Walking Bars, “AKAY”, Height & Width Electrically Adjustable. IMI 2948
₹330,000.00
| Equipment Type | Parallel Walking Bars |
| Brand | IMI 2948 |
| Usage/Application | Gait Training Parallel Walking Bars. |
| Platform Base: | Water proof ply-board constructed platform with metal reinforcement. |
| Hand Rails: | Stainless Steel, 360 cm Long, fitted at Two Levels, for Adults & Children. |
| Height: | Hand Rails adjust from 75cm to 100cm. electrically. |
| Width: | Width adjustment from 40cm to 60cm electrically. |
| Gliders: | Two, Padded forearm supports with Grip handles. |
| Availability | In Stock |
IMI 2948. "Akay" Gait Training Parallel Bars provides independent Height & Width adjustment with a touch of a Button.
The quick, smooth, electric powered movement to different Heights & Widths helps to achieve maximum comfort for each patient & a real time saver to the therapists.
Gliders provides assistance to patients with hemiplegia, extremity or trunk weakness, balance problems or those who cannot bear weight on their wrist or hands.
Obstacles/Hurdles: Wooden Obstacles, with Magnets to form Abduction Board in Centre of the Bars. Or to make obstacles to jump/across.
SPECIFICATIONS:
* Platform (Base): 20mm thick ply-board constructed platform with metal reinforcement is fitted with non-slip mattress.
* Hand-Rails: Stainless Steel, 3.60 meter Long, fitted at Two Levels, for Adults & Children.
* Height adjustment: Hand Rails adjust from 75cm to 100cm. electrically.
* Width adjustment: From 40cm to 60cm electrically.
* Obstacles/Hurdles: Six (6) removable wooden Obstacles, with Magnets.
Accessories:
* Gliders: Two, Padded forearm supports with Grip handles, Positioned and moves atop bars.
* Obstacles: Six (6) removable wooden Obstacles with Magnets, to fix on Platform.
* Stop/Restrain Bars: 2 pieces, to fix on both side ends of Bars, while using Gliders.
* Balancing Board: One, for balance training.
* Rack for Accessories: One, with Three Shelves.
Vaman Peeth Set With Fixed Height Table & Chair, Imi 2256:
₹35,000.00
Product Details:
| Age | <18 |
| Medicine Type | Vaman Therapy Equipment |
| MATERIAL | Tubular Frame with Wooden Rungs |
| Operation mode | Manual |
| BACKREST | Adjustable |
| HEADREST | Adjustable |
| TABLE | On Wheels |
- Item Code: IMI-2256
- Port of Dispatch: Delhi
- Production Capacity: 100
- Delivery Time: 3 Weeks
- Packaging Details: Carton.
Avagahah-Swedan, Full-Body Oil Bath, IMI-2255
₹95,000.00
Product Details:
| Brand | IMI 2255 |
| Dimension | 120cm long x 55cm wide x 50cm deep |
| Water Heater | Oil Heater 1 kw |
| Construction: | Koshat's/Tub's bottom & sides with round upper rim is made of 16 gauge S.S. Sheet (304grade) |
| Motor Pump: | An Oil Pump is provided with a Hand-held body-jet-Spray-nozzle for specific Oil jet massage. |
| Oil Flow: | Pressure of Oil-flow can be controlled from Minimum to Maximum with control valve. |
- Port of Dispatch: Delhi.
- Production Capacity: 10
- Delivery Time: 4 Weeks
- Packaging Details: Carton packing.
Nasya Peeth, Imi 2258, With Semi-Recumbent Positioning
₹33,000.00
Product Details:
| Medicine Type | Nasya Karma |
| Usage/Application | Nasya Karma in Panchakarma Therapy |
| Model Name/Number | IMI 2258 |
| Operation mode | Panchakarma Therapy,Manual |
| Head Support | Fitted with adjustable Head support. |
| Sitting | Patient sit in semi-recumbent position |
- Item Code: IMI-2258
- Port of Dispatch: Delhi
- Production Capacity: 50
- Delivery Time: 4 Weeks
- Packaging Details: Carton.
Bubble-Tube Column With Mirrors (IMI 1303)
| Model | 1303 |
| Brand | IMI |
| Usage | Personal, Clinical, Sensory Room, Hospital |
| Location | Delhi |
| Automation Grade | LED Source |
| Foldable | Non Folding |
| Frequency | 220V AC |
| Product Type | Sensory Room Tool |
| Availability | In Stock |
1. Sensory Integration Therapy is the mainstream clinical approach to treating Sensory Integration Disorder. This type of therapy is usually performed by an occupational therapist or physical therapist who takes "patients" through a series of sensory and motor skill exercises.
An essential element to any multi-sensory room, bubble tubes are captivating pieces of sensory equipment, the combination of ever-changing bubbles and colors creates a magical focus point in any darkened area.
Bubble tubes are perhaps the most distinctive accessory in multi-sensory environments, whether it is in a calming room or an interactive room, the array of changing colors and moving bubbles gets everyone attracted to its relaxing effects.
People with Sensory Processing Disorder (SPD) get a positive response when watching bubble tubes in action, since they provide a tracking activity that helps to improve visual development, color recognition, visual perception and communications skills.
The bubble tubes themselves can promote and enhance your patient''s level of relaxation, creating a calming effect.
How Does A Bubble Tube Work?
With water inside the bubble tube the air that is blown into the tube causes moving bubbles to shimmer and flicker with static and / or constantly changing colours. The resultant effect is calming and draws attention. This effect helps promote visual stimulation and encourages touch through the faint vibration.
Every IMI bubble tube is illuminated by LED technology to make sure your bubble tube is always bright, and vibrantly colorful. Because LEDs need rarely be changed, your IMI bubble tube comes with a virtual lifetime guarantee.
IMI are the leading bubble tube designer, developer and manufacturer. Through years of extensive research IMI have now developed, unquestionably, the best bubble tube available in the market. IMI have also worked hard to produce the quietest bubble tube.
Bubble tube features a stylish base and top & with three mirrors at the back to have colourful tube reflections with a wide range of amazing light effects. An IMI Bubble Tube can be used by anyone of any age or ability.
Nasya Peeth, Imi 2258, With Semi-Recumbent Positioning
₹33,000.00
Product Details:
| Medicine Type | Nasya Karma |
| Usage/Application | Nasya Karma in Panchakarma Therapy |
| Model Name/Number | IMI 2258 |
| Operation mode | Panchakarma Therapy,Manual |
| Head Support | Fitted with adjustable Head support. |
| Sitting | Patient sit in semi-recumbent position |
- Item Code: IMI-2258
- Port of Dispatch: Delhi
- Production Capacity: 50
- Delivery Time: 4 Weeks
- Packaging Details: Carton.
Aarshh Vashapa Swedan Yantra, IMI-2265
₹39,000.00
Product Details:
| Usage | Panchakarma Therapy |
| Age | <20 |
| Brand | IMI 2265 |
| STEAM | STEAMER GENERATOR |
| STEAMER CAPACITY | 2 LTR. |
| STEAM CONTROLLER | YES |
- Item Code: IMI-2265
- Port of Dispatch: Delhi
- Production Capacity: 50
- Delivery Time: 4 Weeks
- Packaging Details: Carton packing.


Reviews
There are no reviews yet.