Shoulder Abduction Ladder, Vertical, IMI 2813
₹4,000.00
Product Details:
| Brand | IMI |
| Model Name/Number | IMI 2813 |
| Size | Standard |
| Usage | Personal, Hospital, Clinical |
| Finish | PLASTIC |
| Age Group | 16 to 80 years |
| Usage/Application | Shoulder Exerciser |
Shoulder & Finger Ladder with Nylon-Plastic Steps & Wooden base is useful for shoulder abduction exercises. * Unit Size: 8cm wide x 6cm deep x 110cm high. * Ladder is fitted with 30 Steps & Steps are 40mm wide and 40mm deep.* Steps: Plastic steps are grouped in Five different colors.* Step are numbered to give feed-back to the patient and to keep record of progress.* Mounting: Wall mountable unit, set include mounting hardware.* Finish: Base with natural wood-polish finish.
Additional Information:
- Item Code: IMI-2813
- Port of Dispatch: New Delhi
- Production Capacity: 1000
- Delivery Time: 2 weeks
- Packaging Details: Carton packing.
Category: Shoulder, Arm & Hand Exercise units
Be the first to review “Shoulder Abduction Ladder, Vertical, IMI 2813” Cancel reply
Related products
REHAB WORKSTATION for UPPER EXTREMITIES (Physio)
₹100,000.00
Product Details:
| Material | Different materials |
| Type | Physiotherapy Equipment |
| Shape | Rectangular |
| Brand | IMI 2800 |
| Usage/Application | To improve: ROM, Flexibility, Strengthening & Endurance of Fingers, Grip, Wrist, Elbow & Shoulder. |
- Production Capacity: 20
- Delivery Time: 4 Weeks
- Packaging Details: Carton packing.
Arm Exerciser, For Elbow & Shoulder.
₹25,000.00
Product Details:
| Usage/Application | Arm, Elbow & Shoulder Exerciser |
| Model | IMI 2816 |
| Weight plates: | One Set, 10 X 1kg painted M.S. Plates in a set. |
| Pulley Block; | Swivel pulley-block with Height Adjustment at different Levels. |
| Rope Adjuster; | Rope length can be adjusted as per Height level of Pulley Block. |
| Handles: | Two, (One for single grip & One for both hands). |
- Item Code: IMI-2816
- Port of Dispatch: Delhi
- Production Capacity: 50
- Delivery Time: 1-2 Weeks
- Packaging Details: Carton packing
Therapy Putty, 100 Grams Pack, for Fingers & Grip
₹850.00
Product Details:
| Type | Putty for Fingers & Grip Exercises. |
| Model | IMI 4202 |
| Weight | 100gms |
| Color | Red, Green, Blue, or Purple |
| Therapy Putty: | Designed to meet a wide range of hand / arm strengthening needs. |
| Putty: | Putty is Bleed proof, nontoxic, clean & non-oily. |
| Putty: | Can be Squeezed, Stretched, Twisted or Pinched. |
| Packing: | Pack of 100 gms of single colour Putty. |
- One pack of 100 grams of single resistance.
- Pay Mode Terms: L/C (Letter of Credit),T/T (Bank Transfer),D/A,Other
- Port of Dispatch: New Delhi
- Production Capacity: 100 Packs
- Delivery Time: Two days after receipt of payment
- Packaging Details: Door delivery by courier to any Metro city.
Resistive Exercise Band (Stretch-It), 1.7 Mtr. Long, IMI 8081
₹700.00
Product Details:
| Usage/Application | Resistive treatment and exercise system |
| Brand | IMI 8081C |
| Usage | Office, Gym, Household |
| Features | Portable |
| Pack Size | 1.7 meter long |
| Type | Exercise Band |
| Dimension | 15cm wide x 1.7 meter long |
| Length | 1.7 meter long |
| Operation Mode | Manual |
| Portable | Yes |
| Model No. | IMI 8081C |
- Resistance Colour
- Medium-Light: Red.
- Item Code: IMI-8081C
- Pay Mode Terms: L/C (Letter of Credit),T/T (Bank Transfer),D/A
- Port of Dispatch: New Delhi
- Production Capacity: 1000
- Delivery Time: One Week.
- Packaging Details: Carton. Delivery through courier
Shoulder Wheel with 360 Deg. Scale
₹23,000.00
Product Details:
| Model Name/Number | IMI 2801 |
| Construction: | 100cm diameter, tubular steel constructed Wheel. |
| Arc of motion: | Can be varied on Stainless steel Arm from 30cm to 80cm. |
| Height Adjustment: | Two wall boards are fitted with Two STAINLESS STEEL channels. Height Adjustment 50cm. |
| Feed Back: | A 360 degree scale is provided on the drum to measure & record the degree of revolution. |
| Mounting: | Wall mountable unit, set include mounting hardware. |
- Pay Mode Terms: L/C (Letter of Credit),T/T (Bank Transfer),D/P,D/A
- Port of Dispatch: New Delhi
- Production Capacity: 100
- Delivery Time: 4 to 6 weeks
- Packaging Details: Carton, Size 43" x 43" x 13".
Rowing Machine Cum Sliding Seat, with Adjustable Base.
₹30,000.00
Product Details:
| Resistance Type | Springs Resistance |
| Max User Weight | 120 kg |
| Resistance Level | Five Springs |
| Model Name/Number | IMI 2819 |
| Type | Exercises of both upper and lower limbs |
| Resistance Technology | Spring Loaded |
| Target Muscle | Upper & Lower Body Parts |
| Accessory Type | Handle Grip, Nylon Pulley |
| Warranty | One Year |
| Surface Finish | Chrome Plated & Powder Coated |
| Is It Adjustable | Adjustable |
- Pay Mode Terms: L/C (Letter of Credit),T/T (Bank Transfer),D/A
- Port of Dispatch: Delhi
- Production Capacity: 40
- Delivery Time: 4 Weeks
- Packaging Details: Carton
Nautical Cum Shoulder Wheel
₹26,000.00
Product Details:
| Mount Type | Wall Mounted |
| Wheel Diameter | 100 cm |
| Resistance Type | Brake Drum |
| Model Name/Number | IMI 2803 |
| Construction: | 100cm diameter, tubular steel constructed Wheel. |
| Nautical Wheel: | Fitted with 12cm long 8 handles on a tubular circle for Nautical Motion Exercises. |
| Arc of Motion: | Shoulder Arc of motion can be varied on Stainless steel Arm from 30cm to 80cm. |
| Height Adjustment: | Two wall boards are fitted with Two STAINLESS STEEL channels for adjustment. |
| Feed Back: | A 360 degree scale is provided on the drum to measure & record the degree of revolution. |
- Pay Mode Terms: L/C (Letter of Credit),T/T (Bank Transfer),D/P,D/A
- Port of Dispatch: Delhi
- Production Capacity: 40
- Delivery Time: 3-4 Weeks
- Packaging Details: Carton packing, assembly required at destination.
Skate Roller for Elbow-Shoulder-Leg, Foam Padded, IMI 2866
₹2,200.00
Product Details:
| Brand | India Medico |
| Size | Free Size |
| Model Name/Number | IMI 2866 |
| Suitable: | Skate Roller is suitable to increase Elbow, Shoulder & Leg range of motion. |
| Size: | Skate Board size: 6" x 12" (15cm x 30cm) long. |
| Wheels: | Roller is fitted with Four, 38mm (1.5") Caster Wheels. |
| Straps: | Roller is fitted with Velcro straps to hold Arm or Leg. |
| Usage: | Useful for Range of Motion (ROM) exercises. |
- Production Capacity: 100
- Delivery Time: 1 Week
- Packaging Details: Carton.


Reviews
There are no reviews yet.