Slanted Walking Balance Board, IMI 1482-2
₹18,000.00
Product Details:
| Type | Balance Board |
| Condition | New |
| Model | IMI 1482 |
| Construction; | Constructed of polished hard wood with nonslip mattress on the tread. |
| Size; | Overall size; 70″long X 12″wide. |
IMI-1482. Slanted Walking Board.
Unique balance board activity provides both side slanted surfaces for walking. * Slanted board’s both sides are adjustable to slant from inside to outside at 15 deg, 30 deg, and 45 degree angles. * Constructed of polished hard wood with nonslip mattress on the tread. * Overall size; 70″long X 12″wide.
Additional Information:
- Pay Mode Terms: L/C (Letter of Credit), T/T (Bank Transfer), D/A
- Port of Dispatch: Delhi
- Production Capacity: 50
- Delivery Time: 4 Weeks
- Packaging Details: Carton.
Category: Occupational Therapy Equipment
Be the first to review “Slanted Walking Balance Board, IMI 1482-2” Cancel reply
Related products
Reacher Pistol Grip
₹4,000.00
Product Details:
| Features | Fixed |
| Brand | IMI |
| Type | Mobility Aids |
| Condition | New |
| Material | Aluminium |
| Usage/Application | Clinical |
| Operation Mode | Manual |
| Age Group | 26-40 Yrs, Above 40 Yrs |
| Model No. | 1867 |
- Item Code: IMI-1867
- Pay Mode Terms: T/T (Bank Transfer), D/P, D/A
- Port of Dispatch: Delhi
- Production Capacity: 100-150
- Delivery Time: 1-2 Weeks
- Packaging Details: Box, Carton.
Sanding Unit Overhead with Stand & Seat. IMI 1466
₹44,000.00
Product Details:
| Model | 1466 |
| Brand | IMI |
| Material | Wooden |
| Usage | Clinical, Hospital |
| Automation Grade | NA |
| Capacity | NA |
| Foldable | NO |
| Frequency | NA |
| Hand Brake | NA |
- Height: 6"
- Material: Stainless steel
- with stand
- Item Code: IMI-1466
- Pay Mode Terms: T/T (Bank Transfer),D/P,D/A
- Port of Dispatch: Delhi
- Production Capacity: 30
- Delivery Time: 1-2Weeks
- Packaging Details: Carton.
IMI-1891 Target Game (Hit & Score)
₹23,000.00
Product Details:
| Usage | Hospital, Personal, Clinical |
| Condition | New |
| Types | Exercise Equipment, Communication Devices |
| Type | Exercise Equipment |
| Operation Mode | Manual |
| Features | Portable |
| Model No. | 1891 |
| Application | Commercial Usage |
| Brand | IMI |
- Item Code: IMI-1891
- Pay Mode Terms: T/T (Bank Transfer),D/P,D/A,Western Union
- Port of Dispatch: Delhi
- Production Capacity: 50-70
- Delivery Time: 1Week
- Packaging Details: Carton.
Pyramid Round, IMI 1591
₹5,500.00
Product Details:
| Brand | IMI 1591 |
| Usage/Application | Pyramid develops size consistency, concept and sequential placement |
| Height | Central Peg 40 cm (16") high. |
| Blocks | Wooden Blocks are of 5cm to 17cm in diameter. |
| Base | Laminated & Painted wooden base. |
- Pay Mode Terms: L/C (Letter of Credit),T/T (Bank Transfer),D/A
- Port of Dispatch: Delhi
- Production Capacity: 100
- Delivery Time: 4Week
- Packaging Details: Carton.
Trampoline Balance Coordination Unit, IMI 1602
₹22,000.00
Product Details:
| Usage/Application | Perfect for strengthening & coordination exercises. |
| Model No. | IMI 1602 |
| Type | Balance & Coordination |
| Gripping Handle: | Is adjustable in height & angle to eliminates the fear of losing balance or falling. |
| Frame: | Round Frame Size: Approx. 120cm diameter. |
| Trampoline: | Encourages Balance and muscular control even in an uncoordinated child. |
- Unique construction absorbs shock of bounce.
- Grip handle eliminates the fear of losing balance or falling.
- Frame is constructed of oven baked tubular pipe, with Heavy-duty nylon mat.
- Heavy springs attaches mat to the frame for action.
- Round Frame Size: Approx. 120cm diameter.
- Pay Mode Terms: L/C (Letter of Credit), T/T (Bank Transfer), D/P, D/A
- Port of Dispatch: Delhi
- Production Capacity: 40
- Delivery Time: 4 weeks
- Packaging Details: Carton.
Sanding Unit for Reciprocal Exercise with Adjustable Incline. IMI 1462
₹20,000.00
Product Details:
| Usage/Application | Reciprocal, Hand, Elbow & Shoulder Exerciser. |
| Model | IMI 1462 |
| Upper Plank: | 30cm wide x 100cm high with centre divider and with a scale to measure the progress. |
| Inclination: | Angle of inclination can be adjusted from Horizontal to Vertical position. |
| Movement: | Two pulleys are fitted at the top of upper plank for reciprocal hand-shoulder exercises. |
| Sanding Blocks: | Three sets of sanding hand blocks with different grasp holds. |
- Item Code: IMI-1462
- Pay Mode Terms: L/C (Letter of Credit),T/T (Bank Transfer),D/P,D/A
- Port of Dispatch: Delhi
- Production Capacity: 40-50
- Delivery Time: 1-2 Weeks
- Packaging Details: Carton.
Wrist & Hand Muscles Exercise Box, IMI 1478
₹10,000.00
Product Details:
| Usage/Application | Provide resistive Finger Flexion, Extension & Lateral prehension |
| Packaging Type | Carton |
| Function | Provide Forearm Supination & Pronation, Wrist Flexion & Extension exercises. |
| Model Name/Number | IMI 1478 |
| Blocks | Set of Six wooden blocks in different shapes and sizes |
- Item Code: 1478
- Production Capacity: 50
- Delivery Time: 4 WEEKS.
- Packaging Details: CARTON.
IMI- 7485 Relaxation CP Chair With Adj.Incline & Tray
₹26,500.00
Product Details:
| Material | Wooden |
| Size | 3 to 8 years |
| Model | 1501A |
| Brand | IMI |
| Specific Use | Special Need Children |
| General Use | For Cerebral Palsy Children |
| Model Name/Number | 1501A |
| Usage | Hospital |
| Usage/Application | FOR C.P. CHILD |
| Color | NATURAL WOOD POLISH |
| Capacity | 50 KG. |
| Foldable | NO |
| Hand Brake | NO |
| Rear Wheel Lock | NO |
| Is It Foldable | Non Foldable |
- Tray Size: 21 X 24 inchs.
- Item Code: IMI-1501A
- Pay Mode Terms: T/T (Bank Transfer), D/P ,D/A
- Port of Dispatch: New Delhi
- Production Capacity: 01-50
- Delivery Time: One Month
- Packaging Details: Crate, Carton.


Reviews
There are no reviews yet.