ROPE BRIDGE, INDOOR, for Sensory Stimulation:
₹51,500.00
| Size | Suspension Bridge is 72″ long x 24″ wide |
| Frame Work | Sturdy tubular frame work |
| Finish | Powder Coated finish |
| Climbing Steps | Two, double step stairs provided on both ends |
| Usage | For children to promote coordination, balance, motor planning skills |
| Hand-Rails | Hand Rails are provided at Two Levels |
| Origin | Made in India |
| Decoration | Top frame is Decorated with Creeper Plants |
IMI 1326: Rope suspension bridge along which the patient walks or runs; the double task consists in avoiding distracting elements.
Designed specifically for children to promote coordination, balance, motor planning skills and upper body strength.
* The Suspension Bridge is 72″ long x 24″ wide, fitted in a sturdy metal frame with powder-coated finish.
* The Rope Bridge is fitted with 14 solid wooden step planks.
* Planks are 4″ (10cm) wide x 2″ (5cm) thick.
* Step Stairs are provided on both sides of the Bridge for easy access.
* Overall Dimensions: About 102″ long x 24″ wide x 78″ high.
* Upper frame is decorated with Creeper Plants.
Additional Information:
- Item Code: IMI-1326
- Production Capacity: 30
- Delivery Time: 4 Weeks
- Packaging Details: Carton packing. Assembly is required at the destination.
Related products
Bubble Tube Column With Stand & Mirrors,
| Brand | IMI 1303 |
| Material | Acrylic Tube with wooden base |
| Type | Sensory Motor Tools |
| Usage | Clinical, Hospital |
| Usage/Application | Sensory Development |
| Automation Grade | Remote Control |
| Height | 120cm |
| Power | 220V AC |
| Product Type | Sensory Motor Products |
- Item Code: IMI-1303A
- Pay Mode Terms: L/C (Letter of Credit),T/T (Bank Transfer),D/P,D/A
- Port of Dispatch: Delhi
- Production Capacity: 20-40
- Delivery Time: 3 - 4 Weeks
- Packaging Details: Carton Packing. Fill distilled water only in the Tube.
Rehab Workstation for Upper Extremities (Physio), IMI 2800
| Brand | IMI 2800 |
| Usage / Application | Improves ROM, flexibility, strengthening & endurance of fingers, grip, wrist, elbow & shoulder |
| Accessories Included | 15 most recognized therapy tools for a variety of patients |
| Dumbbells Set | One pair each of 1kg, 1.5kg, 2kg, 2.5kg & 3kg (Total weight: 20kg) |
| Weight Cuffs | One pair each of 0.5kg, 1kg, 1.5kg, 2kg & 3kg (Total weight: 16kg) |
| Medicine Balls | Set of five balls: 1kg, 2kg, 3kg, 4kg & 5kg |
IMI-2800 Rehab Workstation for Upper Extremities is a sturdy, mobile exercise station designed to support comprehensive upper-limb rehabilitation. It provides organized storage and access to multiple therapy tools required for effective patient treatment.
- Dumbbells set – 5 pairs (Total 20kg)
- Weight cuffs – 5 pairs (Total 16kg)
- Medicine balls – Set of five (1kg to 5kg)
- Resistive bands – Five resistance levels (5.5m length)
- Therapy putty – Five packs of 100gm in different resistances
- Shoulder pulley unit – One
- Axial shoulder wheel with supination & pronation attachment
- Grip exerciser with six springs
- Hand gym kit board for fingers & grip
- Wrist roll with resistance
- Hand skate roller
- Springs with marked tension – Set of five
- Shoulder abduction ladder
- Wire handles – Two
- Holding mitt – One
- Construction: Hardwood plyboard construction with three storage shelves
- Mounted on four 4" diameter lockable casters for easy mobility
- Port of Dispatch: Delhi
- Production Capacity: 20 Units
- Delivery Time: 4 Weeks
- Packaging Details: Packing charges 5%, GST @ 12%, transportation charges extra at actual. Carton packing.
Finger Goniometer (Stainless Steel)
| Material | S.S. |
| Brand | IMI |
| Color | NATURAL POLISH |
| Usage/Application | MOTION MEASURING |
| Marked | YES |
| Set Of | ONE |
- Item Code: 1431
- Pay Mode Terms: T/T (Bank Transfer),D/P,D/A
- Port of Dispatch: Delhi
- Production Capacity: 500
- Delivery Time: 3-4 Weeks
- Packaging Details: Carton, Box
Tilt Table, Manual (Physiotherapy), IMI-3120
| Age Group | Adult Size |
| Model No. | IMI 3120 |
| Table Top Size | 198cm (L) × 61cm (W) × 82cm (H) |
| Range of Tilt | Adjustable from 0° to 90° with tilt angle indicator |
| Patient Safety | Fitted with three wide safety straps |
| Mobility | 10cm diameter lockable castors |
IMI 3120 Manually Operated Tilt Table is designed with foam padded upholstery and works smoothly to the standing position using an easy-to-turn worm gear arrangement that locks at any required angle.
- Tilts on two heavy-duty bush bearings
- 35mm thick foam padded upholstery
- Sealed heavy-duty worm gear system with four ball bearings
- Removable operating handle
- Welded base frame (75cm wide) for enhanced stability
- Rectangular & square steel tube construction
- Foam padded removable footboard for easy entry & exit
- Powder-coated finish in light cream color
- Maximum weight capacity: 120kg
- Pay Mode Terms: L/C, T/T (Bank Transfer), D/A
- Port of Dispatch: Delhi
- Production Capacity: 50 Units
- Delivery Time: 4 Weeks
- Packaging Details: Crate / Bundle (Assembly required at destination)
Tilt Table for Physiotherapy, Electric Operated. IMI 3121
| Brand | IMI 3121 |
| Table Top | 195cm long x 61cm wide x 80cm high |
| Range of Tilt: | Adjustable from 00 to 90 degree vertical. |
| Tilt Angle: | Horizontal to 90 degree vertical in 60 seconds. (1.5 degree per Second). |
| Table Top Size: | Table Top Size; 198cm long x 61cm wide x 82cm high |
| Goniometer: | Fitted with Tilt Angle Indicator. |
- Tilt System: Electrical operated Sealed Heavy duty system is well lubricated for life time performance,
- Range of Tilt: Adjustable from 0 to 90 degree.
- Table Top: 195cm long x 61cm wide x 80cm high,
- : Tilts on Two heavy duty Ball bearings
- : Fitted with Tilt angle indicator.
- : Fitted with 35mm thick foam padded upholstery.
- : Fitted with Three, wide straps to hold patient.
- Base Frame: Welded frame is 75mm wide for more stability.
- : Made of Rectangular & 30mm square steel Tubes.
- : Legs fitted with 10cm dia. Lockable Castors for mobility.
- Foot-Board: Foam Padded removable Footboard for easy Entry & Exit.
- Utility Tray: Laminated surface for ADL activity.
- Arm Supports: Tubular frame to grip for support.
- Finish: Powder coated finish in light cream Colour.
- Power: Maximum patient weight 120kg.
- Power: 220V. AC.
- Item Code: IMI-3121
- Port of Dispatch: Delhi
- Production Capacity: 30
- Delivery Time: 4 Weeks
- Packaging Details: Carton. Assembly required at the destination.
Multi-Textured Tactile Sensory Wall Panel, IMI 1348
| Brand | IMI 1348 |
| Product Type | Sensory Integration Tools |
| Tactile Wall Panel | To Improve Tactile Sensory Awareness |
| Panel Size: | Panel size 90cm high x 120cm long. |
| Textured Blocks: | Provides a wide variety of 12 different Tactile Sensations. |
| Texture Blocks: | Fifteen (15) texture blocks to touch, match and discover. |
| Blocks: | Fitted with Velcro straps that can be rotated to different locations on the Panel. |
- Production Capacity: 30
- Delivery Time: 4 Weeks
- Packaging Details: Carton packing.
Trapeze Bar Overhead with Shoulder Pulley & Base for Medical Beds.
| Type | Assistive Aid |
| Brand | India Medico |
| Usage/Application | Assistive device for Bed Patients. |
| Medical Device: | Hospital bed Trapeze bar is a medical device. |
| Base: | Made of heavy gauge CRC Tube of 3mm wall thickness. |
| Overhead Bar: | Stainless Steel Tube is of 2mm wall thickness. |
| Shoulder Pulley: | Pulley with holding Strap & Two Handles to provide Shoulder & Elbow Physiotherapy. |
- Item Code: IMI-5230
- Production Capacity: 30
- Delivery Time: 3 weeks
- Packaging Details: Carton packing. Assembly required at the destination.
Vibrator / Massager (Portable, Electrical) 3153
| Material | Plastic |
| Usage/Application | Body Massager |
| Color | White |
| Type | Hand Heald |
| Brand | Thrive |
| Power | 220v |
| Model Name/Number | IMI 3153 |
| Operation Mode | Electrical |
- Item Code: 3153
- Production Capacity: 20


Reviews
There are no reviews yet.