Fret Saw Machine (Cycle Type), IMI 1652
₹100,800.00
Product Details:
| Brand | IMI 1652 |
| Base: | Tubular steel frame with wide base to give more stability. |
| Work Table: | Laminated work table is fitted with hand bars. |
| Seat & Back: | The comfortable cycle seat fitted with upholstered back rest. |
| Adjustment: | Seat is adjustable in height and slides with the frame for adjusting distance from pedals. |
| Feedback: | Fitted with stroke counter to record work done. |
IMI 1652. Fret Saw Machine (Cycle Type):
A new model, in two parts and multi adjustable fret saw machine is fitted with cycle chain and socket arrangement to give several times more output.
* Tubular steel frame with wide base gives more stability.
* Laminated work table is fitted with hand bars.
* The comfortable cycle seat fitted with upholstered back rest is adjustable in height and slides with the frame for adjusting distance from pedals.
* Foot rest are having ankle and foot straps for holding foot securely in position.
* Fitted with stroke counter.
* Finished oven baked.
Additional Information:
- Item Code: IMI-1652
- Pay Mode Terms: T/T (Bank Transfer),D/P,D/A,Other
- Port of Dispatch: Delhi
- Production Capacity: 05 – 10
- Delivery Time: 6 – 8 Weeks
- Packaging Details: Carton. Assembly required at the destination.
Category: Occupational Therapy Equipment
Be the first to review “Fret Saw Machine (Cycle Type), IMI 1652” Cancel reply
Related products
Slanted Walking Balance Board, IMI 1482-2
₹18,000.00
Product Details:
| Type | Balance Board |
| Condition | New |
| Model | IMI 1482 |
| Construction; | Constructed of polished hard wood with nonslip mattress on the tread. |
| Size; | Overall size; 70"long X 12"wide. |
- Pay Mode Terms: L/C (Letter of Credit), T/T (Bank Transfer), D/A
- Port of Dispatch: Delhi
- Production Capacity: 50
- Delivery Time: 4 Weeks
- Packaging Details: Carton.
Pyramid Round, IMI 1591
₹5,500.00
Product Details:
| Brand | IMI 1591 |
| Usage/Application | Pyramid develops size consistency, concept and sequential placement |
| Height | Central Peg 40 cm (16") high. |
| Blocks | Wooden Blocks are of 5cm to 17cm in diameter. |
| Base | Laminated & Painted wooden base. |
- Pay Mode Terms: L/C (Letter of Credit),T/T (Bank Transfer),D/A
- Port of Dispatch: Delhi
- Production Capacity: 100
- Delivery Time: 4Week
- Packaging Details: Carton.
Multi Shaped Peg Board, IMI 1568
₹10,500.00
Product Details:
| Usage/Application | For Color identification, Shapes & Size discrimination. |
| Number Of Peg | 15 in Three Shapes |
| Packaging Details | Carton |
| Brand | IMI 1568 |
| Pegs | Five Pegs each of Round, Square & Triangular shapes. |
| Size | Pegs are in different diameters. |
| Finish | Enamel painted Pegs are finished in Five different colors. |
- Material: Wooden
- Size: 35cm x 15cm
- Item Code: IMI-1568
- Pay Mode Terms: L/C (Letter of Credit),T/T (Bank Transfer),D/A
- Port of Dispatch: Delhi
- Production Capacity: 100
- Delivery Time: 1 Week
- Packaging Details: Carton packing.
Multi-Activities Work-station (O.T) for Upper-Extremities.
₹100,000.00
Product Details:
| Model Number/Name | IMI 1551 |
| Usage/Application | Multifunctional Upper Extremity Work-station. |
| Capacity | Four Patients can do exercises at a time. |
| Product Type | Multi-Activity Work Station. |
| Side Shelves | TWO, Wheelchair-accessible side shelves. |
| Drop-Doors | TWO, Doors Dropped-out converting into the workspace. |
| Construction | Sturdy construction with durable laminated work surfaces. |
- Pay Mode Terms: L/C (Letter of Credit),T/T (Bank Transfer),D/A
- Port of Dispatch: Delhi
- Production Capacity: 20
- Delivery Time: 4 Weeks
- Packaging Details: Carton, assembly required at destination
Spider / Suspension Cage Therapy.
₹87,000.00
Product Details:
| Feature | IMI 2775 |
| Usage: | Spider therapy is an active form of treatment used in both Physical and Occupational therapy for Cer |
| Construction: | Eight, square tube constructed panels filled with square hole wire mesh. |
| Size: | Cage: 200cm x 200cm x 200cm high. |
| Accessories: | Bungee Cords with snap hooks. |
| Belts: | Patient/Child Holding Belts. |
- Production Capacity: 05
- Delivery Time: 4 to 6 weeks
- Packaging Details: Carton/Bundle Packing.
IMI-1891 Target Game (Hit & Score)
₹23,000.00
Product Details:
| Usage | Hospital, Personal, Clinical |
| Condition | New |
| Types | Exercise Equipment, Communication Devices |
| Type | Exercise Equipment |
| Operation Mode | Manual |
| Features | Portable |
| Model No. | 1891 |
| Application | Commercial Usage |
| Brand | IMI |
- Item Code: IMI-1891
- Pay Mode Terms: T/T (Bank Transfer),D/P,D/A,Western Union
- Port of Dispatch: Delhi
- Production Capacity: 50-70
- Delivery Time: 1Week
- Packaging Details: Carton.
Steps + Slope Blocks Set, IMI 1519
₹19,500.00
Product Details:
| Brand | IMI 1519 |
| Usage/Application | Can be used for a variety of sensory motor activities. |
| Age | 2-14 YEARS |
| Blocks: | Both blocks are constructed with high-density foam & covered with Multi-colour rexene. |
| Steps Block; | Step-Block has Three steps. |
| Measuring: | Each block measures 24" wide x 24" high. |
- Production Capacity: 50
- Delivery Time: 4 WEEKS.
- Packaging Details: CARTON.
IMI- 7485 Relaxation CP Chair With Adj.Incline & Tray
₹26,500.00
Product Details:
| Material | Wooden |
| Size | 3 to 8 years |
| Model | 1501A |
| Brand | IMI |
| Specific Use | Special Need Children |
| General Use | For Cerebral Palsy Children |
| Model Name/Number | 1501A |
| Usage | Hospital |
| Usage/Application | FOR C.P. CHILD |
| Color | NATURAL WOOD POLISH |
| Capacity | 50 KG. |
| Foldable | NO |
| Hand Brake | NO |
| Rear Wheel Lock | NO |
| Is It Foldable | Non Foldable |
- Tray Size: 21 X 24 inchs.
- Item Code: IMI-1501A
- Pay Mode Terms: T/T (Bank Transfer), D/P ,D/A
- Port of Dispatch: New Delhi
- Production Capacity: 01-50
- Delivery Time: One Month
- Packaging Details: Crate, Carton.


Reviews
There are no reviews yet.