Sensory Crawling Tunnel, Non-Folding, IMI 1518
₹31,000.00
| Brand | IMI 1518 |
| Usage/Application | For Children with Special needs |
| Foldable | In Three Parts |
| Height | Inside Diameter 50 cm. |
| Weight Capacity | 30 Kg |
| Construction | Aluminum Sheet Construction |
| Padding | EVA Foam Padding inside |
| Finish | Bright colors from outside & fixed with attractive Stickers |
IMI 1518. Non-folding, Aluminium sheet constructed Sensory Tunnel with windows on sides and inner area padded with EVA foam is most suitable for hospitals & Clinics with multiple patients.
* Construction; Tunnel Set of three parts with windows on sides for ventilation, light & to supervise.
* Tunnels are padded with soft Eva foam from inside.
* Length; Made in Three parts of 90cm long each, all the Three tunnels can be fixed together to make a single tunnel of 2.70 meter length
* Inside Diameter; 50cm dia. from inside.
* Finish; Padded inside & finished in attractive bright colours from outside & also fixed with attractive stickers.
Additional Information:
- Production Capacity: 30
- Delivery Time: 3 Weeks
- Packaging Details: Carton Packing.
Related products
SOUND ACTIVATED LIGHT TOWER: for Sensory Room:
| Brand | IMI 1310 |
| Usage/Application | Sensory Motor Development |
| Voltage | 220V AC |
| Height | 60 CM. |
| Lighting Color | Multi-Color |
| Packaging Type | CARTON |
| Sound Activity | LED Lights Move with Sound |
| Activation: | Sound Activation System & Light source is fitted inside the base. |
| Construction: | Tower is made of Two acrylic tubes with base. |
| Colour: | Can be changed with Sound or Remote. |
- Production Capacity: 100
- Delivery Time: 3 WEEKS.
- Packaging Details: CARTON.
Finger Goniometer (Stainless Steel)
| Material | S.S. |
| Brand | IMI |
| Color | NATURAL POLISH |
| Usage/Application | MOTION MEASURING |
| Marked | YES |
| Set Of | ONE |
- Item Code: 1431
- Pay Mode Terms: T/T (Bank Transfer),D/P,D/A
- Port of Dispatch: Delhi
- Production Capacity: 500
- Delivery Time: 3-4 Weeks
- Packaging Details: Carton, Box
Vibrator / Massager (Portable, Electrical) 3153
| Material | Plastic |
| Usage/Application | Body Massager |
| Color | White |
| Type | Hand Heald |
| Brand | Thrive |
| Power | 220v |
| Model Name/Number | IMI 3153 |
| Operation Mode | Electrical |
- Item Code: 3153
- Production Capacity: 20
Quadriceps Table / Bench, IMI-2901
| Material | Stainless Steel |
| Usage/Application | Quadriceps & Hamstrings Exercises. |
| Brand | IMI 2901 |
| Seat & Armrests: | Fixed height, Foam padded Seat is fitted with adjustable Arm-rests. |
| Torque Unit: | ONE for Left OR Right Leg, Resistance Arms is calibrated. |
| Hamstring: | Both QUADRICEPS & HAMSTRINGS can be exercised without changing the position of the patient. |
| Goniometry: | A scale is provided to measure and record the range of motion. |
| Stabilizing Straps: | Provided with Torso & Thigh straps for patient safety. |
- Torque Units: ONE set, (for Left OR Right Leg). Resistance Arms is calibrated so that resistance can be varied from Minimum, 1/2, 3/4 & Maximum without adding weights, the unit consists two lever arms, one of which hold the Weights while the other arm with shin foam roller provides contact with the patient's leg.
- Goniometry: A degree scale is provided on the torque unit to measure and record the range of motion from either Direction.
- Seat & Armrests: Fixed height, Foam padded Seat is fitted with adjustable Arm-rests.
- Backrest: Foam padded back can be positioned from vertically to horizontally for more exercise options.
- Stabilizing Straps: Provided with torso & thigh straps for patient safety.
- Resistance: By changing angle between the two arms, maximum or minimum resistance can be given without adding Weight.
- Weight Plates: 2 of 0.5kg each, & 5 of 1kg each. Total weight 06 kgs.
- Size: 70cm x 80cm x 135cm high.
- Finish: Frame, with Powder coated finished,Torque Unit & working parts with Chrome plated finish.
- Port of Dispatch: Delhi
- Production Capacity: 40-50
- Delivery Time: 4 Weeks.
- Packaging Details: Cartons.
Rehab Workstation for Upper Extremities (Physio), IMI 2800
| Brand | IMI 2800 |
| Usage / Application | Improves ROM, flexibility, strengthening & endurance of fingers, grip, wrist, elbow & shoulder |
| Accessories Included | 15 most recognized therapy tools for a variety of patients |
| Dumbbells Set | One pair each of 1kg, 1.5kg, 2kg, 2.5kg & 3kg (Total weight: 20kg) |
| Weight Cuffs | One pair each of 0.5kg, 1kg, 1.5kg, 2kg & 3kg (Total weight: 16kg) |
| Medicine Balls | Set of five balls: 1kg, 2kg, 3kg, 4kg & 5kg |
IMI-2800 Rehab Workstation for Upper Extremities is a sturdy, mobile exercise station designed to support comprehensive upper-limb rehabilitation. It provides organized storage and access to multiple therapy tools required for effective patient treatment.
- Dumbbells set – 5 pairs (Total 20kg)
- Weight cuffs – 5 pairs (Total 16kg)
- Medicine balls – Set of five (1kg to 5kg)
- Resistive bands – Five resistance levels (5.5m length)
- Therapy putty – Five packs of 100gm in different resistances
- Shoulder pulley unit – One
- Axial shoulder wheel with supination & pronation attachment
- Grip exerciser with six springs
- Hand gym kit board for fingers & grip
- Wrist roll with resistance
- Hand skate roller
- Springs with marked tension – Set of five
- Shoulder abduction ladder
- Wire handles – Two
- Holding mitt – One
- Construction: Hardwood plyboard construction with three storage shelves
- Mounted on four 4" diameter lockable casters for easy mobility
- Port of Dispatch: Delhi
- Production Capacity: 20 Units
- Delivery Time: 4 Weeks
- Packaging Details: Packing charges 5%, GST @ 12%, transportation charges extra at actual. Carton packing.
Rehab Workstation for Upper Extremities (Physio), IMI 2800
| Brand | IMI 2800 |
| Usage / Application | Improves ROM, flexibility, strengthening & endurance of fingers, grip, wrist, elbow & shoulder |
| Accessories Included | 15 most recognized therapy tools for a variety of patients |
| Dumbbells Set | One pair each of 1kg, 1.5kg, 2kg, 2.5kg & 3kg (Total weight: 20kg) |
| Weight Cuffs | One pair each of 0.5kg, 1kg, 1.5kg, 2kg & 3kg (Total weight: 16kg) |
| Medicine Balls | Set of five balls: 1kg, 2kg, 3kg, 4kg & 5kg |
IMI-2800 Rehab Workstation for Upper Extremities is a sturdy, mobile exercise station designed to support comprehensive upper-limb rehabilitation. It provides organized storage and access to multiple therapy tools required for effective patient treatment.
- Dumbbells set – 5 pairs (Total 20kg)
- Weight cuffs – 5 pairs (Total 16kg)
- Medicine balls – Set of five (1kg to 5kg)
- Resistive bands – Five resistance levels (5.5m length)
- Therapy putty – Five packs of 100gm in different resistances
- Shoulder pulley unit – One
- Axial shoulder wheel with supination & pronation attachment
- Grip exerciser with six springs
- Hand gym kit board for fingers & grip
- Wrist roll with resistance
- Hand skate roller
- Springs with marked tension – Set of five
- Shoulder abduction ladder
- Wire handles – Two
- Holding mitt – One
- Construction: Hardwood plyboard construction with three storage shelves
- Mounted on four 4" diameter lockable casters for easy mobility
- Port of Dispatch: Delhi
- Production Capacity: 20 Units
- Delivery Time: 4 Weeks
- Packaging Details: Packing charges 5%, GST @ 12%, transportation charges extra at actual. Carton packing.
Mirror Chimeabout, IMI 1374
| Brand | IMI 1374 |
| Usage/Application | For Children with Special Needs |
| Age | 2-15 YEARS |
| Usage | Encourages gross motor skills in handling of the components. |
| Product Type | Sensory Tools |
| Chimeabout: | The spinning frame with jangly shiny leaves. |
| Frame: | Wooden stand with Six Arms, mounted on ball-bearings & Rotate with ease. |
- Production Capacity: 100
- Delivery Time: 4 weeks
- Packaging Details: Carton Packing.
Fiber-Optic Light With Source, IMI 1301
| Light Source Type | LED |
| Usage/Application | For Children with Special Needs |
| Brand | IMI 1301 |
| Color | Red, Blue, Yellow, & Green can be changed with Remote. |
| Automation Grade | Remote Control |
| Automatic Brightness Control Method | Remote |
| Mounting | Wall Mount, with Wall board |
- Pay Mode Terms: L/C (Letter of Credit),T/T (Bank Transfer),D/P,D/A
- Port of Dispatch: Delhi
- Production Capacity: 50-80
- Delivery Time: 3 Weeks
- Packaging Details: Carton Packing. Wall mounted unit.


Reviews
There are no reviews yet.