Spider / Suspension Cage Therapy.
₹87,000.00
Prone Crawling Board (with Wheels)
₹8,000.00
Wall Pad (EVA) for Sensory Room, IMI 1335
₹5,500.00
Product Details:
| Brand | IMI 1335 |
| Usage/Application | For the Safety of Children. |
| Size of Pad: | 100cm high x 50cm wide x 12 mm thick. |
| Area Covered: | One Mat covers about 0.50 sq. meters. |
| Colours: | EVA foam mats come in bright Colours (Red, Blue, Green, etc.) . |
| Note: | Measure the Wall you want to cover & place an order of Pads accordingly. |
| Wall Pads: | Saves the child from self-injurious behaviour. |
IMI 1335. An EVA foam Wall Pad for Sensory room walls covering, mats, saves the child for self-injury behaviour.* Construction; EVA foam Mat can be pasted on the wall.* Size; 12mm thick x 50cm wide x 100cm high. * Area; One Mat covers about 0.50 sq. meters.* EVA foam mats come in bright multi-colours. * Multiple mats covered the required wall area.* Measure the Wall you want to cover & place an order of Pads accordingly.* Wall Fixing; Mats to be pasted on the Walls with Paste.
Additional Information:
- Production Capacity: 100
- Delivery Time: 4 Weeks
- Packaging Details: Please send the length of the Wall you want to cover.
Category: Occupational Therapy Equipment
Be the first to review “Wall Pad (EVA) for Sensory Room, IMI 1335” Cancel reply
Related products
Peg Board With Magnetic Resistance & Different Grip Holds (25 Pegs), Imi 1572
₹20,500.00
Product Details:
| Material | Wood Base with 25 Magnets |
| Number Of Peg | 25 Metal Pegs with different grip holds. |
| Brand | IMI 1572 |
| Use: | Unit develops concentration & logical thinking. |
| Grip Holds: | Pegs are provided with different types of grips and Finger holds. |
| Peg Shapes: | Set comes with chrome plated 25 metal pegs in different shapes & sizes. |
| Resistance: | Magnets give resistance while placing & grouping metal pegs. |
- Production Capacity: 50
- Delivery Time: Four Weeks,
Sanding Unit Overhead with Stand & Seat. IMI 1466
₹44,000.00
Product Details:
| Model | 1466 |
| Brand | IMI |
| Material | Wooden |
| Usage | Clinical, Hospital |
| Automation Grade | NA |
| Capacity | NA |
| Foldable | NO |
| Frequency | NA |
| Hand Brake | NA |
- Height: 6"
- Material: Stainless steel
- with stand
- Item Code: IMI-1466
- Pay Mode Terms: T/T (Bank Transfer),D/P,D/A
- Port of Dispatch: Delhi
- Production Capacity: 30
- Delivery Time: 1-2Weeks
- Packaging Details: Carton.
Wrist & Hand Muscles Exercise Box, IMI 1478
₹10,000.00
Product Details:
| Usage/Application | Provide resistive Finger Flexion, Extension & Lateral prehension |
| Packaging Type | Carton |
| Function | Provide Forearm Supination & Pronation, Wrist Flexion & Extension exercises. |
| Model Name/Number | IMI 1478 |
| Blocks | Set of Six wooden blocks in different shapes and sizes |
- Item Code: 1478
- Production Capacity: 50
- Delivery Time: 4 WEEKS.
- Packaging Details: CARTON.
Spider / Suspension Cage Therapy.
₹87,000.00
Product Details:
| Feature | IMI 2775 |
| Usage: | Spider therapy is an active form of treatment used in both Physical and Occupational therapy for Cer |
| Construction: | Eight, square tube constructed panels filled with square hole wire mesh. |
| Size: | Cage: 200cm x 200cm x 200cm high. |
| Accessories: | Bungee Cords with snap hooks. |
| Belts: | Patient/Child Holding Belts. |
- Production Capacity: 05
- Delivery Time: 4 to 6 weeks
- Packaging Details: Carton/Bundle Packing.
Sand & Water Play Table, IMI 1471
₹23,000.00
Product Details:
| Brand | IMI |
| Model | 1471 |
| Usage/Application | Suitable for development of tactile experiences and sensory motor skills. |
| Construction: | Tubular frame with Two Stainless Steel Pans & laminated covers. |
| Size of Pan: | Two, 40cm round pans are provided for play. |
| Height: | Play Table's height is 28" (70cm). |
- Item Code: IMI-1471
- Pay Mode Terms: T/T (Bank Transfer),D/P,D/A
- Port of Dispatch: Delhi
- Production Capacity: 30-50
- Delivery Time: 2-3 Weeks
- Packaging Details: CARTON packing.
Trampoline Balance Coordination Unit, IMI 1602
₹22,000.00
Product Details:
| Usage/Application | Perfect for strengthening & coordination exercises. |
| Model No. | IMI 1602 |
| Type | Balance & Coordination |
| Gripping Handle: | Is adjustable in height & angle to eliminates the fear of losing balance or falling. |
| Frame: | Round Frame Size: Approx. 120cm diameter. |
| Trampoline: | Encourages Balance and muscular control even in an uncoordinated child. |
- Unique construction absorbs shock of bounce.
- Grip handle eliminates the fear of losing balance or falling.
- Frame is constructed of oven baked tubular pipe, with Heavy-duty nylon mat.
- Heavy springs attaches mat to the frame for action.
- Round Frame Size: Approx. 120cm diameter.
- Pay Mode Terms: L/C (Letter of Credit), T/T (Bank Transfer), D/P, D/A
- Port of Dispatch: Delhi
- Production Capacity: 40
- Delivery Time: 4 weeks
- Packaging Details: Carton.
Wax Tray Stainless Steel
₹26,000.00
Product Details:
| Usage | Clinical, Hospital |
| Condition | New |
| Type | Exercise Equipment |
| Brand | IMI |
| Features | Fixed |
| Operation Mode | Manual |
| Material | Stainless steel |
| Usage/Application | Commercial Usage |
| Model No. | 1472 |
- Item Code: IMI-1472
- Pay Mode Terms: D/P,D/A,Other
- Port of Dispatch: Delhi
- Production Capacity: 30
- Delivery Time: 1-2 Weeks
- Packaging Details: Carton,Crete.
Ball Pool Round or Square Shape (With 500 Balls), IMI 1515
₹36,500.00
Product Details:
| Pool Type | Ball Pool |
| Shape | Round or Square |
| Capacity | 500 Balls |
| Size | 120 cm x 120 cm. |
| Usage/Application | For Children With Special Needs |
| Age Group | 01 to 12 |
| Diameter | 120cm |
| Dimension | 20cm Deep |
| Ball Pool: | The Round Pool is 120cm in diameter x 50cm high. |
| Pool Side Wall: | The Pool has 10cm thick well padded sides. |
| Balls: | Pool contains 500 multi-color balls of 7cm or 8cm diameter. |
| Use: | It provides an excellent sensory stimulating activity. |
- Pay Mode Terms: L/C (Letter of Credit), T/T (Bank Transfer), D/P
- Port of Dispatch: Delhi
- Production Capacity: 50
- Delivery Time: 4 Weeks
- Packaging Details: Carton packing, comes with 500 PVC Balls.


Reviews
There are no reviews yet.