Walker Invalid’s With Seat & Back, IMI 3021
₹12,500.00
Product Details:
| Age Group | Adult Walkers |
| Categories | Gait Trainer, Height Adjustable, Medical Walker |
| Product Type | Walk-Aid |
| Features | With Underarm Support |
| Is It Foldable | Non Foldable |
| Brand | IMI |
| Usage/Application | Assist in Walking |
| Surface Finishing | Paint & Chrome |
| Model Number | IMI 3021 |
| Coating | Powder Coating |
| Number Of Wheels | Four |
| Quantity Per Pack | One |
An Adult invalid’s Gait-Training walker with Axilla-support, removable Seat & Back support.* Fabricated from Tubular steel, a well-balanced frame is mounted on 10cm dia ball bearing castors. * Upper slides bars for sliding adjustable crutch rods are chrome plated, * Height of Under-arm supports are adjustable from 42″ to 54″. * Comes with a detachable foam padded seat & Rexene made back, for rest.* Finish: Powder coated finish.
Additional Information:
- Item Code: IMI-3021
- Pay Mode Terms: L/C (Letter of Credit),T/T (Bank Transfer),D/P,D/A
- Port of Dispatch: Delhi
- Production Capacity: 200
- Delivery Time: 3 Weeks
- Packaging Details: One Unit in a Carton.
Category: Walkers, Walking Frames
Be the first to review “Walker Invalid’s With Seat & Back, IMI 3021” Cancel reply
Related products
Walking Frame With Two 5″ Wheel, Imi-3045
₹3,000.00
Product Details:
| Walker Type | Folding walker |
| Material | Aluminum |
| Features | Rollator |
| Age Group | Adult Walkers |
| Color | Off White |
| Categories | Medical Walker, Height Adjustable |
| Is It Foldable | Foldable |
| Brand | IMI 3045 |
| Usage/Application | Walk-Aid |
| Coating | Paint |
| Number Of Wheels | Two |
| Weight | About 3kg. |
| Quantity Per Pack | One |
- Item Code: IMI-3045
- Pay Mode Terms: L/C (Letter of Credit),T/T (Bank Transfer),D/P,D/A
- Port of Dispatch: New Delhi
- Production Capacity: 1-100
- Delivery Time: 2 Week.
- Packaging Details: Carton Pack.
Walking Frame, Reciprocal Movement, IMI -3037
₹3,000.00
Product Details:
| Age Group | Adult Walkers |
| Categories | Medical Walker, Height Adjustable |
| Material | Aluminium |
| Brand | IMI |
| Size | Width 50cm. X Depth 40cm. |
| Is It Foldable | Foldable |
| Width | 50 cm. |
| Hsn Number | 90211000 |
| Usage/Application | Gait Training |
| Number Of Wheels | NO |
| Weight | About 2.5 KG. |
- Item Code: IMI-3037
- Pay Mode Terms: L/C (Letter of Credit),T/T (Bank Transfer),D/P
- Port of Dispatch: New Delhi
- Production Capacity: 80-100
- Delivery Time: 3-4 Weeks
- Packaging Details: Carton Packing.
Kaye Walker OR Posture Control Walker, Foldable (Size-1). IMI 7401
₹11,000.00
Product Details:
| Age Group | Pediatric Walkers |
| Model Number/Name | IMI 7401 |
| Categories | Height Adjustable, Foldable, Medical Walker |
| Usage/Application | Gait Training |
| Height of Walker with Wheels: | Adjustable from 45 - 60 cm. |
| Hand Grip: | 34 cm, Hand Grip Width. |
| Frame Width: | 58 - 60 cm. with wheels. |
| Frame Length: | 56 - 62 cm, with wheels. |
| User Height: | Suitable for user height 91 -122 cm. |
- Production Capacity: 100 Per month
- Delivery Time: 2-3 WEEK.
- Packaging Details: CARTON Packing.
Crawler, Prone, IMI 3026
₹5,500.00
Product Details:
| Age Group | 2-6 YEARS |
| Material | Steel |
| Type | Adjustable |
| Product Type | Crawler for Kids. |
| Model Name/Number | IMI 3026 |
| Quantity Per Pack | 1 |
| Temperature | NA |
| Voltage | NA |
| Display Type | NA |
| Brand | IMI |
- Item Code: IMI-03026
- Pay Mode Terms: L/C (Letter of Credit),T/T (Bank Transfer),D/P,D/A
- Port of Dispatch: Delhi
- Production Capacity: 300-500
- Delivery Time: 1-2 Weeks
- Packaging Details: Carton packing.
Suspension Walker With Shock Absorbers Cum Brakes, IMI 3039
₹33,000.00
Product Details:
| Age Group | Adult Walkers |
| Model Name/Number | 3039 |
| Categories | Gait Trainer, Height Adjustable |
| Features | Posture Control, Suspension, Wheels & Brakes |
| Hsn Number | 90211000 |
| Usage/Application | Gait Training |
| Brand | IMI |
- Item Code: IMI-3039
- Pay Mode Terms: L/C (Letter of Credit),T/T (Bank Transfer),D/P,D/A
- Port of Dispatch: Delhi
- Production Capacity: 50-70
- Delivery Time: 3-4 Weeks
- Packaging Details: Carton packing. Assembly required at destination.
Walking Frame, Adult, IMI-3043
₹2,600.00
Product Details:
| Age Group | Adult Walkers |
| Categories | Height Adjustable, Medical Walker, Foldable |
| Size | Height adjustable from 79cm to 89cm |
| Weight | About 2.5kg |
| Usage/Application | Gait Training |
| Brand | IMI |
- Item Code: IMI-3043
- Pay Mode Terms: L/C (Letter of Credit),T/T (Bank Transfer),D/A
- Port of Dispatch: Delhi
- Production Capacity: 100
- Delivery Time: 1 Week
- Packaging Details: Carton.
Support-Gaiter Walker With Seat & Arm Support (Adult), IMI 3028
₹19,000.00
Product Details:
| Walker Type | Support Walker |
| Age Group | Adult Walkers |
| Material | Steel |
| Usage/Application | Assist Walking |
| Height | Height adjustable from 102 cm to 128 cm. |
| Feature | With Elbow Support & Seat. |
| Base | Wide Base,Size: 68 cm wide x 74 cm long. |
| Wheels | Fitted with Four x 100mm Dia. swivel wheels,Two with brakes. |
| Height Adjustment | Height adjustable from 102 cm to 128 cm of Arm support. |
- Production Capacity: 20
- Delivery Time: 2 WEEKS.
- Packaging Details: To be assembled at the destination. Single unit packing in a corrugated CARTON.
C.P. Walker, Infant, With Seat, Back & Arm Support, & Leg Divider (Age Group 2-6 Years)
₹9,500.00
Product Details:
| Type | Adjustable |
| Model Name/Number | IMI 7461 |
| Seat: | Fitted with adjustable saddle gear to hold the child in an upright position. |
| Back Support: | Padded Back support with a Chest Belt is provided to support the Child. |
| Arm Support: | Padded Arm Support. |
| Handle Height: | Adjustable from 56cm to 80cm |
- Item Code: 7461
- Production Capacity: Age Group 2-6 years
- Delivery Time: Two weeks.
- Packaging Details: Carton Packing.


Reviews
There are no reviews yet.