Kaye Walker OR Posture Control Walker, Foldable (Size-1). IMI 7401
₹11,000.00
Product Details:
| Age Group | Pediatric Walkers |
| Model Number/Name | IMI 7401 |
| Categories | Height Adjustable, Foldable, Medical Walker |
| Usage/Application | Gait Training |
| Height of Walker with Wheels: | Adjustable from 45 – 60 cm. |
| Hand Grip: | 34 cm, Hand Grip Width. |
| Frame Width: | 58 – 60 cm. with wheels. |
| Frame Length: | 56 – 62 cm, with wheels. |
| User Height: | Suitable for user height 91 -122 cm. |
IMI 7401. Anterior/Posterior Walker (Frame behind the Child) allowed the child to roll/pull the walker forward as they shift their own weight forward, it helps improve, clearance, velocity, energy use, and step and stride length. Features;* Height of Walker with Activity Wheels; Adjustable from 45 – 60 cm.* Hand-Grip Width: 34 cm.* Frame Width: 58 – 60 cm. with wheels.* Frame Length: 56 – 62 cm, with wheels.* Foldable: Folds easly by lifting of centre tube.* Wheels; Two swivel Castors at Front, 75mm.
; Two straight fixed wheels at Rear, 100mm. * User Height: Suitable for user height 91 -122 cm. * Maximum user Weight: 27 kg. * Frame Weight: About 7.5kg.
Additional Information:
- Production Capacity: 100 Per month
- Delivery Time: 2-3 WEEK.
- Packaging Details: CARTON Packing.
Category: Walkers, Walking Frames
Be the first to review “Kaye Walker OR Posture Control Walker, Foldable (Size-1). IMI 7401” Cancel reply
Related products
Walker Rollator, Junior, IMI 3034 (Adjustable)
₹5,000.00
Product Details:
| Model Name/Number | IMI 3034 |
| Age Group | +8 years |
| Size | Handles adjusts from 61cm to 76cm. |
| Handle Material | Chrome Plated |
| Usage/Application | Gait Training |
| Rollator: | Patient pushes the handle bars to walk & front fixed wheels eliminate side motion. |
| Wheels: | Mounted on Two 10cm dia. front wheels and Two safety PVC tips on rear legs. |
- Item Code: IMI-3033
- Pay Mode Terms: L/C (Letter of Credit),T/T (Bank Transfer),D/P,D/A
- Port of Dispatch: Delhi
- Production Capacity: 1000
- Delivery Time: 2 weeks
- Packaging Details: Carton pack.
Walker Invalid’s With Seat & Back, IMI 3021
₹12,500.00
Product Details:
| Age Group | Adult Walkers |
| Categories | Gait Trainer, Height Adjustable, Medical Walker |
| Product Type | Walk-Aid |
| Features | With Underarm Support |
| Is It Foldable | Non Foldable |
| Brand | IMI |
| Usage/Application | Assist in Walking |
| Surface Finishing | Paint & Chrome |
| Model Number | IMI 3021 |
| Coating | Powder Coating |
| Number Of Wheels | Four |
| Quantity Per Pack | One |
- Item Code: IMI-3021
- Pay Mode Terms: L/C (Letter of Credit),T/T (Bank Transfer),D/P,D/A
- Port of Dispatch: Delhi
- Production Capacity: 200
- Delivery Time: 3 Weeks
- Packaging Details: One Unit in a Carton.
Walking Frame, Reciprocal Movement, IMI -3037
₹3,000.00
Product Details:
| Age Group | Adult Walkers |
| Categories | Medical Walker, Height Adjustable |
| Material | Aluminium |
| Brand | IMI |
| Size | Width 50cm. X Depth 40cm. |
| Is It Foldable | Foldable |
| Width | 50 cm. |
| Hsn Number | 90211000 |
| Usage/Application | Gait Training |
| Number Of Wheels | NO |
| Weight | About 2.5 KG. |
- Item Code: IMI-3037
- Pay Mode Terms: L/C (Letter of Credit),T/T (Bank Transfer),D/P
- Port of Dispatch: New Delhi
- Production Capacity: 80-100
- Delivery Time: 3-4 Weeks
- Packaging Details: Carton Packing.
C.P. Walker Infant’s with Seat, IMI 3023
₹8,300.00
Product Details:
| Categories | Medical Walker |
| Model Number/Name | IMI 3023 |
| Age Group | 02 to 06 years. |
| Types | Mobility Aids |
| Features | With Sling Seat |
| Operation Mode | Manual |
| Is It Foldable | Non Foldable |
| Height | Adjustable 51cm to 74cm |
| Number Of Wheels | 4 |
| Coating | Powder Coated |
| Surface Finishing | Powder Coated |
| Usage/Application | Gait Training |
| Feature | Height Adjustable. |
| Quantity Per Pack | 1 |
| Brand | IMI |
| Number Of Wheel | Four. |
| Wheel Diameter | 2" |
- Pay Mode Terms: L/C (Letter of Credit),T/T (Bank Transfer),D/A
- Port of Dispatch: Delhi
- Production Capacity: 100
- Delivery Time: 2 weeks
- Packaging Details: Carton pack. Courier can be sent on extra cost. Deposit amount in our SBI Bank account & inform through E-mail.
C.P. Walker, IMI-3030 (With Seat, Back Support & Scissors Gait Preventive Bar)
₹14,000.00
Product Details:
| Age Group | 10 to 14 years |
| Categories | With Sling Seat & Back Support, Height Adjustable |
| Model Number | IMI 3030 |
| Features | With Sling Seat & Back Support |
| Size | Junior |
| Is It Foldable | Non Foldable |
| Hsn Number | 9019 |
| Usage/Application | C.P. Walker with Scissors Gait Preventive Bar |
| Surface Finishing | Powder Coated |
| Brand | IMI |
| Coating | Powder Coated |
| Number Of Wheels | Four |
| Height | Chrome-plated Ring is adjustable from 85cm to 110cm. |
| Support | Ring with adjustable saddle gear & Back-Support hold the child in an upright position |
- Pay Mode Terms: L/C (Letter of Credit),T/T (Bank Transfer),D/P,D/A
- Port of Dispatch: Delhi
- Production Capacity: 100
- Delivery Time: 4 Weeks
- Packaging Details: Single unit packed in a corrugated Carton.
Suspension Walker With Shock Absorbers Cum Brakes, IMI 3039
₹33,000.00
Product Details:
| Age Group | Adult Walkers |
| Model Name/Number | 3039 |
| Categories | Gait Trainer, Height Adjustable |
| Features | Posture Control, Suspension, Wheels & Brakes |
| Hsn Number | 90211000 |
| Usage/Application | Gait Training |
| Brand | IMI |
- Item Code: IMI-3039
- Pay Mode Terms: L/C (Letter of Credit),T/T (Bank Transfer),D/P,D/A
- Port of Dispatch: Delhi
- Production Capacity: 50-70
- Delivery Time: 3-4 Weeks
- Packaging Details: Carton packing. Assembly required at destination.
Support-Gaiter Walker With Seat & Arm Support (Adult), IMI 3028
₹19,000.00
Product Details:
| Walker Type | Support Walker |
| Age Group | Adult Walkers |
| Material | Steel |
| Usage/Application | Assist Walking |
| Height | Height adjustable from 102 cm to 128 cm. |
| Feature | With Elbow Support & Seat. |
| Base | Wide Base,Size: 68 cm wide x 74 cm long. |
| Wheels | Fitted with Four x 100mm Dia. swivel wheels,Two with brakes. |
| Height Adjustment | Height adjustable from 102 cm to 128 cm of Arm support. |
- Production Capacity: 20
- Delivery Time: 2 WEEKS.
- Packaging Details: To be assembled at the destination. Single unit packing in a corrugated CARTON.
Walking Frame with Elbow Support, IMI3029
₹14,000.00
Product Details:
| Age Group | Adult Walkers |
| Categories | Height Adjustable, Medical Walker |
| Model Number | IMI 3029 |
| Features | Posture Control |
| Is It Foldable | Non Foldable |
| Size | Adult size |
| Handle Material | Soft |
| Hsn Number | 90211000 |
| Usage/Application | Gait Training |
| Surface Finishing | Powder Coating |
| Brand | IMI |
| Number Of Wheels | Two |
| Height | Adjustable from 38" to 48" (Forearm Support Pad) |
| Quantity Per Pack | One |
| Wheels | Two, 5" dia. side wheels and Two safety PVC tips on rear legs |
- Item Code: IMI-3029
- Pay Mode Terms: L/C (Letter of Credit),T/T (Bank Transfer),D/P
- Port of Dispatch: Delhi
- Production Capacity: 100
- Delivery Time: 2 week
- Packaging Details: Carton Packing.


Reviews
There are no reviews yet.