High-Low Treatment Couch/Table (Electrical).
₹96,000.00
| Overall Dimension | Size 195cm long x 70cm wide. Height adjustable |
| Height Adjustable | Adjustable from 50cm to 95cm. |
| Brand | IMI 3115 |
| Construction: | Three-section Variable height Couch/Table is suitable for Examination, Treatments, & Manipulation. |
| Top: | Thick Upholstered Top. |
| Head End: | With Breathing Hole & Plug & can be Elevated or Lowered with Gas Spring. |
| Operation: | Rapid and Noiseless height adjustments with Hand Held Switch. |
IMI-3115 High-Low Treatment Table (electrical)
Variable height, Three section table is suitable for Examination, Treatments, including Manipulation. Both ends elevates so that the back or legs can be raised without turning the patient. Top adjusts in Height for Sit-to-Stand treatments & an easy access & Transfer of patients from Wheelchairs.
SPECIFICATIONS:
- Construction: Heavy Steel Frame, with heavy duty ‘8’ ball-bearings for easy Operation.
- Top: Upholstered, Size 195cm long x 70cm wide. Height adjustable.
- Head-End : With Breathing Hole & Plug. Head end elevates & can also be lowered to -20 deg. for some postural drainage & manipulation techniques
- Backrest : Backrest elevates (upto 60 degrees) so that the Back can be raised for manipulation techniques & more comfortable sitting.
- Height : Table height is adjustable from 50cm to 95cm. Table provides smooth, quiet lift with Hand held switch.
- Lifting System : Fitted with the extremely powerful motor (imported, jack system) that safely accommodates heavy Patients. And ensures rapid and noiseless height adjustments with hand held switch.
- Finish : Powder coated Frame, beautifully finished.
- Power : Unit Operates on 220V AC.
Additional Information:
- Pay Mode Terms: L/C (Letter of Credit),T/T (Bank Transfer),D/A
- Port of Dispatch: Delhi
- Production Capacity: 10
- Delivery Time: 3 weeks
- Packaging Details: Carton. Assembly required at the destination.
Related products
High-Low Massage Table With Shirodhara Yantra.IMI 2287
| Model Name/Number | IMI 2287 |
| Height Adjustment: | Table Top height is adjustable from 52cm to 95cm. |
| Lifting System: | Fitted with the extremely powerful motor & jack system. |
| Sirodhara Yantra: | Yantra, an electrical, automatic unit with digital controls for Oil flow & Oil Temperature. |
| Oil Heating: | Unit is fitted with Digital Temperature Indicator cum Controller. |
| Massage Table: | Variable height dharapathy is suitable for Abhyanga, Shirodhara & Nasyam etc. |
| Temperature: | Unit is fitted with Digital Temperature Indicator cum Controller |
| Oil Dhara: | The oil dhara flow can be controlled digitally. |
| Availability | In Stock |
| View in Hindi | हाई-लो मसाज टेबल शिरोधारा यंत्र के साथ। |
Arm-Leg & Back Pull Dynamometer – IMI 1428, Muscle Strength Tester
| Usage/Application | Designed to measure Pull & lifting strength. |
| Model Name/Number | IMI 1428 |
| Usage | Hospital |
| Capacity | 200Kg. |
| Display Type | Analogue Display. |
| Peak Hold | Double-pointer design retains Peak-Hold reading. |
- Production Capacity: 30
- Delivery Time: 4 Weeks.
- Packaging Details: Carton packing.
Rehab Workstation for Upper Extremities (Physio), IMI 2800
| Brand | IMI 2800 |
| Usage / Application | Improves ROM, flexibility, strengthening & endurance of fingers, grip, wrist, elbow & shoulder |
| Accessories Included | 15 most recognized therapy tools for a variety of patients |
| Dumbbells Set | One pair each of 1kg, 1.5kg, 2kg, 2.5kg & 3kg (Total weight: 20kg) |
| Weight Cuffs | One pair each of 0.5kg, 1kg, 1.5kg, 2kg & 3kg (Total weight: 16kg) |
| Medicine Balls | Set of five balls: 1kg, 2kg, 3kg, 4kg & 5kg |
IMI-2800 Rehab Workstation for Upper Extremities is a sturdy, mobile exercise station designed to support comprehensive upper-limb rehabilitation. It provides organized storage and access to multiple therapy tools required for effective patient treatment.
- Dumbbells set – 5 pairs (Total 20kg)
- Weight cuffs – 5 pairs (Total 16kg)
- Medicine balls – Set of five (1kg to 5kg)
- Resistive bands – Five resistance levels (5.5m length)
- Therapy putty – Five packs of 100gm in different resistances
- Shoulder pulley unit – One
- Axial shoulder wheel with supination & pronation attachment
- Grip exerciser with six springs
- Hand gym kit board for fingers & grip
- Wrist roll with resistance
- Hand skate roller
- Springs with marked tension – Set of five
- Shoulder abduction ladder
- Wire handles – Two
- Holding mitt – One
- Construction: Hardwood plyboard construction with three storage shelves
- Mounted on four 4" diameter lockable casters for easy mobility
- Port of Dispatch: Delhi
- Production Capacity: 20 Units
- Delivery Time: 4 Weeks
- Packaging Details: Packing charges 5%, GST @ 12%, transportation charges extra at actual. Carton packing.
Examination Cum Treatment Table, IMI-3110 (Wooden)
| Overall Dimension | 195cm x 65cm x 80cm high |
| Warranty | 1 YEAR |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Usage/Application | Medical Examination / Treatment of Patient |
| Features | Foam Padded Top |
| Quantity Per Pack | One |
| Back Section Adjustment Degree | 0 to 60 degree |
| Backrest | 70cm long, It can be continuously adjustable in height. |
| Breathing Hole | Backrest with Face Hole / Breathing Hole & Plug. |
| Storage | One Writing board, One Drawer with small Cupboard |
- Item Code: IMI-3110
- Pay Mode Terms: L/C (Letter of Credit),T/T (Bank Transfer),D/A
- Port of Dispatch: Delhi
- Production Capacity: 100
- Delivery Time: 3-4 Weeks
Rehab Workstation for Upper Extremities (Physio), IMI 2800
| Brand | IMI 2800 |
| Usage / Application | Improves ROM, flexibility, strengthening & endurance of fingers, grip, wrist, elbow & shoulder |
| Accessories Included | 15 most recognized therapy tools for a variety of patients |
| Dumbbells Set | One pair each of 1kg, 1.5kg, 2kg, 2.5kg & 3kg (Total weight: 20kg) |
| Weight Cuffs | One pair each of 0.5kg, 1kg, 1.5kg, 2kg & 3kg (Total weight: 16kg) |
| Medicine Balls | Set of five balls: 1kg, 2kg, 3kg, 4kg & 5kg |
IMI-2800 Rehab Workstation for Upper Extremities is a sturdy, mobile exercise station designed to support comprehensive upper-limb rehabilitation. It provides organized storage and access to multiple therapy tools required for effective patient treatment.
- Dumbbells set – 5 pairs (Total 20kg)
- Weight cuffs – 5 pairs (Total 16kg)
- Medicine balls – Set of five (1kg to 5kg)
- Resistive bands – Five resistance levels (5.5m length)
- Therapy putty – Five packs of 100gm in different resistances
- Shoulder pulley unit – One
- Axial shoulder wheel with supination & pronation attachment
- Grip exerciser with six springs
- Hand gym kit board for fingers & grip
- Wrist roll with resistance
- Hand skate roller
- Springs with marked tension – Set of five
- Shoulder abduction ladder
- Wire handles – Two
- Holding mitt – One
- Construction: Hardwood plyboard construction with three storage shelves
- Mounted on four 4" diameter lockable casters for easy mobility
- Port of Dispatch: Delhi
- Production Capacity: 20 Units
- Delivery Time: 4 Weeks
- Packaging Details: Packing charges 5%, GST @ 12%, transportation charges extra at actual. Carton packing.
Hi-Low Mat Platform/Bobath Bed, IMI 3118
| Overall Dimension | Top; 200cm long x 100cm wide. |
| Height Adjustable | Height is adjustable from 50cm to 95cm |
| Warranty | One year |
| Minimum Order Quantity | One |
| Usage/Application | Ideal for range of motion, transfer, strength building and other active therapies. |
| Usage | Hospital, Clinical |
| Model | IMI 3118 |
| HEIGHT ADJUSTMENT | Height is adjustable from 50cm to 95cm |
- Item Code: IMI-3118
- Pay Mode Terms: L/C (Letter of Credit), T/T (Bank Transfer), D/A
- Port of Dispatch: Delhi
- Production Capacity: 20
- Delivery Time: 4 Weeks.
High-Low Treatment Table, 3 Sections, with Retractable Casters. IMI 3116
| Overall Dimension | Top Size 200cm long x 68cm wide. |
| Height Adjustable | Height adjustable 48CM TO 98CM |
| Usage/Application | Examination, Treatments, and Manipulation. |
| Construction: | Heavy Steel Frame, with heavy-duty bush-bearings for easy Operation. |
| Breathing Hole: | Head end comes with Breathing Hole & Plug. |
| Backrest: | Backrest elevates up to 60 degrees. |
- Production Capacity: 10
- Delivery Time: 4 WEEKS
- Packaging Details: CARTON.
Pediatric Tilt Table Child Size – IMI 3123, Rehabilitation Therapy
| Overall Dimension | 152cm long x 60cm wide x 60cm high |
| Capacity | 80 Kg. distributed evenly. |
| Model Name/Number | IMI 3121C |
| Castor Diameter Mm | 10 cm |
| Usage/Application | Physiotherapy Treatment |
| Warranty | 1 year |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Model | 3121C |
| Usage | Tilt for Standing position |
- Pay Mode Terms: L/C (Letter of Credit),T/T (Bank Transfer),D/A
- Port of Dispatch: Delhi
- Production Capacity: 30
- Delivery Time: 4 Weeks
- Packaging Details: Carton packing, assembly is required at the destination.


Reviews
There are no reviews yet.