IMI-1434 Gravity Inclinometer
₹4,600.00
Quadriceps Exercise Chair (Children)
₹22,000.00
ROTATING DRUM with 6 Balls & Bells (Wooden) for Sensory Room:
₹16,000.00
Product Details:
| COLOR | Natural Wood Color Polish |
| SIZE | Drum size 30CM X 23CM. |
| Balls | Six Balls of different materials |
| Usage | For Children with Special Needs |
| Application | Stimulation from the sounds and movement created. |
| Origin | Made in India |
IMI 1371. Wooden drum with balls of different materials & colours, gives Stimulating and Multi-sensory. Visual, Audible and Tactile stimulation.
* Wooden drum is 30cm long x 23cm dia & mounted on strong wooden base with polish finish.
* Wooden Drum contain Six balls & bells, creating different sounds as they turn.
* Drum rotates at the slightest touch giving maximum reward for minimum movement.
Additional Information:
- Item Code: IMI-1371
- Production Capacity: 100
- Delivery Time: 2 Weeks
- Packaging Details: Carton Packing.
Category: Physiotherapy Equipment
Be the first to review “ROTATING DRUM with 6 Balls & Bells (Wooden) for Sensory Room:” Cancel reply
Related products
Multi-Textured Tactile Sensory Wall Panel, IMI 1348
₹23,000.00
| Brand | IMI 1348 |
| Product Type | Sensory Integration Tools |
| Tactile Wall Panel | To Improve Tactile Sensory Awareness |
| Panel Size: | Panel size 90cm high x 120cm long. |
| Textured Blocks: | Provides a wide variety of 12 different Tactile Sensations. |
| Texture Blocks: | Fifteen (15) texture blocks to touch, match and discover. |
| Blocks: | Fitted with Velcro straps that can be rotated to different locations on the Panel. |
- Production Capacity: 30
- Delivery Time: 4 Weeks
- Packaging Details: Carton packing.
Trapeze Bar Overhead with Shoulder Pulley & Base for Medical Beds.
₹429.00
Product Details:
| Type | Assistive Aid |
| Brand | India Medico |
| Usage/Application | Assistive device for Bed Patients. |
| Medical Device: | Hospital bed Trapeze bar is a medical device. |
| Base: | Made of heavy gauge CRC Tube of 3mm wall thickness. |
| Overhead Bar: | Stainless Steel Tube is of 2mm wall thickness. |
| Shoulder Pulley: | Pulley with holding Strap & Two Handles to provide Shoulder & Elbow Physiotherapy. |
- Item Code: IMI-5230
- Production Capacity: 30
- Delivery Time: 3 weeks
- Packaging Details: Carton packing. Assembly required at the destination.
Gym Ball/Therapy Ball/Fitness Ball, 95cm (38″) Diameter.
₹6,720.00
Product Details:
| Size | Approx. 65cm (26") diameter. |
| Usage/Application | Perceptual motor training activity. |
| Material | PVC moulded heavy duty vinyl ball. |
| Brand | Gymnic, Italy. |
| Color | Available colour |
| Product Code | 1494-D |
| Load Capacity: | Gym-Therapy Ball can support up to 150kg load. |
| Colour: | Vinyl ball is inflatable & finished in bright Single colour. |
- Item Code: IMI-1494
- Port of Dispatch: Delhi
- Production Capacity: 30-40
- Delivery Time: 1-2 Weeks
- Packaging Details: Carton.
High-Low Therapy cum Tilt Table, Combination model.
₹96,000.00
Product Details:
| Overall Dimension | Flat Top Size 70 wide x 195cm long. |
| Height Adjustable | Top adjusts in Height from 65cm to 100cm. |
| Brand | IMI 3117 |
| Tilt: | Horizontal to 90 degree Vertical & Fitted with Tilt Angle indicator. |
| Motors: | Table is fitted with Two Motor Actuators for Lift & Tilt. |
| Load Bearing: | Heavy-duty jack that safely accommodates up to 130kg load. |
- Production Capacity: 10
- Delivery Time: 4 Weeks
- Packaging Details: Carton.
Bubble Tube Column With Stand & Mirrors,
₹78,000.00
Product Details:
| Brand | IMI 1303 |
| Material | Acrylic Tube with wooden base |
| Type | Sensory Motor Tools |
| Usage | Clinical, Hospital |
| Usage/Application | Sensory Development |
| Automation Grade | Remote Control |
| Height | 120cm |
| Power | 220V AC |
| Product Type | Sensory Motor Products |
- Item Code: IMI-1303A
- Pay Mode Terms: L/C (Letter of Credit),T/T (Bank Transfer),D/P,D/A
- Port of Dispatch: Delhi
- Production Capacity: 20-40
- Delivery Time: 3 - 4 Weeks
- Packaging Details: Carton Packing. Fill distilled water only in the Tube.
Quadriceps Table / Bench, IMI-2901
₹35,000.00
Product Details:
| Material | Stainless Steel |
| Usage/Application | Quadriceps & Hamstrings Exercises. |
| Brand | IMI 2901 |
| Seat & Armrests: | Fixed height, Foam padded Seat is fitted with adjustable Arm-rests. |
| Torque Unit: | ONE for Left OR Right Leg, Resistance Arms is calibrated. |
| Hamstring: | Both QUADRICEPS & HAMSTRINGS can be exercised without changing the position of the patient. |
| Goniometry: | A scale is provided to measure and record the range of motion. |
| Stabilizing Straps: | Provided with Torso & Thigh straps for patient safety. |
- Torque Units: ONE set, (for Left OR Right Leg). Resistance Arms is calibrated so that resistance can be varied from Minimum, 1/2, 3/4 & Maximum without adding weights, the unit consists two lever arms, one of which hold the Weights while the other arm with shin foam roller provides contact with the patient's leg.
- Goniometry: A degree scale is provided on the torque unit to measure and record the range of motion from either Direction.
- Seat & Armrests: Fixed height, Foam padded Seat is fitted with adjustable Arm-rests.
- Backrest: Foam padded back can be positioned from vertically to horizontally for more exercise options.
- Stabilizing Straps: Provided with torso & thigh straps for patient safety.
- Resistance: By changing angle between the two arms, maximum or minimum resistance can be given without adding Weight.
- Weight Plates: 2 of 0.5kg each, & 5 of 1kg each. Total weight 06 kgs.
- Size: 70cm x 80cm x 135cm high.
- Finish: Frame, with Powder coated finished,Torque Unit & working parts with Chrome plated finish.
- Port of Dispatch: Delhi
- Production Capacity: 40-50
- Delivery Time: 4 Weeks.
- Packaging Details: Cartons.
Tilt Table for Physiotherapy, Electric Operated. IMI 3121
₹60,000.00
Product Details:
| Brand | IMI 3121 |
| Table Top | 195cm long x 61cm wide x 80cm high |
| Range of Tilt: | Adjustable from 00 to 90 degree vertical. |
| Tilt Angle: | Horizontal to 90 degree vertical in 60 seconds. (1.5 degree per Second). |
| Table Top Size: | Table Top Size; 198cm long x 61cm wide x 82cm high |
| Goniometer: | Fitted with Tilt Angle Indicator. |
- Tilt System: Electrical operated Sealed Heavy duty system is well lubricated for life time performance,
- Range of Tilt: Adjustable from 0 to 90 degree.
- Table Top: 195cm long x 61cm wide x 80cm high,
- : Tilts on Two heavy duty Ball bearings
- : Fitted with Tilt angle indicator.
- : Fitted with 35mm thick foam padded upholstery.
- : Fitted with Three, wide straps to hold patient.
- Base Frame: Welded frame is 75mm wide for more stability.
- : Made of Rectangular & 30mm square steel Tubes.
- : Legs fitted with 10cm dia. Lockable Castors for mobility.
- Foot-Board: Foam Padded removable Footboard for easy Entry & Exit.
- Utility Tray: Laminated surface for ADL activity.
- Arm Supports: Tubular frame to grip for support.
- Finish: Powder coated finish in light cream Colour.
- Power: Maximum patient weight 120kg.
- Power: 220V. AC.
- Item Code: IMI-3121
- Port of Dispatch: Delhi
- Production Capacity: 30
- Delivery Time: 4 Weeks
- Packaging Details: Carton. Assembly required at the destination.
Rehab Workstation for Upper Extremities (Physio), IMI 2800
₹429.00
Product Details:
| Brand | IMI 2800 |
| Usage / Application | Improves ROM, flexibility, strengthening & endurance of fingers, grip, wrist, elbow & shoulder |
| Accessories Included | 15 most recognized therapy tools for a variety of patients |
| Dumbbells Set | One pair each of 1kg, 1.5kg, 2kg, 2.5kg & 3kg (Total weight: 20kg) |
| Weight Cuffs | One pair each of 0.5kg, 1kg, 1.5kg, 2kg & 3kg (Total weight: 16kg) |
| Medicine Balls | Set of five balls: 1kg, 2kg, 3kg, 4kg & 5kg |
IMI-2800 Rehab Workstation for Upper Extremities is a sturdy, mobile exercise station designed to support comprehensive upper-limb rehabilitation. It provides organized storage and access to multiple therapy tools required for effective patient treatment.
- Dumbbells set – 5 pairs (Total 20kg)
- Weight cuffs – 5 pairs (Total 16kg)
- Medicine balls – Set of five (1kg to 5kg)
- Resistive bands – Five resistance levels (5.5m length)
- Therapy putty – Five packs of 100gm in different resistances
- Shoulder pulley unit – One
- Axial shoulder wheel with supination & pronation attachment
- Grip exerciser with six springs
- Hand gym kit board for fingers & grip
- Wrist roll with resistance
- Hand skate roller
- Springs with marked tension – Set of five
- Shoulder abduction ladder
- Wire handles – Two
- Holding mitt – One
- Construction: Hardwood plyboard construction with three storage shelves
- Mounted on four 4" diameter lockable casters for easy mobility
- Port of Dispatch: Delhi
- Production Capacity: 20 Units
- Delivery Time: 4 Weeks
- Packaging Details: Packing charges 5%, GST @ 12%, transportation charges extra at actual. Carton packing.


Reviews
There are no reviews yet.