Sensory Learning Wall Panels Set, Sensory Play Station, IMI 1342
₹51,500.00
| Type | Sensory Integration Therapy |
| Brand | IMI 1342 |
| Age | 3+ |
| Usage | For Children with Special Needs |
| Usage/Application | Promotes fine motor skill building & reinforces eye/hand coordination. |
| Power | 220V AC |
| Product Type | Sensory Integration Product |
| Wall Panel | Consists 3 Boxes of 120 cm x 120 cm x 15 cm deep each to form a long Sensory wall panel. |
| Overall Size | Measure approximately 360 cm long x 120 cm High x 15 cm Deep. |
IMI 1342. Multi-Sensory Wall Panels develop Tactile, Visual and an Acoustic experience, it promotes fine motor skill building and reinforces eye/hand coordination, colour recognition, tactile stimulation, cause/effect logical thinking and more.* Wall Panel consists 3 Boxes of 120 cm x 120 cm x 15 cm deep to form a long Sensory wall panel.* Panel Boxes are made of well-polished 18 mm thick Ply-board.* Top of Panel Boxes are made of 18 mm thick WPC Composite Wood, water & termite-proof. Gadgets fixed on Wall Panels are;1, Full-length Track on all boards with Six Tracking Disks & destination spots.2, Construct a Clock with magnetic Numbers in different shapes & colours.3, Large Abacus with 25 mm thick beads.4, Acrylic Tunnel, 1 meter long with 10 racing balls different colours.5, Wooden Gears, 3 Interlinked Gears of 15 cm diameter & finished in different colours.6, Magnetic toys to play or arrange. 7, Road Signals (Red, Yellow & Green) with a Rotary Switch to move the signals.8, LED Chain Board with magic lights.9, Matrix Boards set with programmed 4 Pen Drives to teach Counting, Alphabet, Geometric Shapes & to see Cartoon Films.10, LED Rotating Light Circle of 10 cm diameter fitted with Switch.11, Audible Stimulation, Kartal Plates are provided to create sound.12, Sound-Activated Light can be operated with any kind of sound.13, Tactile Stimulation, Four 15 cm square disks with fine to coarse surfaces.14, Roller Apparatus with Balls & Bells.15, Doors & Latches, doors are fitted with different hardware.16, Spinners, Two different spinners to move & enjoy. 17, Magnetic Vault, find a way to move the diamond in the vault.18, Floor Mats, A set of 12 EVA foam mats are provided to cover the area (48 sq. feet) under the Panels. * Panel is mountable on the wall at a suitable height for easy access of children.* Overall Size; Measure approximately 360 cm long x 120 cm High x 15 cm Deep.* Panel is supplied with wall fixing hardware.* The Sensory Wall Panel operates on 240 V AC, transformed to 12 V.NOTE: There might be a little difference between the products fitted on the Panels.
Additional Information:
- Production Capacity: 4
- Delivery Time: 4 Weeks.
- Packaging Details: Carton Packing, assembly required at destination.
Related products
Exercise Putty Board (Plasticine) (IMI 4211)
| Type | Exercise Equipment |
| Shape | Rectangular |
| Brand | IMI-4211 |
| Types | Exercise Equipment, ADL Aids |
| Operation Mode | Manual |
| Usage | Hospital |
| Foldable | YES |
| Material | WOODEN |
| FINISH | LAMINATED WOOD |
| USE | FOR HAND EXERCISE |
- Item Code: IMI-4211
- Pay Mode Terms: T/T (Bank Transfer),D/P,D/A
- Port of Dispatch: 1
- Production Capacity: 500
- Delivery Time: 1 Week
- Packaging Details: Carton.
Tilt Table for Physiotherapy, Electric Operated. IMI 3121
| Brand | IMI 3121 |
| Table Top | 195cm long x 61cm wide x 80cm high |
| Range of Tilt: | Adjustable from 00 to 90 degree vertical. |
| Tilt Angle: | Horizontal to 90 degree vertical in 60 seconds. (1.5 degree per Second). |
| Table Top Size: | Table Top Size; 198cm long x 61cm wide x 82cm high |
| Goniometer: | Fitted with Tilt Angle Indicator. |
- Tilt System: Electrical operated Sealed Heavy duty system is well lubricated for life time performance,
- Range of Tilt: Adjustable from 0 to 90 degree.
- Table Top: 195cm long x 61cm wide x 80cm high,
- : Tilts on Two heavy duty Ball bearings
- : Fitted with Tilt angle indicator.
- : Fitted with 35mm thick foam padded upholstery.
- : Fitted with Three, wide straps to hold patient.
- Base Frame: Welded frame is 75mm wide for more stability.
- : Made of Rectangular & 30mm square steel Tubes.
- : Legs fitted with 10cm dia. Lockable Castors for mobility.
- Foot-Board: Foam Padded removable Footboard for easy Entry & Exit.
- Utility Tray: Laminated surface for ADL activity.
- Arm Supports: Tubular frame to grip for support.
- Finish: Powder coated finish in light cream Colour.
- Power: Maximum patient weight 120kg.
- Power: 220V. AC.
- Item Code: IMI-3121
- Port of Dispatch: Delhi
- Production Capacity: 30
- Delivery Time: 4 Weeks
- Packaging Details: Carton. Assembly required at the destination.
SOUND ACTIVATED LIGHT TOWER: for Sensory Room:
| Brand | IMI 1310 |
| Usage/Application | Sensory Motor Development |
| Voltage | 220V AC |
| Height | 60 CM. |
| Lighting Color | Multi-Color |
| Packaging Type | CARTON |
| Sound Activity | LED Lights Move with Sound |
| Activation: | Sound Activation System & Light source is fitted inside the base. |
| Construction: | Tower is made of Two acrylic tubes with base. |
| Colour: | Can be changed with Sound or Remote. |
- Production Capacity: 100
- Delivery Time: 3 WEEKS.
- Packaging Details: CARTON.
Trapeze Bar Overhead with Shoulder Pulley & Base for Medical Beds.
| Type | Assistive Aid |
| Brand | India Medico |
| Usage/Application | Assistive device for Bed Patients. |
| Medical Device: | Hospital bed Trapeze bar is a medical device. |
| Base: | Made of heavy gauge CRC Tube of 3mm wall thickness. |
| Overhead Bar: | Stainless Steel Tube is of 2mm wall thickness. |
| Shoulder Pulley: | Pulley with holding Strap & Two Handles to provide Shoulder & Elbow Physiotherapy. |
- Item Code: IMI-5230
- Production Capacity: 30
- Delivery Time: 3 weeks
- Packaging Details: Carton packing. Assembly required at the destination.
Rehab Workstation for Upper Extremities (Physio), IMI 2800
| Brand | IMI 2800 |
| Usage / Application | Improves ROM, flexibility, strengthening & endurance of fingers, grip, wrist, elbow & shoulder |
| Accessories Included | 15 most recognized therapy tools for a variety of patients |
| Dumbbells Set | One pair each of 1kg, 1.5kg, 2kg, 2.5kg & 3kg (Total weight: 20kg) |
| Weight Cuffs | One pair each of 0.5kg, 1kg, 1.5kg, 2kg & 3kg (Total weight: 16kg) |
| Medicine Balls | Set of five balls: 1kg, 2kg, 3kg, 4kg & 5kg |
IMI-2800 Rehab Workstation for Upper Extremities is a sturdy, mobile exercise station designed to support comprehensive upper-limb rehabilitation. It provides organized storage and access to multiple therapy tools required for effective patient treatment.
- Dumbbells set – 5 pairs (Total 20kg)
- Weight cuffs – 5 pairs (Total 16kg)
- Medicine balls – Set of five (1kg to 5kg)
- Resistive bands – Five resistance levels (5.5m length)
- Therapy putty – Five packs of 100gm in different resistances
- Shoulder pulley unit – One
- Axial shoulder wheel with supination & pronation attachment
- Grip exerciser with six springs
- Hand gym kit board for fingers & grip
- Wrist roll with resistance
- Hand skate roller
- Springs with marked tension – Set of five
- Shoulder abduction ladder
- Wire handles – Two
- Holding mitt – One
- Construction: Hardwood plyboard construction with three storage shelves
- Mounted on four 4" diameter lockable casters for easy mobility
- Port of Dispatch: Delhi
- Production Capacity: 20 Units
- Delivery Time: 4 Weeks
- Packaging Details: Packing charges 5%, GST @ 12%, transportation charges extra at actual. Carton packing.
Tilt Table, Manual (Physiotherapy), IMI-3120
| Age Group | Adult Size |
| Model No. | IMI 3120 |
| Table Top Size | 198cm (L) × 61cm (W) × 82cm (H) |
| Range of Tilt | Adjustable from 0° to 90° with tilt angle indicator |
| Patient Safety | Fitted with three wide safety straps |
| Mobility | 10cm diameter lockable castors |
IMI 3120 Manually Operated Tilt Table is designed with foam padded upholstery and works smoothly to the standing position using an easy-to-turn worm gear arrangement that locks at any required angle.
- Tilts on two heavy-duty bush bearings
- 35mm thick foam padded upholstery
- Sealed heavy-duty worm gear system with four ball bearings
- Removable operating handle
- Welded base frame (75cm wide) for enhanced stability
- Rectangular & square steel tube construction
- Foam padded removable footboard for easy entry & exit
- Powder-coated finish in light cream color
- Maximum weight capacity: 120kg
- Pay Mode Terms: L/C, T/T (Bank Transfer), D/A
- Port of Dispatch: Delhi
- Production Capacity: 50 Units
- Delivery Time: 4 Weeks
- Packaging Details: Crate / Bundle (Assembly required at destination)
Bubble Tube Column With Stand & Mirrors,
| Brand | IMI 1303 |
| Material | Acrylic Tube with wooden base |
| Type | Sensory Motor Tools |
| Usage | Clinical, Hospital |
| Usage/Application | Sensory Development |
| Automation Grade | Remote Control |
| Height | 120cm |
| Power | 220V AC |
| Product Type | Sensory Motor Products |
- Item Code: IMI-1303A
- Pay Mode Terms: L/C (Letter of Credit),T/T (Bank Transfer),D/P,D/A
- Port of Dispatch: Delhi
- Production Capacity: 20-40
- Delivery Time: 3 - 4 Weeks
- Packaging Details: Carton Packing. Fill distilled water only in the Tube.
Gym Ball/Therapy Ball/ Fitness Ball, 75cm (30″) Diameter.
| Material | PVC moulded heavy duty vinyl ball. |
| Brand | Gymnic, Italy |
| Model Name/Number | IMI 1494-E |
| Colour: | Vinyl ball is inflatable& finished in bright Single colour. |
| Weight Bearing: | Can support up to 150kg. |
| Ball Size: | Approx. 75cm (30") diameter. |
- Production Capacity: 10
- Delivery Time: 1 Week
- Packaging Details: Free Delivery by Courier.


Reviews
There are no reviews yet.