IMI-2909 Foot Drop Boot (Adult, Aluminum)
₹2,000.00
| Usage | Clinical, Hospital, Personal |
| Condition | New |
| Type | Mobility Aids |
| Operation Mode | Manual |
| Features | Fixed |
| Application | Commercial Usage |
| Size | ADULT |
| Model No. | 2909 |
| Material | Aluminium |
| Brand | IMI |
A unique device to give quadriceps exercises to a patient whose ankle is weak or frail. Polished moulded aluminium construction similar to quadriceps boot, but provided with extra support and strap at the back to be tied to the leg to the patient to avoid foot drop. Weight approx. 1kg. Comes complete with bar and collars but without weights.
Specifications:
- Weight approx: 1 kg. Comes complete with bar and collars but without weights.
Additional Information:
- Item Code: IMI-2909
- Pay Mode Terms: L/C (Letter of Credit),T/T (Bank Transfer),D/P,D/A
- Port of Dispatch: DELHI
- Production Capacity: 500
- Delivery Time: 1-2 WEEKS
- Packaging Details: CARTON.
Related products
High-Low Therapy cum Tilt Table, Combination model.
| Overall Dimension | Flat Top Size 70 wide x 195cm long. |
| Height Adjustable | Top adjusts in Height from 65cm to 100cm. |
| Brand | IMI 3117 |
| Tilt: | Horizontal to 90 degree Vertical & Fitted with Tilt Angle indicator. |
| Motors: | Table is fitted with Two Motor Actuators for Lift & Tilt. |
| Load Bearing: | Heavy-duty jack that safely accommodates up to 130kg load. |
- Production Capacity: 10
- Delivery Time: 4 Weeks
- Packaging Details: Carton.
Vibrator / Massager (Portable, Electrical) 3153
| Material | Plastic |
| Usage/Application | Body Massager |
| Color | White |
| Type | Hand Heald |
| Brand | Thrive |
| Power | 220v |
| Model Name/Number | IMI 3153 |
| Operation Mode | Electrical |
- Item Code: 3153
- Production Capacity: 20
Rehab Workstation for Upper Extremities (Physio), IMI 2800
| Brand | IMI 2800 |
| Usage / Application | Improves ROM, flexibility, strengthening & endurance of fingers, grip, wrist, elbow & shoulder |
| Accessories Included | 15 most recognized therapy tools for a variety of patients |
| Dumbbells Set | One pair each of 1kg, 1.5kg, 2kg, 2.5kg & 3kg (Total weight: 20kg) |
| Weight Cuffs | One pair each of 0.5kg, 1kg, 1.5kg, 2kg & 3kg (Total weight: 16kg) |
| Medicine Balls | Set of five balls: 1kg, 2kg, 3kg, 4kg & 5kg |
IMI-2800 Rehab Workstation for Upper Extremities is a sturdy, mobile exercise station designed to support comprehensive upper-limb rehabilitation. It provides organized storage and access to multiple therapy tools required for effective patient treatment.
- Dumbbells set – 5 pairs (Total 20kg)
- Weight cuffs – 5 pairs (Total 16kg)
- Medicine balls – Set of five (1kg to 5kg)
- Resistive bands – Five resistance levels (5.5m length)
- Therapy putty – Five packs of 100gm in different resistances
- Shoulder pulley unit – One
- Axial shoulder wheel with supination & pronation attachment
- Grip exerciser with six springs
- Hand gym kit board for fingers & grip
- Wrist roll with resistance
- Hand skate roller
- Springs with marked tension – Set of five
- Shoulder abduction ladder
- Wire handles – Two
- Holding mitt – One
- Construction: Hardwood plyboard construction with three storage shelves
- Mounted on four 4" diameter lockable casters for easy mobility
- Port of Dispatch: Delhi
- Production Capacity: 20 Units
- Delivery Time: 4 Weeks
- Packaging Details: Packing charges 5%, GST @ 12%, transportation charges extra at actual. Carton packing.
Tilt Table, Manual (Physiotherapy), IMI-3120
| Age Group | Adult Size |
| Model No. | IMI 3120 |
| Table Top Size | 198cm (L) × 61cm (W) × 82cm (H) |
| Range of Tilt | Adjustable from 0° to 90° with tilt angle indicator |
| Patient Safety | Fitted with three wide safety straps |
| Mobility | 10cm diameter lockable castors |
IMI 3120 Manually Operated Tilt Table is designed with foam padded upholstery and works smoothly to the standing position using an easy-to-turn worm gear arrangement that locks at any required angle.
- Tilts on two heavy-duty bush bearings
- 35mm thick foam padded upholstery
- Sealed heavy-duty worm gear system with four ball bearings
- Removable operating handle
- Welded base frame (75cm wide) for enhanced stability
- Rectangular & square steel tube construction
- Foam padded removable footboard for easy entry & exit
- Powder-coated finish in light cream color
- Maximum weight capacity: 120kg
- Pay Mode Terms: L/C, T/T (Bank Transfer), D/A
- Port of Dispatch: Delhi
- Production Capacity: 50 Units
- Delivery Time: 4 Weeks
- Packaging Details: Crate / Bundle (Assembly required at destination)
Quadriceps Table / Bench, IMI-2901
| Material | Stainless Steel |
| Usage/Application | Quadriceps & Hamstrings Exercises. |
| Brand | IMI 2901 |
| Seat & Armrests: | Fixed height, Foam padded Seat is fitted with adjustable Arm-rests. |
| Torque Unit: | ONE for Left OR Right Leg, Resistance Arms is calibrated. |
| Hamstring: | Both QUADRICEPS & HAMSTRINGS can be exercised without changing the position of the patient. |
| Goniometry: | A scale is provided to measure and record the range of motion. |
| Stabilizing Straps: | Provided with Torso & Thigh straps for patient safety. |
- Torque Units: ONE set, (for Left OR Right Leg). Resistance Arms is calibrated so that resistance can be varied from Minimum, 1/2, 3/4 & Maximum without adding weights, the unit consists two lever arms, one of which hold the Weights while the other arm with shin foam roller provides contact with the patient's leg.
- Goniometry: A degree scale is provided on the torque unit to measure and record the range of motion from either Direction.
- Seat & Armrests: Fixed height, Foam padded Seat is fitted with adjustable Arm-rests.
- Backrest: Foam padded back can be positioned from vertically to horizontally for more exercise options.
- Stabilizing Straps: Provided with torso & thigh straps for patient safety.
- Resistance: By changing angle between the two arms, maximum or minimum resistance can be given without adding Weight.
- Weight Plates: 2 of 0.5kg each, & 5 of 1kg each. Total weight 06 kgs.
- Size: 70cm x 80cm x 135cm high.
- Finish: Frame, with Powder coated finished,Torque Unit & working parts with Chrome plated finish.
- Port of Dispatch: Delhi
- Production Capacity: 40-50
- Delivery Time: 4 Weeks.
- Packaging Details: Cartons.
Tactile Texture Sensory Floor Mats, IMI 1346
| Brand | IMI 1346 |
| Usage/Application | To Improve Tactile Sensory Awareness |
| Thickness | 15mm |
| Foldable | Yes |
| Width | 60cm x 60cm |
| Product Type | Sensory Tool |
| Floor Mats | Six with different Texture |
- Production Capacity: 50
- Delivery Time: 3 weeks
- Packaging Details: Carton Packing
Gym Ball/Therapy Ball/ Fitness Ball, 75cm (30″) Diameter.
| Material | PVC moulded heavy duty vinyl ball. |
| Brand | Gymnic, Italy |
| Model Name/Number | IMI 1494-E |
| Colour: | Vinyl ball is inflatable& finished in bright Single colour. |
| Weight Bearing: | Can support up to 150kg. |
| Ball Size: | Approx. 75cm (30") diameter. |
- Production Capacity: 10
- Delivery Time: 1 Week
- Packaging Details: Free Delivery by Courier.
Trapeze Bar Overhead with Shoulder Pulley & Base for Medical Beds.
| Type | Assistive Aid |
| Brand | India Medico |
| Usage/Application | Assistive device for Bed Patients. |
| Medical Device: | Hospital bed Trapeze bar is a medical device. |
| Base: | Made of heavy gauge CRC Tube of 3mm wall thickness. |
| Overhead Bar: | Stainless Steel Tube is of 2mm wall thickness. |
| Shoulder Pulley: | Pulley with holding Strap & Two Handles to provide Shoulder & Elbow Physiotherapy. |
- Item Code: IMI-5230
- Production Capacity: 30
- Delivery Time: 3 weeks
- Packaging Details: Carton packing. Assembly required at the destination.


Reviews
There are no reviews yet.