Walking Frame with Elbow Support, IMI3029
₹14,000.00
| Age Group | Adult Walkers |
| Categories | Height Adjustable, Medical Walker |
| Model Number | IMI 3029 |
| Features | Posture Control |
| Is It Foldable | Non Foldable |
| Size | Adult size |
| Handle Material | Soft |
| Hsn Number | 90211000 |
| Usage/Application | Gait Training |
| Surface Finishing | Powder Coating |
| Brand | IMI |
| Number Of Wheels | Two |
| Height | Adjustable from 38″ to 48″ (Forearm Support Pad) |
| Quantity Per Pack | One |
| Wheels | Two, 5″ dia. side wheels and Two safety PVC tips on rear legs |
IMI-3029 Walking Frame/Support WalkerAdjustable.
This heavy-duty Walking Frame/Support Walker with a welded steel frame & with powder coated finish is designed to withstand long-term institutional usage by a variety of patients. The wide base fits through standard doors and allows for greater leg room while gait training. Walker is fitted with height adjustable arm-support pads with hand grips that provide full support to body weight.
SPECIFICATIONS:-
* Height adjustable from 38″ to 48″.
* Base size: 20″ x 22″.
* Two, 12 cm (5″) dia fixed wheels in front & PVC tips on the rear legs to control movement.
* Heavy duty walker with 25mm dia steel tube welded frame & powder coated finish.
* Foam padded Arm support pad with two gripping handles.
Additional Information:
- Item Code: IMI-3029
- Pay Mode Terms: L/C (Letter of Credit),T/T (Bank Transfer),D/P
- Port of Dispatch: Delhi
- Production Capacity: 100
- Delivery Time: 2 week
- Packaging Details: Carton Packing.
Related products
C.P. Walker Infant’s with Seat, IMI 3023
| Categories | Medical Walker |
| Model Number/Name | IMI 3023 |
| Age Group | 02 to 06 years. |
| Types | Mobility Aids |
| Features | With Sling Seat |
| Operation Mode | Manual |
| Is It Foldable | Non Foldable |
| Height | Adjustable 51cm to 74cm |
| Number Of Wheels | 4 |
| Coating | Powder Coated |
| Surface Finishing | Powder Coated |
| Usage/Application | Gait Training |
| Feature | Height Adjustable. |
| Quantity Per Pack | 1 |
| Brand | IMI |
| Number Of Wheel | Four. |
| Wheel Diameter | 2" |
- Pay Mode Terms: L/C (Letter of Credit),T/T (Bank Transfer),D/A
- Port of Dispatch: Delhi
- Production Capacity: 100
- Delivery Time: 2 weeks
- Packaging Details: Carton pack. Courier can be sent on extra cost. Deposit amount in our SBI Bank account & inform through E-mail.
Walking Frame, Adult, IMI-3043
| Age Group | Adult Walkers |
| Categories | Height Adjustable, Medical Walker, Foldable |
| Size | Height adjustable from 79cm to 89cm |
| Weight | About 2.5kg |
| Usage/Application | Gait Training |
| Brand | IMI |
- Item Code: IMI-3043
- Pay Mode Terms: L/C (Letter of Credit),T/T (Bank Transfer),D/A
- Port of Dispatch: Delhi
- Production Capacity: 100
- Delivery Time: 1 Week
- Packaging Details: Carton.
C.P. Walker, IMI-3030 (With Seat, Back Support & Scissors Gait Preventive Bar)
| Age Group | 10 to 14 years |
| Categories | With Sling Seat & Back Support, Height Adjustable |
| Model Number | IMI 3030 |
| Features | With Sling Seat & Back Support |
| Size | Junior |
| Is It Foldable | Non Foldable |
| Hsn Number | 9019 |
| Usage/Application | C.P. Walker with Scissors Gait Preventive Bar |
| Surface Finishing | Powder Coated |
| Brand | IMI |
| Coating | Powder Coated |
| Number Of Wheels | Four |
| Height | Chrome-plated Ring is adjustable from 85cm to 110cm. |
| Support | Ring with adjustable saddle gear & Back-Support hold the child in an upright position |
- Pay Mode Terms: L/C (Letter of Credit),T/T (Bank Transfer),D/P,D/A
- Port of Dispatch: Delhi
- Production Capacity: 100
- Delivery Time: 4 Weeks
- Packaging Details: Single unit packed in a corrugated Carton.
Walking Frame With Two 5″ Wheel, Imi-3045
| Walker Type | Folding walker |
| Material | Aluminum |
| Features | Rollator |
| Age Group | Adult Walkers |
| Color | Off White |
| Categories | Medical Walker, Height Adjustable |
| Is It Foldable | Foldable |
| Brand | IMI 3045 |
| Usage/Application | Walk-Aid |
| Coating | Paint |
| Number Of Wheels | Two |
| Weight | About 3kg. |
| Quantity Per Pack | One |
- Item Code: IMI-3045
- Pay Mode Terms: L/C (Letter of Credit),T/T (Bank Transfer),D/P,D/A
- Port of Dispatch: New Delhi
- Production Capacity: 1-100
- Delivery Time: 2 Week.
- Packaging Details: Carton Pack.
Kaye Walker OR Posture Control Walker, Foldable (Size-1). IMI 7401
| Age Group | Pediatric Walkers |
| Model Number/Name | IMI 7401 |
| Categories | Height Adjustable, Foldable, Medical Walker |
| Usage/Application | Gait Training |
| Height of Walker with Wheels: | Adjustable from 45 - 60 cm. |
| Hand Grip: | 34 cm, Hand Grip Width. |
| Frame Width: | 58 - 60 cm. with wheels. |
| Frame Length: | 56 - 62 cm, with wheels. |
| User Height: | Suitable for user height 91 -122 cm. |
- Production Capacity: 100 Per month
- Delivery Time: 2-3 WEEK.
- Packaging Details: CARTON Packing.
Crawler, Prone, IMI 3026
| Age Group | 2-6 YEARS |
| Material | Steel |
| Type | Adjustable |
| Product Type | Crawler for Kids. |
| Model Name/Number | IMI 3026 |
| Quantity Per Pack | 1 |
| Temperature | NA |
| Voltage | NA |
| Display Type | NA |
| Brand | IMI |
- Item Code: IMI-03026
- Pay Mode Terms: L/C (Letter of Credit),T/T (Bank Transfer),D/P,D/A
- Port of Dispatch: Delhi
- Production Capacity: 300-500
- Delivery Time: 1-2 Weeks
- Packaging Details: Carton packing.
Walker Invalid’s With Seat & Back, IMI 3021
| Age Group | Adult Walkers |
| Categories | Gait Trainer, Height Adjustable, Medical Walker |
| Product Type | Walk-Aid |
| Features | With Underarm Support |
| Is It Foldable | Non Foldable |
| Brand | IMI |
| Usage/Application | Assist in Walking |
| Surface Finishing | Paint & Chrome |
| Model Number | IMI 3021 |
| Coating | Powder Coating |
| Number Of Wheels | Four |
| Quantity Per Pack | One |
- Item Code: IMI-3021
- Pay Mode Terms: L/C (Letter of Credit),T/T (Bank Transfer),D/P,D/A
- Port of Dispatch: Delhi
- Production Capacity: 200
- Delivery Time: 3 Weeks
- Packaging Details: One Unit in a Carton.
C.P Walker with Rib Belt, IMI 3024
| Type | Walking Aid |
| Size | Medium |
| Usage | Personal, Clinical, Hospital |
| Model Number | IMI 3024 |
| Categories | Child Walker, Medical Walker |
| Finish | Powder Coated |
| Age Group | 4 to 8 years |
| Usage/Application | Gait Training |
| Rib Belt | Adjustable Rib-Belt is provided to hold the child in upright position. |
| Rib-Belt | Rib-Belt is made of pure leather with foam padded inner surface. |
- Pay Mode Terms: L/C (Letter of Credit),T/T (Bank Transfer),D/P
- Port of Dispatch: Delhi
- Production Capacity: 30-50
- Delivery Time: 2-3 Weeks
- Packaging Details: To be assembled at the destination. Single unit packing in a corrugated CARTON.


Reviews
There are no reviews yet.